Ukraińscy aktywiści alarmują: Kaspersky może wspierać budowę rosyjskich dronów

Zacznijmy od sedna tego artykułu. Media donoszą, że Kaspersky angażuje się we wspieranie systemów przeznaczonych do rozbudowy dronów wykorzystywanych w wojnie Rosji z Ukrainą. Informują o tym ukraińscy aktywiści, dlatego uważajmy na możliwą propagandę każdej ze stron konfliktu.

Kaspersky może wspierać budowę dronów bojowych wykorzystywanych przeciwko Ukrainie
Kaspersky może wspierać budowę dronów bojowych wykorzystywanych przeciwko Ukrainie
Źródło zdjęć: © Licencjodawca

11.06.2024 | aktual.: 11.06.2024 09:32

InformNapalm.org to medium ukraińskie utworzone po wydarzeniach w 2014 roku podczas rozpoczęcia jawnego konfliktu Rosji z Ukrainą o Krym. Ujawniają oni, że Kaspersky może być powiązane z firmami, które poza terytorium Rosji zajmują się budową dronów, które są następnie używane w konflikcie zbrojnym.

W roku 2017 rząd USA zakazał korzystania z oprogramowania antywirusowego Kaspersky na komputerach rządowych wskutek pojawienia się dowodów na przekazywanie danych do Rosji – i ciągle mówimy o rzekomych dowodach, ponieważ ani jednego nigdy nie przekazano opinii publicznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Do dzisiaj firma Kaspersky oferuje rozwiązania zabezpieczające w całej Europie oraz na innych kontynentach. Możliwe jest zaaranżowanie spotkania i wgląd w kod źródłowy oprogramowania w kilku centrach na całym świecie m.in. w Szwajcarii. I tylko w dwóch krajach na świecie ustanowiono całkowite embargo na rozwiązania Kaspersky – w Polsce oraz na Ukrainie. W USA ten zakaz jest podtrzymywany od 2017 roku, lecz wyłącznie na poziomie zabezpieczania komputerów i systemów rządowych.

Doniesienia o współpracy Kaspersky z firmą "Albatross", zajmującą się produkcją dronów, dotyczą dostarczania systemu sieci neuronowej do szybkiego przetwarzania informacji i danych z kamer audio-wideo w czasie rzeczywistym z lotu dronów w celu szybkiej analizy tych danych i przekazywania ich do odpowiednich operatorów. Rzekomy wyciek ujawnia, że drony produkowane przez rosyjską spółkę Albatross są aktywnie wykorzystywane w wojnie z Ukrainą. Zarzut dotyczy też używania w dronach systemu sieci neuronowej stworzonej przez Kaspersky.

Kaspersky od bardzo dawna oferuje produkt o nazwie Kaspersky Anti-Drone – przeznaczony do wykrywania zbliżającego się drona przy użyciu danych z różnych czujników. Za pomocą anten zagłuszających zmusza się obiekt bezzałogowy do lądowania.

Wydaje się, że do Kaspersky oraz do wszystkich firm z Rosji przykleiła się łatka od czasu rozpoczęcia otwartej wojny. Ile jest prawdy w wycieku, ujawni to historia. Trzeba dodać, że firma Kaspersky rozwija projekt Kaspersky Antidrone od lat, jeszcze na długo przed rozpoczęciem konfliktu. System ten może być używany zarówno defensywnie – do wykrywania celów bezzałogowych wlatujących w daną przestrzeń powietrzną dowolnego obiektu lub obszaru – jak i w nieodpowiednich rękach ofensywnie. System może wypróbować i kupić każda firma.

Kontrolowanie sprzedaży podobnych rozwiązań nie jest możliwe na większą skalę. Trzeba też otwarcie przyznać, że w dobie zaawansowanych rozwiązań szpiegowski używanych przeciwko obywatelom i przeciwnikom politycznym, wykorzystywanie nowoczesnych technologii w operacjach różnego typu może być realizowane nielegalnie, co pokazują afery związane z oprogramowaniem Pegasus w Polsce.

Twórz treści i zarabiaj na ich publikacji. Dołącz do WP Kreatora

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:avlab.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)