Windows Server 2012 Essentials - rzut okiem na Dashboard
Dashboard to podstawowe narzędzie administratora Essentials, bardzo łatwe w obsłudze w porównaniu do Menedżera serwera. Niestety nie znalazłem sposobu na spolszczenie Dashboarda, więc opis i zrzuty ekranu będą na podstawie wersji angielskiej. Tak wygląda on po uruchomieniu:
U góry mamy główne menu składające się z pięciu pozycji. Każda pozycja przenosi do innego ekranu. Najwięcej czynności możemy wykonać na ekranie HOME - po lewej stronie znajdziemy tu dodatkowe menu:
[list] [item]SETUP - w tym miejscu zgrupowane są czynności, które powinniśmy wykonać zaraz po zainstalowaniu serwera
[img=33] [/item][item]EMAIL - służy do połączenia z serwerem poczty Exchange lub usługą Microsoftu Office365
[img=16] [/item][item]ADD-INS - dodatki do serwera, takie jak kopia zapasowa w chmurze Windows Azure i narzędzie do sprawdzania stanu sieci
[img=17] [/item][item]QUICK STATUS - krótkie podsumowanie stanu serwera
[img=18] [/item][item]HELP - pomoc to ostatnia pozycja na ekranie HOME.
[/item][/list]
Kolejny ekran to USERS - zebrane są tu wszystkie informacje na temat użytkowników w domenie. W tej chwili są to tylko dwa konta dodane podczas instalacji
DEVICES - na tym ekranie pokazane są wszystkie urządzenia w sieci, takie jak serwery i komputery, które potem dołączymy do domeny
STORAGE - na tym ekranie są dwie zakładki. W zakładce Server Folders są pokazane wszystkie niezbędne dla Essentials foldery. Można też dodać tutaj swoje własne. W zakładce Hard Drives widać dyski, jakie mamy w serwerze.
I wreszcie ekran APPLICATIONS. Tu też mamy 2 zakładki. Pierwsza pokazuje zainstalowane dodatki, a w drugiej aplikacje serwerowe dostępne w specjalnym sklepie Microsoft Pinpoint. Jednak w chwili obecnej nic tam nie ma.
Na górze po prawej stronie na ciemnoszarym tle mamy 2 pozycje: Settings i Help. Po kliknięciu Settings pokaże się okienko z podstawowymi ustawieniami daty, czasu i regionu oraz aktualizacji
Z tego miejsca można również wyłączyć lub zrestartować serwer bez konieczności potwierdzania. Poza tym w okienku Settings dostępne są ciekawe funkcje serwera: Media Server i Anywhere Access.
Po kliknięciu Help rozwinie się menu, w którym godna uwagi jest zwłaszcza pozycja Safe mode settings. Okazuje się, że Dashboard jest właściwie szkieletem programu, a wszystkie jego funkcje są dostarczane przez wtyczki, które mogą prawdopodobnie pochodzić także od zewnętrznych dostawców. W tym miejscu można wyłączyć poszczególne elementy Dashboarda, jeśli któryś z nich przestanie działać - wymagane jest ponowne uruchomienie programu.
Po prawej stonie okna Dashboarda widać też znaczek oraz cyfrę. Te znaczki są podobne jak w Podglądzie zdarzeń: żółty znak ostrzegawczy z wykrzyknikiem oznacza ostrzeżenie, czerwone kółko z iksem - błąd, jeśli nie ma błędów pojawia się niebieskie kółko oraz cyfra 0. Po kliknięciu symbolu pokaże się okienko Alert Viewer, z dokładnymi informacjami o znalezionych problemach oraz opisem ich rozwiązania: