Setki więźniów nie mogą wyjść na wolność. W areszcie trzyma ich błąd oprogramowania

Chociaż algorytmy AI nie podejmują (jeszcze) ważnych dla świata decyzji, to oprogramowanie potrafi już powodować spore problemy. Służba Więziennictwa stanu Arizona korzysta z programu, który przetrzymuje więźniów pomimo, że powinni już dawno wyjść na wolność. Błąd oprogramowania był zgłoszony już ponad 2 lata temu, ale jak dotąd nic się nie zmieniło.

fot. GettyImages
fot. GettyImages
Arkadiusz Stando

23.02.2021 13:04

Zgodnie z prawem stanu Arizona, więźniowie mogą zdobywać tzw. "kredyty uznania", dzięki którym skraca się ich wyrok. Nad obliczaniem punktów trzyma pieczę oprogramowanie zwane ACIS. Rozwiązanie oparto na mocy ustawy SB 1310, która umożliwia więźniom skazanym za określone zarzuty narkotykowe na skrócenie okresu pozbawienia wolności nawet o 30 proc.

Więźniowie mają takie prawo, jeżeli wezmą udział w programie samodoskonalenia, oferowanego przez państwo. Wbrew pozorom, projekty są bardzo interesujące i przydatne życiowo. Stan Arizona oferuje więźniom edukację w wybranych zawodach, naukę do egzaminu maturalnego oraz zaliczenie go a nawet odwyk narkotykowy.

Więźniowie powinni być wcześniej zwalniani, ale nie pozwala na to błąd systemu

Amerykańska stacja radiowa KJZZ opublikowała artykuł napisany na podstawie relacji anonimowych pracowników służby więziennej w Arizonie. Według ich doniesień system ACIS po prostu nie działa. Wprowadzone niedawno oprogramowanie nie jest w stanie uwzględnić przede wszystkim "kredytów uznania", które więźniowie zdobyli wcześniej. Pracownicy są zmuszeni prowadzić setki obliczeń ręcznie, ale to na niewiele się zdaje.

Jak twierdzą przedstawiciele służby więziennej, problem dotyczy już kilkuset skazanych. "Powinni być już dawno zwolnieni, a tkwią tutaj jak w pułapce" - mówi jeden z pracowników. Według Arizona Mirror od czerwca 2019 r. do wcześniejszego zwolnienia mogło kwalifikować się ponad 7000 osób. Część z nich już dawno zasłużyła na wyjście na wolność, lecz nadal odbywają wyrok.

Według pracowników, oprogramowanie ACIS używane do ustalania dat zakończenia wyroku, nie jest obecnie w stanie zidentyfikować więźniów, którzy kwalifikowali się do wcześniejszego zwolnienia w ramach programu SB 1310. Co więcej twierdzą, że o problemie informowali jeszcze w 2019 roku, a jak dotąd w sprawie nic nie zrobiono.

Serwis Gizmodo wysłał w tej sprawie zapytanie do Departamentu Więziennictwa stanu Arizona. W odpowiedzi otrzymali potwierdzenie, że  ACIS nie jest w stanie obliczyć daty wcześniejszego zakończenia kary pozbawienia wolności dla osób kwalifikujących się do programu. Przedstawiciele zaprzeczają jednak, jakoby którykolwiek z więźniów miał przez to wydłużony wyrok. Twierdzą, że pracownicy więzień dokonują ręcznych obliczeń dla tysięcy więźniów.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)