Najpopularniejsze w Polsce aplikacje mobilne do obróbki zdjęć [TOP5]

Smartfon towarzyszy nam niemal w każdej chwili naszego życia. To urządzenie, które przejęło rolę popularnych organizerów, planerów, ale też... aparatów fotograficznych. A sztuka fotografii mobilnej doczekała się nawet swoich festiwali. Nic dziwnego, że producenci rozwiązań mobilnych pakują w smartfony coraz lepsze matryce i obiektywy. Do tego algorytmy stosowane w oprogramowaniu aparatów potrafią zdziałać cuda.

fot. Pixabay
fot. Pixabay
Krzysztof Fiedor

16.11.2020 | aktual.: 16.11.2020 17:34

Oczywiście nic nie zastąpi człowieka i jego indywidualnego poczucia zmysłu. Dlatego też triumfy święcą aplikacje do ulepszania, poprawiania i modyfikacji zdjęć. Przygotowaliśmy zatem ranking najpopularniejszych w Polsce aplikacji mobilnych do obróbki zdjęć. Ranking bazuje na comiesięcznych raportach firmy Gemius, która podaje liczbę odwiedzin wyrażoną w MRU (monthly real user). Oto jak prezentuje się TOP5 za miesiąc październik.

  1. Snapseed (zasięg: 842 400 MRU)

Snapseed to przejęta i rozwijana przez firmę Google aplikacja do edycji zdjęć. Popularność zapewnił jej dobrze pomyślany interfejs i narzędzia oraz spora ilość filtrów. Aplikacja do działania nie wymaga zakładania konta ani logowania się. Zaraz po starcie przystępujemy do wyboru grafiki, którą chcemy edytować. Możemy również skorzystać z funkcji aparatu. Opcje edycji podzielono na dwa ekrany, zbiór narzędzi oraz filtrów.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Wśród dostępnych narzędzi znajdziemy między innymi takie opcje jak: winietowanie, usuwanie plam, wybiórcza korekta, czy też wywołanie RAW. Korzystanie z nich jest bardzo intuicyjne, spora w tym zasługa interfejsu dopasowanego do nowych standardów systemu Android.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Filtry podzielono na 12 kategorii, dzięki czemu każdy powinien znaleźć wśród nich coś dla siebie. Dodatkowo w ich efekt możemy edytować już po nałożeniu odpowiednich zmian. Całość poza zapisaniem w pamięci urządzenia w łatwy sposób udostępnimy za pomocą mediów społecznościowych.

  1. FaceApp (zasięg: 898 128 MRU)

FaceApp to wysokiej jakości aplikacja do zmiany twarzy na zdjęciach. Selfie jest wysyłane na serwery twórców aplikacji, gdzie sztuczna inteligencja nakłada na nie filtry, zmieniające wygląd fotografowanej osoby. Efekty są wysokiej jakości i często trudno je odróżnić od prawdziwych zdjęć.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W aplikacji można się upiększyć, zmienić płeć nadając sobie rysy kobiece lub męskie, odmłodzić się albo postarzyć, dodając zmarszczki, a także dodać sobie naturalny uśmiech. Aplikacja pozwala też robić kolaże złożone z czterech zdjęć z nałożonymi różnymi filtrami.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Zdjęcie po przetworzeniu można zapisać lub od razu udostępnić na portalu społecznościowym. Aplikacja może obsługiwać aparat i pomóc zrobić odpowiednie zdjęcie, na którym twarz znajdzie się w środku kadru. Można też skorzystać ze zdjęć zapisanych w galerii.

  1. Moto Camera 2 (zasięg: 1 357 560 MRU)

To swoisty ewenement w tym zestawieniu jak i w rankingu Gemiusa. Wszak aplikacja jest przygotowana dla smartfonów Motorola i... tylko dla nich. Na produktach innych podmiotów, oficjalnie aplikacja nie jest dostępna. A szkoda.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Moto Camera 2 to świetne narzędzie, które w znacznym stopniu poszerza możliwości standardowego oprogramowania aparatów w telefonach Motoroli. Aplikacja integruje się z usługą Zdjęcia Google i powinna być pierwszym wyborem dla nowych użytkowników tej marki.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Wśród ciekawszych funkcji warto wymienić “Najlepsze zdjęcie”, aparat rejestruje kadry po i przed właściwym zrobieniem fotki, z których wybiera, to jedno, najlepsze. Bez rozmazanych obiektów czy zamkniętych oczu. “Tryb portretowy” korzysta z przynajmniej dwóch aparatów, aby pierwszy plan był ostry, a tło rozmyte. Pozostałe to Obiektyw Google, Panorama 360 czy skanowanie kodów QR.

  1. PiscArt Photo Studio (zasięg: 1 482 624 MRU)

PicsArt - Photo Studio to jedna z najbardziej rozbudowanych aplikacji do edycji zdjęć i grafik z dostępnych na urządzenia mobilne. Posiada nie tylko spory zasób narzędzi (wraz z możliwościami dokupienia nowych), ale do tego swoją społeczność, konkursy itp. Dodatki.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Już sam ekran główny może przytłoczyć ilością opcji. Poza stroną startową znajdziemy tam zakładki skupiające dzieła innych użytkowników: interesujące, ostatnie, konkursy, tagi, artyści. Znajdziemy tam sporo ciekawych prac, a także możliwość zapisania się do trwających konkursów. Dodatkowo u góry ekranu znajduje się wyszukiwarka, opcje i powiadomienia (od autorów aplikacji).

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Gdy zdecydujemy się na edycję naszych materiałów musimy wybrać, czy chcemy po nim rysować, dodać efekty, stworzyć kolaż czy też przejść do ogólnego okna edycji. Klasycznie menu z narzędziami umiejscowiono w dole ekranu. Po wybraniu którejś z kategorii rozwija się lista z dostępnymi operacjami. Niestety uruchamiają się one w oddzielnym oknie. Trwa to krótką, ale odczuwalną chwilę. Oprócz narzędzi dostępnych w programie możemy pobrać albo dokupić nowe.

  1. Giphy (zasięg: 3 088 368 MRU)

GIPHY. All the GIFS to aplikacja mobilna popularnego serwisu Giphy.com, zawierającego bardzo obszerną bazę zabawnych animacji GIF. Pliki można łatwo udostępniać dalej, np. w mediach społecznościowych lub w komunikatorach internetowych.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W programie znajdziemy tysiące GIF-ów o różnej tematyce: nawiązujące do popularnych filmów, ze zwierzakami, muzyczne, memy, oddające rozmaite emocje i wiele, wiele innych. Pogrupowano je według kategorii tematycznych, co ułatwia szukanie interesującej nas treści. GIF-y można też wyszukiwać ręcznie, za pomocą wbudowanej w aplikację wyszukiwarki. Oprócz tego twórcy programu dodali kategorię Najnowsze i Najpopularniejsze, co ułatwia odrywanie GIF-ów cieszących się największą popularnością w społeczności giphy.com.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Każdy GIF możemy szybko udostępnić e-mailem, za pomocą Facebook Messengera, na Facebooku, Twitterze, Instagramie lub Pinterest. Przyciski odsyłające do tych aplikacji są na stałe widoczne pod każdym GIF-em, podobnie jak skrót do kopiowania linku do danej animacji oraz przycisk, który uruchamia androidowy mechanizm dzielenia się treściami.

Tak oto wygląda piątka najpopularniejszych aplikacji mobilnych do obróbki i edycji zdjęć. Zdziwieni? Ja tak! Po pierwsze zaskoczyła mnie obecność na tak wysokim miejscu aplikacji dedykowanej jednemu producentowi smartfonów. Piszę o Moto Camera 2, dla smartfonów Motoroli. Zasięg miesięczny aplikacji to aż 1 357 560 MRU! Słusznie zajmuje 3 miejsce pod względem popularności w Polsce. To też świadczy o ogromnej popularności smartfonów Motoroli w naszym kraju.

Po drugie, widać w tym zestawieniu, że ludzie lubią bawić się zdjęciami. Typowe poprawki idą w odstawkę a wkraczają memy lub gify z nałożonymi efektami (FaceAPP i Giphy). Oczywiście nie można umniejszać też aplikacjom, które świetnie nadadzą się do “poważnej” edycji (Snapseed) i sprawdzą się w swojej roli znakomicie.

Na koniec pytanie do Was? Czy znacie te, prezentowane aplikacje, korzystacie z nich? Spodziewaliście się ich w piątce najpopularniejszych aplikacji w Polsce? Jakie jest Wasze zdanie na ich temat? Czekamy na Wasze odpowiedzi w komentarzach.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)