Nie tylko 5G. Huawei już pracuje nad 6G. Wdrożenie za 10 lat
Portale zahaczające o tematykę telekomunikacji i technologii często podsyłają kolejne wiadomości na temat 5G. W większości miejsc świata jeszcze nie jest obowiązującym standardem, a już teraz różne firmy, w tym Huawei, pracują już nad następcą - 6G.
01.10.2019 | aktual.: 01.10.2019 16:03
Zaangażowanie koncernu w 6G obwieścił dyrektor generalny Ren Zhegfei. Jednak to nie ogłoszenie początku prac. Huawei tak naprawdę od dawna jest bezpośrednio zainteresowany 6G i prowadzi badania w tym kierunku. Jak powiedział sam Zhegfei podczas panelu dla CNBC:
[quote]„Prowadziliśmy równoległe prace nad 5G i 6G, więc opracowywanie 6G zaczęliśmy już dawno temu.”
[/quote]Jak wcześniej informowaliśmy, prace prowadzone są przede wszystkim w ośrodku badawczym w Kanadzie. Zdawałoby się, że technologia musi być dopracowana w dużej mierze, w końcu za 5G na pewno zabrano się szmat czasu temu, ale tak nie jest. Podobno prace są jeszcze we wczesnej fazie (na pewno o więcej środków i czasu poszło w 5G) i przed komercjalizacją 6G jeszcze długa droga. To akurat proste do przewidzenia, jeśli poprzednik jeszcze nie jest powszechny.
5G tuż za rogiem, 6G za dekadę
Dyrektor Huawei twierdzi, że 6G będzie rozpowszechnione za jakieś 10 lat. To, że wstępne prace zaczęły się dawno temu, nie prowadzi do wypracowania wszystkich szczegółów standardu. Te mogą być jeszcze dyskutowane pomiędzy firmami i organizacjami przez lata. Cała branża ustanawia standardy, a proces tworzenia finalnej dokumentacji dla 6G jeszcze się nie skończył.
Wątpliwe, abyśmy niedługo byli świadkami zamknięcia prac nad 6G. Jeszcze nie jest jasne, jakie konkretnie wyzwania będą stać przed kolejną generacją, jeśli nie mamy konkluzji z powszechnego użytkowania najnowszej ukończonej technologii jaką jest 5G.
Na razie prace Huawei i innych firm z tej branży są skierowane w stronę wdrażania 5G w różnych rejonach świata, w tym w Polsce. 6G to mniej ważny kierunek od strony biznesowej. Dopiero jakiś czas po komercyjnym sukcesie na całym globie będzie można analizować dane i pomyśleć o zadaniach, przed jakimi będzie musiało być postawione 6G. Wtedy zyska należyty priorytet.