Jak Blue Systems zmienia oblicze Plasmy w KDE
Co ma ze sobą wspólnego spadkobierca mięsnej fortuny, najbardziej wpływowa firma w KDE i pewna dystrybucja Linuksa? Na te pytania mam nadzieję odpowiedzieć tym wpisem. Założycielem Blue Systems oraz fundatorem Netrunnera jest Clemens Tönnies (znany również jako starbuck). Odziedziczył 25% akcji jednego z największych przedsiębiorstw mięsnych w Europie. Swoje udziały sprzedał jednak bratu, który wraz z wujem (prezesem Schalke) kieruje rodzinną firmą. Tymczasem Clemens postanowił zająć się szeroko pajetą filantropią zakładając Blue Systems o czym również swego czasu pisałem.
Początki Blue Systems
Początków Blue Systems należy upatrywać w pewnym ogłoszeniu, dotyczącym pracy dla deweloperów KDE:
Hello, we are looking for a (KDE) developer to help with improving some still rough or would-be-nice-to-have areas for KDE and include those solutions (or fixes) into our KDE‑focused distribution. The focus would be to make them as compatible or useful for all KDE distributions as possible. So we are making a very small step in the route of what Canonical or Mint does for Gnome, but with the difference of emphasizing solutions for the general benefit of KDE (and not specialized or diverging stuff like Unity vs. Gnome3-Shell). Some target areas for start would be: - better GTK2 and GTK3 integration with improved graphical KDE/KCM-modul for GTK settings like choosing icon-sets, button/menu-look, etc., similar like Gnome-Tweak-Tool - improve or do something similar like kgtk for gtk‑programs (like gimp) - fix bugs or improve kde‑programs or modules like kmenu-editor - fix related stuff like firefox kde‑filedialog quirks (this is to patch firefox) We offer payment on a monthly basis (half-days or fulltime possible), depending on skills and how much a programmer is asking for. Anyone interested please post any questions or make comments here or contact me directly:
Cześć,
Szukamy developera (KDE) aby pomógł nam z zaimplementowaniem nowych i doszlifowaniem obecnych funkcjonalności w KDE oraz naszej KDE‑centrycznej dystrybucji (Netrunner - dopisek autora). Celem jest także zapewnienie kompatybilności i użyteczności dla innych dystrybucji opartych na KDE.
Robimy mały krok w kierunku podobnym do tego, co Canonical i Mint robią z Gnome, z tą różnicą że kluczowe jest dla nas aby skorzystało KDE jako takie i wszystkie oparte na nim rozwiązania (nie wyspecjalizowane albo w inny sposób dzielące środowisko jak Unity vs Gnome Shell)
Cele na start to:
- lepsza integracja GTK2 i GTK3 z usprawnionym graficznym modułem ustawień GTK dla KDE/KCM - wybór zestawu ikon, wygląd przycisków menu, etc podobnie jak w Gnome-Tweak.
- usprawnienie lub opracowanie rozwiązania podobnego do kgtk dla aplikacji GTK (jak GIMP)
- naprawa bugów i usprawnianie aplikacji KDE lub modułów jak kde‑editor
- naprawa powiązanych problemów, jak okno wyboru pliku dla firefoksa w firefox-kde
Oferujemy regularną, miesięczną wypłatę (praca na pół lub pełen etat), zależnie od umiejętności samego programisty oraz jego życzeń.
Wszyscy zainteresowani niech śmiało piszą tutaj z pytaniami lub skontaktują się ze mną bezpośrednio:
Nie będzie przesadą jeśli napiszę, że Blue Systems kształtuje obecnie przyszłość KDE, a to wszystko w duchu współpracy, bez niepotrzebnych podziałów, jakie targają konkurencyjne środowiska graficzne.
Plasma Next i Blue Systems
Blue Systems zatrudnia/sponsoruje obecnie około 15 - 20 pracowników. Jest to bardzo szacunkowa liczba, oparta na informacjach z blogów czy list mailingowych, tym bardziej, że Clemens Tönnies jest dosyć tajemniczy i raczej nie chwali się publicznie wpływami w KDE. Jedno jest pewne, szef Blue Systems bardzo trafnie dobiera sobie współpracowników, z których większość jest wieloletnimi deweloperami KDE, a przy tym opiekunami poszczególnych gałęzi projektu. Ponadto cała firma została stworzona w jednym celu, aby wspierać rozwój KDE. Daje to pewne bardzo ciekawe możliwości, jak choćby maksymalna koncentracja na wybranych obszarach środowiska. W zeszłym roku było to KDE Frameworks 5
Back in Akademy, my Blue Systems colleague Alex Fiestas came up with a great idea: what if all Blue Systems developers switched to working exclusively on Frameworks for three months? He did not have to work hard to convince us, and this is what most of us have been doing since the beginning of August. I am quite happy with this push, it feels good to work on Frameworks. I have always felt a bit guilty that I was not contributing to it, blaming the usual lack-of-time and too‑many-projects excuses.
Wraz z początkiem tego roku deweloperzy Plasmy zebrali się w Barcelonie w biurze Blue Systems, aby dyskutować o przyszłości pulpitu KDE. O postępach prac można przeczytać w moich poprzednichwpisach. Tutaj chciałbym się skoncentrować na tym jak bardzo Blue Systems jest zaangażowane w rozwój Plasmy. Mniej więcej co poniedziałek odbywają się spotkania deweloperów Plasmy. Skrócone opisy przebiegu takich spotkań, publikowane na liście mailingowej Plasmy. Nie muszę chyba nikomu tłumaczyć, że stanowią one doskonałe źródło informacji ;)
Warto tu zwrócić uwagę na listę osób biorących w spotkaniu, ot choćby z 24 marca. Mówiąc krótko, na 10 osób, 8 jest pracownikami Blue Systems. Są to:
- [1]. Sebastian Kugler - jeden z głównych programistów plasmy i jednocześnie jej opiekun, należy również do zespołu KDE Promo.
- [2]. Aleix Pol - jeden z deweloperów kdevelop, kamoso, a także KDE Edu. Pracuje również nad Muon Discover (domyślny menadżer pakietów w Kubuntu 14.04)
- [3]. Alex Fiestas - opiekun frameworka solid, deweloper BlueDevil oraz Kscreen.
- [4]. David Edmundson - deweloper odpowiedzialny za lightdm-qt oraz KDE Telepathy
- [5]. Marco Martin - jeden z głównych programistów plasmy i jednocześnie jej opiekun (wraz z Kuglerem)
- [6]. Martin Gräßlin - główny deweloper KWin
- [7]. Martin Klapetek - developer KDE Telepathy, opiekun frameworka "KNotifications"
- [8]. Rohan Garg - developer Kubuntu/Netrunnera, tworzy pakiety w repo Neon dla kubuntu (testowe wydania KDE)
To powinno co poniektórym uświadomić skalę zaangażowania Blue Systems, jakby nie patrzeć, w dosyć istotnym elemencie pulpitu, jakim jest Plasma desktop ;). Piszę o tym również, bo chciałbym pokazać, że w świecie open source, nie wszyscy bujają w kosmosie, dzieląc przy tym społeczność. O Blue Systems nie przeczytamy w portalach IT, a ich działania są owiane zasłoną tajemnicy, nie da się jednak ukryć, że zmieniają oblicze KDE, chociaż mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Dodam tylko, że to nie koniec niespodzianek w najlepszym środowisku graficznym dostępnym dla Linuksa ;)
1. http://vizzzion.org/blog/2013/01/the-road-to-kde-frameworks-5-and-plas...
2. http://www.proli.net/2012/04/27/explore-applications-with-muon-discove...
3. http://www.afiestas.org/joining-the-blue/
4. (brak oficjalnego info)
5. http://notmart.org/blog/2014/02/making-plasmoids-qml-api-better/
6. http://blog.martin-graesslin.com/blog/2012/10/kwin-hacking/
7. http://martys.typepad.com/blog/2012/08/kde-telepathy-05-released.html
8. https://kshadeslayer.wordpress.com/2012/07/25/joining-blue-systems/
*Podziękowania dla Ave5 za tłumaczenia bo się chłopina dopomina w komentarzach ;)