Cooler Master X150 Spectrum - efektowna podstawka chłodząca do laptopa [TEST]
Od jakiegoś czasu chodziłem z myślą o zakupie podstawki chłodzącej pod laptopa. Mimo iż mój Acer Swift 3 nie nagrzewa się jakoś mocno przy normalnym użytkowaniu, to po uruchomieniu na nim programów graficznych pokroju DaVinci Resolve czy Adobe Premiere, jego wentylator dostaje bardzo mocno w kość. Postanowiłem więc sprawdzić w praktyce, jak sprawują się podstawki chłodzące różnych producentów. Tym razem na warsztacie zagościła podstawka Cooler Master X150 Spectrum, posiadająca wydajny, 16‑centymetrowy wentylator wraz z krawędziowym podświetleniem RGB. By tego było mało, w podstawce znajdują się trzy dodatkowe porty USB oraz USB‑C, służące do zasilania podstawki oraz jako HUB.
Tworzywo sztuczne, lecz lekkie
Podstawka została wykonana z tworzywa sztucznego dobrej jakości, choć zamontowana na froncie kratka wentylacyjna jest metalowa. Urządzenie nie posiada regulacji kąta, więc kładąc je na powierzchni płaskiej, otrzymujemy domyślny kąt nachylenia o ok. ~5%. Podstawka ta posiada lekkie wyżłobienia przechodzące przez środek obudowy, ułatwiające odpowiednią cyrkulację powietrza pod laptopem oraz znacznie ułatwiając jego późniejszy demontaż.
Na samym przodzie urządzenia zostało wyeksponowane logo producenta a tuż pod nim, na frontowej krawędzi znajduje się wbudowany pasek z podświetleniem RGB. Gdy do podkładki zostanie doprowadzone zasilanie i uruchomimy wentylator za pomocą przycisku, pasek RGB wejdzie w tryb automatyczny, generując dla oka iście tęczowy pokaz. Wszystkich tych, którzy tylko czekają na informację o możliwości wyłączenia podświetlenia, muszę zasmucić - producent nie przewidział takiej opcji. Jedynym wyjściem byłoby wyłączenie wentylatora, ale nie tędy droga.
Na tylnej ściance podstawki chłodzącej znajduje się port USB‑C oraz trzy USB 2.0. Za pomocą dołączonego do zestawu kabla USB na USB‑C, możemy podłączyć laptopa bezpośrednio z podstawką, za pomocą klasycznego lub nowszego portu - dowolność jest zależna od użytkownika i portów w jego laptopie. Podłączając podstawkę do laptopa, uzyskujemy trzy dodatkowe porty USB. Każde z nich posłuży nam do przesyłania danych między podstawką a komputerem, ale również pozwoli na podładowanie urządzeń 5V.
Tuż obok wejścia USB‑C znajduje się przycisk zasilania wentylatora. Po jego zainicjowaniu wentylator przechodzi w tryb pracy, a zamontowane na froncie RGB raczy użytkownika swoimi kolorami. Zabrakło mi tutaj możliwości wyłączenia podświetlenia, ale widocznie to tylko moje widzi-misie.
Na spodzie zainstalowano antypoślizgowe podkładki wykonane z wytrzymałej gumy, uniemożliwiając ślizganie się obudowy po płaskiej powierzchni. Mimo iż są one bardzo trwałe, niemiłosiernie szybko się brudzą i zbierają kurz.
Specyfikacja techniczna
Kompatybilność | do 17 cali |
Porty | 3x USB 2.0 / 1x USB-C |
Zasilanie portów | USB 5V DC |
Hałas | do 26 dBA |
Przepływ powietrza | ok. 97 m3/h |
Prędkość obrotowa | 1000 obr./min. (+/-15%) |
Pobór energii | 1.05W |
Wymiary (wentylator) | 160 x 160 x 15 mm |
Wymiary (obudowa) | 386 x 280 x 58 mm |
Chłodzenie w praktyce
Z podstawki korzystałem na dwa sposoby. Najczęściej służyła mi ona jako dodatek do laptopa, uzyskując tym samym nieznaczne nachylenie urządzenia podczas pisania, ale i uzupełniając porty w dodatkowe. Zasilanie było wtedy pobierane z portu USB‑C w laptopie i przekazywane do wolnego portu USB w podstawce. Odzyskałem za to port USB‑C oraz dwa USB‑A. Zainstalowany w X150 Spectrum wentylator, od samego uruchomienia działa wyśmienicie wydajnie. Jego obroty generują co prawda hałas na poziomie ~26 dBA, ale jest on w granicach akceptacji.
W kwestii chłodzenia jest bardzo dobrze. Ciąg powietrza generowany przez urządzenie, znacznie zmniejsza temperaturę urządzenia. Laptop Acer Swift 3 pod znacznym obciążeniem posiada temperaturę procesora zbliżającą się nawet do 60 stopni. Za pomocą włączonego dodatkowego chłodzenia podstawką podczas renderu filmu w 4K, temperatura spadała do 45‑50 stopni. To dobry wynik.
W przypadku drugiego zastosowania podłączyłem podstawkę chłodzącą do komputera stacjonarnego. Ku mojej uciesze, okazało się że gdy obecnie nie korzystam z włączonego wentylatora i niechcianego podświetlenia, mogę korzystać z dodatkowych portów USB.
Podsumowanie
Podkładka chłodząca Cooler Master X150 Spectrum to nic innego jak urządzenie 2 w 1. Oferuje ono wydajną i chłodną pracę z grzejącymi się laptopami do 17‑cali, ale i pełni funkcję "estetyczną" rozświetlając front na tęczowe kolory. Dodatkowo podstawka może posłużyć nam także jako HUB z trzema portami USB, ale tylko w standardzie 2.0. Cena rynkowa zestawu kształtuje się na poziomie ~170 zł. Na rynku dostępna jest także wersja ze stałym, niebieskim podświetleniem Notepal X150R, którą zakupimy za około ~160 zł*.
* - klikając, zaglądając i kupując z reflinka, wspierasz moją działalność publicystyczną.