4‑Way Optimization- Przydatna funkcjonalność, czy niepotrzebny dodatek?
06.03.2014 | aktual.: 06.03.2014 22:54
Nadszedł czas, by przyjrzeć się bliżej temu, co oferuje recenzowana przeze mnie płyta główna. Asus strasznie chwali się swoją rewolucyjną funkcjonalnością, którą chlubnie nazywa 4‑way optimization.
Składają się na nią 4 główne podfunkcje. Są to m.in.:
TPU
Umożliwia podkręcanie procesora prosto "z pulpitu", aby było potrzeby, by przełączać się do BIOSu i restartować komputer nie wiadomo ile razy. TPU zawiera w sobie także funkcje AutoTune, która daje możliwość podkręcenia CPU jednym kliknięciem, tak by nawet nieobeznani w tym mogli bez obaw obudzić drzemiący w sprzęcie potencjał.
EPU
Automatyczne obniżenie taktowania i napięcia, gdy komputer nie jest obciążony. Przydatna funkcja dla ludzi, którzy mają zwyczaj niezbyt często "męczyć" swojego PCta.
DIGI+ Power Control
Coś dla fanów podkręcania "na własną rękę". Pełna kontrola nad sekcją zasilania procesora przyda się każdemu bardziej zaawansowanemu overclockerowi.
Fan Xpert 2
Umożliwia regulację każdego wentylatora w naszej obudowie. Zbawienna funkcjonalność dla "cichomanów".
Każdą z wymienionych powyżej funkcji można dowolnie ustawiać, według swojego upodobania lub zlecić to programowi poprzez kliknięcie "4‑way Optimization". Proste, prawda? ;)
Jako, że nie lubię nadto ryzykować po prostu kliknąłem odpowiedni przycisk. Po paru restartach otrzymałem raport.
Jak widać procesor został podkręcony do 4,3Ghz - najszybszy rdzeń i do 4,1Ghz - najwolniejszy rdzeń. Ogółem nieźle jak na automat, aczkolwiek na oficjalnym kanale Asusa, gość potrafił przez ten program osiągnąć nawet 4,8Ghz!
EDIT: Zmieniłem w BIOSIe CPU Core Voltage z Auto na Adaptive i po uruchomieniu Optymalizacji procesor osiągnął wynik 4,3Ghz na 2 rdzeniach i 4,4Gh na dwóch pozostałych.
Niżej w raporcie widać informacje dot. EPU i wentylatorów.
Co mogę powiedzieć o 4‑way Optimization? Na pewno nie jest to zbędny bubel, a Asus odwalił dobry kawał roboty. Nie jest to na pewno jakaś rzecz rewolucyjna, bo każdy producent płyt głównych oferuje podobną funkcjonalność (np. OC Genie od MSI).
Niestety są tutaj też pewne niedogodności. Po zoptymalizowaniu tą drogą komputera, nie dopatrzyłem się nigdzie jakieś prostej opcji powrotu do standardowych ustawień (musiałem wejść przez BIOS i zmienić ustawienia procesora na automatyczne, a do teraz nie wiem, czy wszystko jest tak samo jak wcześniej).