81% więcej ataków, 20% mniej zagrożeń — raport Symantec za 2011 rok
Symantec opublikował coroczny raport o zagrożeniach w Internecie, tym razem dotyczący minionego, 2011 roku. Część wniosków naturalnie można było przewidzieć, ale niektóre są szczególnie interesujące.
30.04.2012 11:54
Oprogramowanie zabezpieczające firmy Symantec zablokowało w 2011 roku ponad 5,5 miliarda ataków. Liczba ta w porównaniu w ubiegłym rokiem prawie podwoiła się, bo wzrosła aż o 81%. Wśród tych 5,5 miliarda ataków udało się wyróżnić 403 miliony typów złośliwego oprogramowania. Szeroki krajobraz bitwy uzupełniają jednak bardziej pozytywne dane: w tym samym czasie liczba nowych luk wykrytych w oprogramowaniu spadła o 20% w stosunku do 2010 roku. Znacząco zmniejszył się też wolumen spamu wysyłanego na świecie, o 13%.
Niestety wcale nie oznacza to, że cyberprzestępcy są w odwrocie. Czasy się zmieniają, zmienia się zatem styl działania tych „po ciemnej strony mocy”. Rok 2011 pokazał, że coraz popularniejsze stają się mocno sprofilowane ataki, wymierzone w konkretną instytucję czy nawet osoby indywidualne. Liczba takich ataków z 77 dziennie wzrosła do 82. Jednym z najważniejszych wniosków tegorocznego raportu firmy Symantec jest fakt, że sprofilowane ataki dotyczyły w dużym stopniu także najmniejszych firm, a nie jak dotąd tylko dużych organizacji. 50% ataków dokonano wobec firm zatrudniających poniżej 2500 pracowników, a 18% — poniżej 250 pracowników. Często okazywało się, że małe przedsiębiorstwa atakowane były po kilka razy zanim ustalono, że są ofiarą precyzyjnie wymierzonych ataków.
Kolejny wniosk płynący z raportu dotyczy technologii mobilnych. W tym przypadku jednak nie włamanie czy atak na urządzenie mobilne są najgroźniejsze. Największe ryzyko wiąże się po prostu ze zgubieniem czy kradzieżą smartfonu. Wyzwaniem dla dużych firm jest też coraz częstsze przynoszenie prywatnych urządzeń, smartfonów i tabletów, do sieci firmowych, a co się z tym wiąże, przenikanie danych firmy na niezabezpieczone urządzenia poza kontrolą administratorów. Tymczasem według danych z innego niedawnego raportu firmy Symantec, na 96% skradzionych lub zgubionych urządzeń mobilnych doszło do kradzieży informacji.