Premier Tusk przeciwko ACTA: "Stanowisko ws. ACTA było nieprzemyślane"
Premier Tusk opowiedział się przeciwko ACTA. Nasze stanowisko ws. ACTA było nieprzemyślane, nie miałem racji — stwierdził na spotkaniu z dziennikarzami Donald Tusk.
Poinformował równocześnie, że wysłał do największej partii w Parlamencie Europejskim, czyli Europejskiej Partii Ludowej list z propozycją odrzucenia ACTA w PE. Premier zaproponował przeprowadzenie głośnej debaty publicznej. Zdaniem Donalda Tuska, ACTA doprowadziłaby do zaniku Internetu drogami administracyjnymi. Donald Tusk przyznał, że nie zdawał sobie sprawy, że urzędnicy dotykali istoty cywilizacji. Wszystko to po protestach przeciwko kontrowersyjnej umowie, które zaczęły się w Polsce niespełna miesiąc temu, i które rozlały się po Europie, doprowadzając do zawieszania procesu ratyfikacji w kolejnych państwach.
Czy oznacza to koniec problemów z ACTA? Wszystko wskazuje na to, że ACTA w obecnym kształcie nie spotka się z aprobatą na forum PE. Wcześniej przeciwko ACTA opowiedzieli się europosłowie z drugiej największej partii w Parlamencie Europejskim. Nie oznacza to jednak tego, że przepisy podobne do ACTA nigdy nie wejdą w życie. Potrzeba aktualizacji prawa autorskiego, uwzględniającego interesy środowisk twórczych, które nie wiązałoby rąk odbiorcom. Ważne jest to, aby decyzje o kluczowych dla Internetu zapisach były podejmowane w porozumieniu ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, a same propozycje były podane pod publiczną debatę z odpowiednim wyprzedzeniem.