Ubuntu 19.04 na Windowsie 10 z Hyper-V - instalacja to jedno kliknięcie

Microsoft ułatwia nam korzystanie z Linuxa na Widnowsie jak tylko może. Na systemach Windows 10 w wersji Pro, Enterprise i edukacyjnej można za darmo skorzystać z wirtualizacji fizycznych komputerów Hyper-V. Ubuntu 19.04, uznawane za jedną z najlepszych dystrybucji Linuxa do codziennego użytku, można zainstalować jednym kliknięciem.

Ubuntu 19.04 na Windowsie 10 z Hyper-V - instalacja to jedno kliknięcie
Ubuntu 19.04 na Windowsie 10 z Hyper-V - instalacja to jedno kliknięcie

17.05.2019 | aktual.: 17.05.2019 16:23

Jak uruchomić Hyper-V?

Hipernadzorca Hyper-V jest częścią systemu Windows 10 poza wersją Home. Nie trzeba instalować żadnych dodatkowych komponentów, by go uruchomić. Wystarczy uruchomić usługę, korzystając z ustawień systemu lub wiersza poleceń. Poniżej pokazuję komendę włączającą Hyper-V dla PowerShella. Należy ją wykonać w trybie administratora i poczekać na ponowne uruchomienie systemu.


Enable-WindowsOptionalFeature -Online -FeatureName Microsoft-Hyper-V -All
Ustawienia Menedżera Funkcji Hyper-V, wyłączanie Trybu sesji rozszerzonej
Ustawienia Menedżera Funkcji Hyper-V, wyłączanie Trybu sesji rozszerzonej

Jak zainstalować Ubuntu? 19.04

Podobnie jak poprzednią wersję, najnowsze Ubuntu można zainstalować, wybierając ten system z menu kreatora nowych maszyn wirtualnych. Należy uruchomić Menedżera Funkcji Hyper-V i wybrać polecenie "Szybkie tworzenie". W oknie wyboru znajdą się 4 pozycje, z czego dwie to ostatnie wersje Ubuntu.

Widok tworzenia nowej maszyny wirtualnej z Ubuntu 19.04
Widok tworzenia nowej maszyny wirtualnej z Ubuntu 19.04

By zapewnić sobie możliwość połączenia z zainstalowanym Ubuntu, trzeba wyłączyć "Tryb sesji rozszerzonej" w ustawieniach hipernadzorcy. Tryb ten pozwala przekierować zasoby lokalnego komputera (dźwięk, drukarkę, dyski) do maszyny wirtualnej. W tej sytuacji połaczenie z systemem-gościem działa podobnie do zdalnego pulpitu, korzystającego z protokołu RDP (Remote Desktop Connection). Tryb sesji rozszerzonej nie wymaga jednak połączenia sieciowego z maszyną wirtualną - system może być cały czas offline. Korzystanie z Trybu sesji rozszerzonej będzie możliwe, jeśli na Ubuntu zainstalowane zostaną odpowiednie narzędzia, udostępnione przez Microsoft.

Proces ściągania i instalowania Ubuntu 19.04 nie powinien zająć wiele czasu, choć zależy to od łącza i mocy obliczeniowej komputera. W moim przypadku było to mniej niż 10 minut.

Zaawansowani użytkownicy mogą skorzystać z możliwości samodzielnego ustalania parametrów nowej maszyny wirtualnej. Korzystając z tej samej ścieżki, można też zainstalować inne dystrybucje Linuxa, używając do tego obrazu instalacyjnego.

Instalacja Ubuntu 19.04 zakończona, można się połączyć
Instalacja Ubuntu 19.04 zakończona, można się połączyć

Jak się połączyć z maszyną wirtualną?

Korzystanie z wirtualizowanego Ubuntu nie powinno sprawiać trudności. Po zakończeniu instalacji pokazane zostanie okno z informacją o tym i przyciskiem uruchomienia systemu-gościa. Przy pierwszym uruchomieniu można przejść przez proces konfiguracji systemu, wyboru języka, zakładania konta i tak dalej.

Ubuntu 19.04 uruchomione przez Hyper-V
Ubuntu 19.04 uruchomione przez Hyper-V

Po zakończeniu konfiguracji system zostanie uruchomiony ponownie. Od tego momentu można korzystać z Ubuntu 19.04 na Windowsie 10, gdy maszyna wirtualna jest włączona.

W oknie wyboru systemu znajduje się też Ubuntu 18.04 LTS (czyli z przedłużonym wsparciem). O zmianach między wersjami możecie przeczytać w artykule z kwietnia.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (181)