36 proc. Polaków robi ten błąd. Twoje pieniądze też mogą być zagrożone
O tym, że unikalne hasło pomoże chronić nasze dane, mówi się coraz więcej. Mimo to wielu Polaków nadal nie stosuje się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Eksperci ostrzegają przed popełnianiem popularnych błędów.
02.06.2021 19:46
Krajowy Rejestr Długów i serwis ChronPESEL.pl w marcu przeprowadzili badanie, które wykazało, że większość Polaków boi się, że może paść ofiarą ataku hakerskiego. Mimo to wiele osób nie robi nic, by tego uniknąć.
Najwięcej osób obawia się, że padnie ofiarą oszustów podszywających się pod znane firmy i marki, którzy wyłudzają dane za pomocą fałszywych wiadomości SMS i e-mail. Większość ankietowanych (aż 61,2 proc.) umie rozpoznać fałszywe wiadomości. Jednak 11 proc. obawia się, że łatwo dałaby się nabrać i przekazałaby swoje dane.
Niestety aż 40 proc. ankietowanych nie wiedziałoby, co zrobić w sytuacji, gdy ich dane zostaną przejęte. Jednocześnie aż 30 proc. Polaków obawia się, że ich dane wyciekną po ataku hakerskim na instytucję państwową lub inną firmę. I w takim wypadku ponad 46 proc. osób nie wiedziałoby, co zrobić.
Większość ankietowanych słusznie założyła, że należy zmienić hasło do serwisu, a sprawę należy zgłosić na policję. Problem jest jednak bardziej znaczący, ponieważ ponad 36 proc. Polaków zadeklarowało, że ma jedno hasło do kilku serwisów.
Chociaż większość zadeklarowała, że stosuje trudne i bardzo trudne hasła, to wciąż duża część osób niemal nigdy ich nie zmienia. Ankietowani przyznali, że najrzadziej zmieniają hasła do mediów społecznościowych. Nieco lepiej wygląda to w przypadku poczty i bankowości internetowej, gdzie hasła najczęściej zmieniane są raz na pół roku.
Coraz więcej mówi się o tym, że unikalne hasło zwiększa bezpieczeństwo naszego konta. Nie raz przyglądaliśmy się menadżerom haseł, które ułatwiają zarządzanie hasłami do wielu serwisów i często wspominaliśmy o innych zabezpieczeniach, w tym weryfikacji dwuetapowej. Mimo to edukacja z zakresu cyberbezpieczeństwa wciąż jest na niskim poziomie.
- Wyniki przeprowadzonego badania jasno wskazują na to, że w edukacji o cyberbezpieczeństwie nadal mamy do wykonania wiele pracy. - przyznają eksperci z ChronPESEL.pl.
- Za niepokojący należy uznać fakt, że ponad połowa respondentów nie wie, jak zareagować w przypadku wycieku danych z serwisu internetowego, w którym ma konto. Dodatkowo 1/3 społeczeństwa nie potrafi zareagować na inne próby wyłudzenia danych osobowych - dodają.
Tworzenie silnych haseł to jeden z warunków koniecznych, by skutecznie chronić swoją tożsamość w sieci. Eksperci mają kilka rad:
- Tworząc silne hasło, powinniśmy przede wszystkim unikać zwrotów, które mogą być łatwe do odgadnięcia oraz imion i nazwisk osób bliskich lub zwierząt domowych. Konstruując je, powinniśmy zadbać o to, by składało się z dużych i małych liter, liczb i znaków specjalnych.