Steem, czyli zdecentralizowana sieć społecznościowa
Internet parę dni temu się zmienił, kiedy zostało podpisane ACTA 2. Oczywiście jeszcze nie weszło, ale (jeśli nic się nie zmieni) to kwestia do dwóch lat na wprowadzenie tego przepisu w życie. Jednak technologia może znacznie wyprzedzać cenzorskie zapały polityków i dzisiaj chciałem Wam przedstawić sieć Steem.
Steem to bazująca na Blockchainie sieć komputerów, której główną cechą jest możliwość przechowywania treści (tekst dokładniej). Treści, które nie mogą zostać usunięte i będą dostępne dopóki sieć istnieje.
Sieć jest niezależna od nikogo (przynajmniej w obecnej formie), więc nikt Ci treści czy konta nie usunie (społeczność może jednak ukryć twój wpis [jak spoiler]) jeśli będziesz wrzucał materiały, których ludzie nie życzą sobie widzieć (nielegalne treści, plagiaty, reklamy itd).
Zainteresowany w podróż do świata zdecentralizowanych platform tekstowych? :‑)
Zalety Steem
- społeczność ma decydujący głos
W sieci Steem to społeczność decyduje, czy dana treść jest warta uznania. Nie ma czegoś takiego jak moderatorów, czy cenzorzy, którzy z różnych powodów mogą usunąć Twoją treść. Cała władza leży w rękach społeczności. Jedyną opcją jest "flagowanie" wpisów i ukrycie ich (tak jak spoiler - trzeba nacisnąć przycisk by się pokazała zawartość).
- możesz zarabiać na swojej twórczości
Sieć Steem posiada swoje wirtualne waluty (kryptowaluty) w postaci Steem oraz Steem Dollars. Zdobywasz je pisząc posty na platformie, na które potem głosuje społeczność. Im więcej głosów zdobędziesz tym możesz zarobić więcej. Oczywiście cały proces głosowania, siły głosu jest trochę skomplikowany, ale po kilku dniach obcowania z tą siecią wszystko idzie zrozumieć. Zarobione kryptowaluty możesz przy pomocy giełdy wymienić na inne np. na Bitcoiny, a następnie na realne pieniądze.
- nikt nie narzuca ci tematów
Działanie systemu publikacji wpisów opiera się na tagach. Nikt na tej platformie nie będzie ci narzucił tematyki. Chcesz pisać o IT, motoryzacji, zdrowym życiu, fotografii? Jedynym ograniczeniem jest twoja wyobraźnia. Po napisaniu artykułu podajesz w jego ustawieniach odpowiednie tagi i docierasz do społeczności zainteresowanej omawianym przez Ciebie tematem.
- platforma jest otwarto źródłowa
Platforma Steem jest otwarto źródłowa a jej kod dostępny jest tutaj https://github.com/steemit/steem. Dzięki temu możesz przyczyniać się do rozwoju samego "core" systemu jak i tworzyć usługi działające na sieci Steem pokroju botów, gier (tak, są gry działające w oparciu o blockchain, na których można zarobić - np. Steem Monsters) interfejsów użytkownika i wiele innych rzeczy - https://steemprojects.com/.
- transparentność
Dzięki technologii blockchain sieć jest transparentna. Możesz każdego użytkownika przeanalizować pod kątem wykonywanych przez niego akcji: dawania głosów, publikacji artykułów itd. Dzięki tej transparentności bardzo łatwo można wykryć oszustów i udowodnić im winy poprzez publikację danych pochodzących z blockchaina. Nie warto zatem oszukiwać.
- wielonarodowość
Możesz pisać posty w kilku językach i docierać do zagranicznej społeczności dostępnej na Stemm. Nie jesteś skazany tylko na język ojczysty.
- wsparcie dla różnych mediów
Wielu osobom tworzenie bloga kojarzy się głównie z artykułami pisanymi, zaś na Steem możesz publikować swoją twórczość z wykorzystaniem dowolnego medium. Możesz pisać blogi, publikować fotografię, a nawet publikować na specjalnej platformie filmy wideo, która również działa w oparciu o technologię Blockchain. Na każdym materiale, niezależne w jakiej technologii został wykonany możesz zarabiać.
Jak zacząć?
Oczywiście musimy zdobyć konto. Ale jak tego dokonać? Z najpopularniejszych (darmowych) sposobów jest wejście na stronę https://steemit.com/ (jeden z serwisów [a dokładniej Blockchain Explorer zrobiony jako serwis]), zarejestrować się i czekać parę tygodni. Ale dajmy spokój czemuś takiemu ;)
Można też kupić konto np. na AnonSteem, ale raczej (nawet jeśli zarobisz więcej) płacenie za konto nie wydaje się być czymś pozytywnym.
Jedna z aktualizacji wprowadziła opcję rejestracji "wielorybom" kont za darmo. I tę opcję preferuję nowym osobom. Wystarczy wejść na Discorda Steemit Polska i w "rejestracja-kont" poprosić o takowe (lub napisać do fervi). Na takie konto trzeba czekać aż ktoś wywlecze się z łóżka (czyli zazwyczaj do kilku minut), ale jest o wiele szybciej niż przez Steemit.
Warto również zaznaczyć, że podany wyżej serwer Discord jest oficjalnym serwerem polskiej społeczności i warto na nim być. Będziesz dzięki temu na bieżąco z wydarzeniami które dzieją się w polskiej społeczności.
Co wolno, czego nie wolno na Steem?
- podawaj źródła
Zapewne zauważyłeś, że wiele serwisów publikujących artykuły nie podaje źródeł. To błąd i na platformie Steem brak podania źródeł jest odbierane bardzo negatywnie. Zawsze podawaj źródła! Jeśli dodajesz zdjęcie do wpisu - podaj źródło. Jeśli opierasz swoje przemyślenia na podstawie innego artykułu z sieci? Podaj źródło. Brak podania źródła może skutkować otrzymaniem ujemnych punktów (tak zwanej flagi)
- pisz poprawną polszczyzną
W polskiej społeczności bardzo dużą rolę przywiązuje się do języka, szczególnie do błędów ortograficznych. Staraj się pisać poprawnie pod kątem językowym oraz gramatycznym a społeczność z pewnością to doceni.
- nie rób plagiatów
Plagiat jest najgorszą rzeczą jaką możesz zrobić. W każdej społeczności, nie istotne czy to jest społeczność polska, angielska czy inna są specjalne osoby do wyłapywania plagiatów i są w tym zadaniu bardzo skuteczni. Jeśli zostaniesz złapany na plagiacie twoje reputacja spada praktycznie do zera i nikt nie będzie Cię poważnie traktował przez co nie dość, że Twoje wpisy nie będą zarabiać to mogą jeszcze otrzymywać flagi, czyli ujemne głosy.
- tag NSFW
Jeśli twój wpis zawiera nagość, przekleństwa lub inne rzeczy, których nie chciałbyś widzieć w miejscu publicznym - dodaj tag nsfw w poście. Działa to trochę jak sflagowany wpis, ale ludzie wiedzą (mniej więcej) co może się zdarzyć w środku.
- nie reklamuj się "chamsko"
Naturalnie w Steem zdarzają się reklamy i dotyczą głównie swoich projektów, produktów itd. nie reklamuj jakiś "dziwnych wynalazków", bo ludzie tego nie lubią i mogą obdarować Cię flagami.
- nie promuj oszustw
Świat kryptowalut nie jest krystalicznie czysty i zdarzają się np. piramidy finansowe czy inne projekty, których celem jest oszukanie innych. Użytkownicy Steem nie lubią tego typu promocji, więc nie warto takie treści wrzucać.
- bądź miły
Czasem zdarzają się sytuacje, w których nerwy komuś puszczą, ale staraj się w miarę możliwości utrzymywać kulturę w relacjach z innymi. Wszyscy jesteśmy ludźmi (albo botami), czasem się mylimy, albo i nam czasem nerwy puszczają. Warto zachowywać zimną krew czasem ;)
- staraj się nie oszukiwać
Jak gdzieś pojawiają się pieniądze, to pojawiają się osoby, które chętnie je będą chcieli zdobyć. Staramy się działać "fair play" dla innych i dla sieci i np. nie lubimy dawać głosów osobom, które "lajkują się" w swoim towarzystwie, a innych olewają.
Sieć szanująca wolność twórcy
Jak widzisz, sieć steem posiada szereg zalet dzięki którym warto zainteresować się tą siecią. Brak cenzury, pełna dowolność w tematyce i możliwość zarobku to cechy których ciężko szukać u gigantów blogowych. Wszystkie Twoje wpisy są oczywiście indeksowane przez wyszukiwarki internetowe oraz możesz je promować przy pomocy mediów społecznościowych. Jeśli zatem szukasz miejsca, gdzie nikt nie będzie Ci narzucał tematyki oraz technologii, w jakiej twoja twórczość ma powstać to Steem jest idealnym do tego miejscem, bez cenzury.
Przykładowe projektu w sieci Steem
- Engrave to platforma blogowa stworzona przez Polaków. Jeśli chciałeś mieć własną stronę, która będzie na siebie zarabiać, to jest to dobry wybór.
- Steem Monsters to prosta gra karciana, w której musimy zniszczyć potwory przeciwnika. Ustawiamy swoich kart w "dowolnej kolejności" i w zależności od tego (i od zdolności, losowych warunków itd), wyłaniany jest zwycięzca.
- D.Tube to eksperymentalna i zdecentralizowana platforma wideo oparta na IPFS (Steem służy jako opcja monetyzacji).
- eSteem to aplikacja umożliwiająca na bezpośrednie działanie na blockchain (czyli bez pośrednika jak Steemit), przez co jeśli np. Steemit zablokuje jakiś profil, to z tego interfejsu powinieneś na niego wejść bez problemu.
Przykładowe blogi
Jeśli chcesz zobaczyć działanie Steem to wejdź na te blogi i zobacz co się tam dzieje:
Mój profil:
Profil kuratora (inaczej opiekuna) tagu pl‑gry, postara się o to, byś pisząc o grach zarobił możliwie najwięcej za dobrą treść:
https://steemit.com/@voxmortis
Były detektyw Rutkowskiego, bardzo ciekawe historie opowiada z byłej pracy:
https://steemit.com/@ilodz24hd
Nadworny skryba (Informatyk, administrator sieci, Linuksiarz)
Blog o kosmosie
https://steemit.com/@customuser
Długo można wymieniać dobrych autorów ;)