TP‑Link 3G Mobile – przenośny router Wi‑Fi
16.07.2014 | aktual.: 17.07.2014 20:17
W tym roku na Hotzlocie w znanym chyba wszystkim losowaniu miałem przyjemność otrzymać mobilny router 3g z wifi. Router ten pozwala rozsyłać sygnał internetowy po umieszczeniu w nim karty sim, do maks 10 urządzeń wyposażonych w moduł wifi takich jak smartfony, notebooki, netbooki i wszystkie inne, które potrafią się połączyć do zwykłej sieci wlan.Postanowiłem więc po krótce opisać routerek wraz z najważniejszymi funkcjami i przykładem podłączenia oraz użycia z kartą Aero2.
Zawartość pudełka oraz wygląd
W niewielkim pudełku prócz samego routera znajdziemy kabel mini usb, instrukcję po angielsku, adaptery na karty mikro i nano sim oraz dedykowany akumulator o pojemności 2000 mAh. Samo urządzenie jest bardzo zgrabne waży niecałe 100 gramów wraz z akumulatorem, wyglądem przypomina mi mydło albo jak to zaznacza producent - ma kształt wygładzonego przez morze kamienia. Obudowa jest chropowata, poza miejscami gdzie umieszczony jest przycisk zasilania oraz trzy diody led informujące o stanie urządzenia.
Pierwsze uruchomienie oraz konfiguracja
Urządzenie włączamy jedynym fizycznym przyciskiem (tak na prawdę to jeszcze jest pod klapką przycisk reset) poprzez 3 sekundowe przytrzymanie go wówczas zaświecą się trzy diody i jest to znak, że urządzenie zostało uruchomione. Po pewnym czasie migać będzie tylko dioda baterii informująca co 3 sekundy ile jeszcze energii zostało. Diody odpowiednio od góry informują nas o naładowaniu akumulatora, pomyślnym połączeniu z internetem oraz statusie wifi.
Aby zalogować się do routera wystarczy poszukać sieci wifi o nazwie i haśle, które są podane pod klapką baterii, w tym przykładzie nasza sieć nazywa się TP‑LINK_M5250_1FA263 następnie gdy nasze urządzenie którym się podpinamy do sieci pobierze automatycznie adres IP to w dowolnej przeglądarce internetowej wpisujemy adres 192.168.0.1. Wtedy zostaniemy poproszeni o login i hasło, wpisujemy przeważnie standardowe w routerach dane czyli admin admin, są one także wydrukowane na naklejce pod akumulatorem. Naszym oczom ukaże się panel sterowania routera:
Dobrym zwyczajem po zalogowaniu się jest zmiana domyślnego hasła do routera, uczynić to można z zakładki Advanced->System Tools. W tym miejscu znajdują się wszystkie najważniejsze funkcje możliwe do skonfigurowania:
[list] [item]Dial-up - służy do skonfigurowania sposobu połączenia do internetu za pomocą naszej karty sim, można skorzystać z gotowych profili lub stworzyć nowy,[/item][item]SIM lock - włączamy lub wyłączamy żądanie kodu pin przez kartę sim, [/item][item]Wireless - podstawowe opcje wifi jak nazwa, widoczność, ustawienia zabezpień czy czas po jakim wifi ma się wyłączyć (te ostatnie trochę zbędne, przynajmniej nie potrafię znaleźć logicznego zastosowania tego). Można ustawić filtrowanie po adresach MAC oraz zobaczyć aktualnie podłączonych klientów,[/item][image=8]
[item]DHCP server - umożliwia ustawienie adresu IP urządzenia oraz włączenie automatycznego przydzielania adresów IP z ustalonej puli, a także czasu dzierżawienia danego IP, znajduje się też tutaj bardziej szczegółowa lista podłączonych klientów, wzbogacona o nazwę, MAC, IP i pozostały do końca czas sesji.[/item][/list]
Poza wymienionymi opcjami istnieje funkcja wysyłania i odbierania SMSów, ale z racji, że mam kartę sim AERO2 nie mam jak jej sprawdzić. Przypuszczam, że na tradycyjnej karcie sim operatora bez problemów można odbierać i wysyłać smsy.
Ustanowienie połączenia na przykładzie karty Aero2
Aby móc skorzystać z internetu, który oferuje nam Aero2 należy w routerze stworzyć domyślny profil o nazwie Aero2 i ustawić poniższe opcje:
- APN - "darmowy",
- nazwa użytkownika oraz hasło pozostawiamy puste,
- "dane roamingowe" - 'włączone',
- autopołączenie ustawiamy na "wyłączone".
Gdy ustawimy i zapiszemy nasz profil przechodzimy na zakładkę "status" i klikamy w "połącz". Kolejnym krokiem jest wejście na dowolną stronę internetową, w tym momencie pokaże nam się okno:
Po przepisaniu kodu przechodzimy jeszcze raz na zakładkę "status", klikamy na "rozłącz", po chwili "połącz" i możemy się cieszyć darmowym internetem przez jakąś godzinę, po tym czasie sytuacja z kodem captcha się powtórzy.
Podsumowanie
Początkowo obawiałem się, że modem TP‑linka nie będzie działał z siecią aero, zwłaszcza po ostatnich zmianach i wprowadzeniu kodu captcha, na szczęście nie było żadnych problemów. Zagadka, którą teraz staram się rozwiązać to co można zrobić z kartą mikro SD użytą z urządzeniem, z poziomu telefonu podłączonego do sieci nie mogę nic na niż zapisywać, jedynie po podłączeniu kablem USB do PCta można zgrywać dane, ale chyba nie o to twórcom chodziło, a w instrukcji nie wspomnieli o zastosowaniu SD nic.
Chciałem jeszcze podziękować Ryanowi za prowadzenie sprawiedliwego losowania w wyśmienitej atmosferze, nie ustępującemu wcale poprzednim, no i że wylosował dla mnie wraz z hostessami ten sprzęcik :)