Wiceminister cyfryzacji: teorie spiskowe o 5G płyną zza wschodniej granicy

W mediach społecznościowych oraz w serwisie YouTube znajdziemy mnóstwo materiałów zawierających fałszywe informacje na temat sieci 5G. Efekt? Część społeczeństwa nawołuje lub przeprowadza próby dewastacji masztów telekomunikacyjnych.

/Fot. GettyImages
/Fot. GettyImages
Arkadiusz Stando

Wiceminister cyfryzacji Wanda Buk była wczoraj gościem audycji Polskiego Radia 24. Głównym temat rozmowy była sieć 5G. "Obserwujemy wylęganie się najrozmaitszych nieprawdziwych informacji dotyczących sieci telekomunikacyjnej, w szczególności 5G. (…) Mamy świadomość, że nie biorą się z niczego" - mówiła dla Polskiego Radia 24 wiceminister cyfryzacji.

W Europie zapłonęły maszty telekomunikacyjne sieci 5G. Zaczęło się od teorii spiskowych łączących wprowadzenie nowej technologii z pojawieniem się pandemii koronawirusa. Tego typu sytuacje nie tylko szkodzą operatorom, ale jak ostrzegają eksperci, mogą zakończyć się tragedią.

Wanda Buk: To dezinformacja płynąca zza wschodniej granicy

Każdy rodzaj dezinformacji ma swoje źródło i niekiedy są to bardzo duże kampanie. Jak już zauważył wcześniej Marc Owen Jones, specjalista ds. analizy dezinformacji internetowej, ślady teorii łączącej COVID-19 i 5G kierują do Rosji. Wywnioskował to na podstawie 22 tysięcy tweetów, które były rozsyłane przez sieć połączonych ze sobą kont.

Polska wiceminister cyfryzacji widzi to w podobny sposób. "Ruchy antykomórkowe nie biorą się z niczego, są finansowane i nie są przypadkowe. Działają w różnych krajach. To celowo podsycana dezinformacja płynąca przede wszystkim zza naszej wschodniej granicy" - mówiła Wanda Buk na antenie Polskiego Radia 24.

Wiceminister cyfryzacji tłumaczy również, że ministerstwo stara się zrobić wszystko, aby zahamować dezinformację w narodzie i uświadomić, że podpalanie masztów telekomunikacyjnych jest nierozsądne. Jak zauważa jednak, że "bardzo prosto wzbudzić strach i budować teorie lub narracje spiskowe oraz wygenerować emocje w społeczeństwie".

Wcześniej w tej sprawie apelowała Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, prosząc Rząd, Samorządy oraz organy ścigania o zdecydowane działania w związku z kryminalną działalnością zakłócającą działanie technologii, od której zależy życie i zdrowie obywateli oraz funkcjonowanie Państwa. Bez infrastruktury sieci bezprzewodowych i jej stałej rozbudowy, niemożliwe jest skuteczne działanie systemów ratunkowych. Znacznie utrudniony będzie również rozwój polskiej gospodarki oraz funkcjonowanie niemal każdej dziedziny naszego życia zawodowego i prywatnego, w trakcie i po epidemii.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (212)