Z WebIDE wbudowanym w Firefoksa, Mozilla chce radykalnie uprościć pisanie mobilnych aplikacji
Od kilkunastu kolejnych wydań Firefoksa Mozilla rozwija wbudowanew przeglądarkę narzędzia programistyczne. Osiągnęły one dziśtaki poziom zaawansowania, że w większości zastosowań mogązastąpić tak niegdyś popularnego Firebuga. Z nowym wydaniemprzeglądarki w kanale Nightly,narzędzia deweloperskie od Mozilli wchodzą na nowy poziom –Firefox staje się kompletnym IDE (zintegrowanym środowiskiemprogramistycznym).
WebIDE przeznaczone jest na razie głównie do budowania aplikacjidla Firefox OS-a i Firefoksa na Androidzie. Cały cykl pracy nadoprogramowaniem, od pisania, przez pakowania, po wdrażanie i zdalnetestowanie na urządzeniu mobilnym odbywa się bezpośrednio zpoziomu IDE, bez potrzeby stosowania dodatkowych narzędzi.Środowisko programistyczne powstało wokół edytora JavaScriptuCodeMirror, który połączono ze znanym już debuggerem, narzędziamianalitycznymi i konsolą skryptową. Całość działa w ramachcałkiem spójnego interfejsu zarządzającego, w którym rozpoczęciepracy nad nową aplikacją z wybranegoszablonu czy przekierowanie jej do testów sprowadza się dokilku kliknięć.
Według Mozilli wbudowanie kompletnego środowiskaprogramistycznego do przeglądarki ma dwie zalety. Po pierwsze,narzędzia, z których ono powstało, są dobrze już webdeweloperomznane, mogą więc niemal od razu przystąpić do pracy. Po drugie,narzędzia te są lekkie i darmowe, zwalniają z koniecznościpobierania ogromnych pakietów Eclipse czy Visual Studio. WbudowaneIDE dostępne jest dla każdego, i prawdopodobnie za sprawąpopularności przeglądarki, będzie najbardziej rozpowszechnionymnarzędziem tego typu na świecie.
Twórcy WebIDE przyznają, że CodeMirror może dla wielu byćzbyt prostym edytorem, więc udostępnili interfejs, poprzez którymożna podłączyć do IDE własny edytor programistyczny, któryzyska wówczas pełen dostęp do możliwości pakietu – zarządzaniaśrodowiskami uruchomieniowymi, łączenia się z narzędziamideweloperskimi Firefoksa, wgrywania aplikacji na urządzenia lubsymulatory Firefox OS-a, a nawet wprowadzania ich do Firefox Marketplace.
Jak na razie środowisko deweloperskie jest schowane nawet wNightly – by je włączyć, należy ustawić w panelu about:configwartość flagi devtools.webide.enabled na true. Możnaje uruchomić następnie poprzez wywołanie App Managera (wprzyszłości zmieni nazwę na WebIDE). Na poniższym wideozobaczycie, jak w praktyce wygląda praca z tym narzędziem.
WebIDE in Firefox Nightly - June 2014
Tak jak wspomnieliśmy, WebIDE dziś ogranicza się do„ekosystemu” Mozilli, ale docelowo ma być narzędziem znaczniebardziej uniwersalnym. Powstają adapteryprotokołu, które pozwolą wszystkim klientom korzystającym zFirefoxRemote Debugging Protocol (w tym WebIDE i narzędziomdeweloperskim Firefoksa) komunikować się ze wszystkimi mobilnymiprzeglądarkami, w tym Safari na iOS-ie i Chrome na Androidzie.