NVIDIA GeForce RTX 30, aka Ampere – Pierwsze konkrety o kolejnych grafikach zielonych

Powołując się na własne źródła informacji, dziennikarz Igor Wallossek ujawnił pierwsze konkrety dotyczące nowych kart graficznych Nvidii, Ampere, które najprawdopodobniej trafią na rynek jako GeForce'y RTX 30. Wallosek w przeszłości wielokrotnie uprzedzał ogłoszenia Zielonych, więc nie ma powodu, aby mu nie wierzyć.

Piotr Urbaniak

06.10.2019 15:38

Jak twierdzi, co potwierdza również tajwański DigiTimes, debiutanckie układy z rodziny Ampere pojawią się na rynku w I kwartale 2020 roku. Będą wytwarzane przez Samsunga w procesie litograficznym klasy 7 nm EUV, a więc z wykorzystaniem dalekiego ultrafioletu. Dokładnie tak, jak znajdujący się w Galaxy Note 10 czip Exynos 9825.

W bezpośrednim porównaniu z technologią 12 nm FFN, stosowaną do produkcji obecnych Turingów, klasa 7 nm EUV oznacza około 50 proc. wyższą efektywność energetyczną.

(fot. wccftech.com)
(fot. wccftech.com)

Podobnie mogłaby wzrosnąć wydajność, gdyby Nvidia zdecydowała się na poświęcenie jej całego budżetu energetycznego, nie zmniejszając przy tym czipów. Wallosek sądzi, że Ampere zapewnią wreszcie na tyle satysfakcjonujący potencjał obliczeniowy, aby nawet modele klasy średniej sprostały śledzeniu promieni w wymagających grach.

Co ciekawe, sama nazwa Ampere pojawiła się w mediach już w lipcu 2018 roku, kiedy to wyciekł raport z certyfikacji EEC. Wówczas zakładano, że karty te są konsumencką alternatywą dla Titana V (Volta). Trochę niespodziewanie, we wrześniu przedstawiono architekturę Turing.

Pojawiają się głosy, że to właśnie Ampere będą produktem prawdziwie nowej generacji, podczas gdy Turingi to tylko sklecony na szybko zapychacz, który miał sprawdzić, jak gracze przyjmą ray tracing. Jest w tym trochę logiki. Zastosowana do budowy Turingów technologia 12 nm FFN tylko nieznacznie odbiega od stosowanej w starszych Pascalach 16 nm FF (zwężono bramki). Architektura Turing dodała wyspecjalizowane rdzenie do śledzenia promieni, ale nie zwiększyła wydajności na wat ani zagęszczenia w stopniu szczególnym.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)