Reolink Argus 2 — w pełni bezprzewodowa kamera w przystępnej cenie
Żyjemy w czasach w których ciągle znajdujemy się pod okiem kamer, czy to na ulicy, w sklepie, na parkingu, czy w parku. Stało się to już tak normalne, że przestaliśmy zwracać na to uwagę. Ba, coraz więcej ludzi decyduje się na zainstalowanie własnych kamer nie tylko na swoich posesjach, jak ogrody, czy działki, ale i w swoich mieszkaniach, nie tylko w celach bezpieczeństwa, ale np. do sprawdzania co robią pociechy. Dziś na warsztacie recenzja bezprzewodowej kamery z instalacją której poradzi sobie nawet dziecko.
Reolink Argus 2 to kamera całkowicie bezprzewodowa, nadająca się do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Kamera może łączyć się z siecią wyłączenie bezprzewodowo w standardzie 802.11b/g/n tylko na paśmie 2.4GHz.
W wyglądzie kamery dominuje biel i czerń, okrągły korpus kamery o wymiarach 96 x 58 x 59 mm został wykonany z białego i gładkiego tworzywa sztucznego. Z przodu dominuje dwu megapikselowy obiektyw z czujnikiem CMOS. Pod obiektywem znajduje się inteligentny czujnik ruchu PIR, a także mikrofon z głośnikiem które umożliwiają dwukierunkową komunikację. Bezpośrednio pod obiektywem umieszczona została dioda sygnalizująca połączenie z internetem, a w okół niego umieszczono sześć diod IR wspomagających obserwację w nocy.
Z boku urządzenia znajduje się slot na kartę microSD na której zapisywane będą nagrania, a także otwór resetu, całość zabezpiecza gumowa zaślepka. Do użytku zewnętrznego dołączona został również gumowa osłona zapewniająca kamerze dodatkową ochronę na poziomie normy IP65. Z tyłu znajduje się bateria która zajmuje około 1/3 całej całego urządzenia, na baterii znajduje się port microUSB służący do ładowania. Na dole znajdziemy jeszcze wgłębienie z bardzo silnym magnesem na uchwyt magnetyczny. Kamera wraz z baterią waży 260 g .
Do kamery dołączone są dwie podstawy. Jedna jest standardowym uchwytem o długości 7cm do mocowania na ścianie. Uchwyt ten umożliwia bezproblemowe ustawienie, i zamontowanie kamery w wybranej pozycji. Fajnie, ze producent pomyłaś, i dołączył do zestawu kołeczki dzięki czemu wszystko co potrzebne do zainstalowania kamery znajdziemy w pudełku.
Drugi uchwyt o wymiarach 65 x 55mm z magnetyczną kulą w centrum pozwala na swobodne obracanie, lub przenoszenie kamery. Jest bardzo wygodna, a kamera stoi na niej stabilnie, a ponieważ kamera jest w pełni bezprzewodowa możemy umieścić ją w miejscach gdzie nie możemy zamontować normalnej kamery.
Muszę zaznaczyć, że (podobnie jak inne bezprzewodowe kamery), Argus 2 nie nadaje się do monitorowania non stop, a jedynie do monitorowania pojedynczych zdarzeń. Akumulator kamery o pojemności 5200mAh pozwala na aż do 180 dni pracy w trybie gotowości, ale jeśli będzie działać bez przerwy do opróżnimy go już w około 16 godzin.
Akumulator może być ładowany za pomocą kabla microUSB, ale ładowanie go codziennie mija się z sensem. Dlatego jeśli wiemy że kamera będzie miała dużo pracy, powinniśmy rozważyć zakup ładowarki z panelem słonecznym który można kupić w sklepie Reolink za 29,99 USD. Myślę, że jest to również świetne rozwiązanie dla osób które chciałyby używać tej kamery na zewnątrz, dzięki czemu kamera będzie mogła sama się ładować bez konieczności odczepiania kamery lub akumulatora.
2‑megapikselowy sensor CMOS o przekątnej 1 / 2,8 cala Argusa 2 pozwala rejestrować obraz w HD (rozdzielczość 1920 × 1080) z szybkością 15 klatek na sekundę w 130‑stopniowym polu widzenia. Kompresja działa w oparciu o algorytm H.264. Kamera posiada 6‑krotny zoom cyfrowy, a diody IR umieszczone dookoła obiektywu pozwalają na obserwację w nocy.
Kamera rejestruje dobrą jakość obrazu. Kolory w nagraniach dziennych w zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz są jasne i ostre. Jednak te nagrywane na zewnątrz często zaczynały się od jasnych błysków, jak gdyby kamera potrzebowała trochę czasu, aby dostosować się do oświetlenia.
Argus 2 ma dwa tryby nocnej obserwacji, które możemy ustawić w opcjach. Standardowy noktowizor na podczerwień, wykorzystujący wspomniane już sześć diod IR, przechwyca czarno-biały film. Kamera do monitoringu po prostu musi nagrywać w całkowitej ciemności, inaczej moim zdaniem jest bezużyteczna. Ale Argus 2 nie ma z tym problemu, a jakość nagrań w nocy jest całkiem niezła. Twarz na nagraniach jest dobrze widoczna, nawet w niemal całkowicie ciemnym pomieszczeniu. Na zewnątrz nagrania są gorszej jakości między innymi przez zwiększenie szumów, i samą budowę CMOS.
Drugi z trybów obok „noktowizora”, to „Skylight” rejestruje zwykły obraz, i cechuje się dobrymi odwzorowaniem barw, pod warunkiem że mamy trochę światła z otoczenia, np. z księżyca, lub z latarni. Podobnie jak w przypadku naszych dziennych filmów.
Dźwięk nagrywany kamerą jest wyraźny, nawet gdy osoba stała ponad daleko od kamery. Gorzej sytuacja wygląda z użyciem dwukierunkowej komunikacji. Mikrofon jest dość słaby, przez co głosy były gorszej jakości, i słychać było szum który dopiero po chwili przechodził. Z kolei osoba przed kamerą mogła zrozumieć co mówię dopiero kiedy się do niej zbliżyła.
Argus 2 wykorzystuje czujnik PIR (ang. Passive Infra Red - pasywny czujnik podczerwieni), który wykrywa ruch mierząc zmiany w promieniowaniu podczerwonym, a nie w pikselach. Inteligentna technologia zintegrowana z czujnikiem Argus 2 pomaga odróżnić człowieka od zwierzęcia, w ten sposób zmniejszona jest ilość fałszywych alarmów które otrzymujemy. Czułość czujnika można również regulować za pomocą aplikacji, ale muszę przyznać, że przy średnich ustawieniach czułości w trakcie testów nie otrzymałem ani jednego fałszywego alarmu.
Aplikacja mobilna Reolink jest prosta i łatwa w użyciu, a przy tym zapewnia naprawdę spore możliwości konfiguracyjne. Nie będę rozpisywał się kolejno nad każdą z dostępnych opcji, ale wymienię najbardziej moim zdaniem interesujące i przydatne funkcje:
- możliwość ustawienia czułości czujnika PIR
- możliwość przełączania się pomiędzy różnymi trybami obserwacji,
- możliwość konfigurowania harmonogramów kiedy kamera ma działać np. nagrywaj w wybrane dni tygodnia, od danej godziny.
- duże możliwości wybrania jak zachowa się kamera kiedy ktoś uruchomi alarm, czy to ma przesłać wiadomość push, uruchomić syrenę, przesłać zdjęcie lub nagrania na nasz email, jest tego naprawdę sporo.
- możemy określić po jakim czasie od zaniknięcia ruchu ma się zakończyć się nagrywanie.
- można ustawić również aby kamera automatycznie przełączyła się w tryb podczerwony, kiedy nie ma wystarczającej ilości światła.
- obraz można odbić w poziomie lub w pionie, co jest przydatne jeśli przymocujemy kamerę np. do sufitu, lub do góry nogami
- możliwość włączenia lub wyłączenia informacji o dacie i godzinie o której wykonane zostały
- możliwość oglądania nagrań zapisanych na karcie pamięci z poziomu aplikacji.
Reolink Argus 2 to dobra w 100% bezprzewodowa kamera monitorująca, idealna do monitorowania mieszkania, działki, czy domku letniskowego. Kamerę można zamontować w praktycznie dowolnym miejscu, nawet tam gdzie nie można zastosować klasycznej kamery, np. na drzewie, czy ogrodzeniu. Sam proces instalacji jest niezwykle prosty i ogranicza się do trzech kroków. Wystarczy podłączyć akumulator, zainstalować aplikację, i połączyć się z internetem poprzez zeskanowanie kodu QR z ekranu smartfonu. Argus 2 ma wbudowany mikrofon i głośnik, które umożliwiają dwukierunkową komunikację, i chociaż sama jej jakość nie jest najlepsza, to w pełni wystarcza do porozmawiania np. z listonoszem, czy domownikiem.
Jak wspomniałem wcześniej, Argus 2 może być ładowana przez panel słoneczny, jest to naprawdę świetna opcja. Nie ma potrzeby zdejmowania kamery w celu naładowania, ale musimy pamiętać, aby panel słoneczny zamontowany został dobrym miejscu. Kabel dołączony do panela jest bardzo długi, a złącze microUSB dodatkowo obudowane.
Dzięki odporności na warunki atmosferyczne Argus 2 spełnia normę IP65, gwarantującą pełną ochronę pyłoszczelną, a także ochronę przed strugą wody o intensywności 12,5 l/min laną z każdej strony. Na uwagę zasługuje także szerokokątny obiektyw z możliwością rejestrowania obrazu w zakresie 130°. Argus 2 świetnie radzi sobie z monitorowaniem pomieszczeń, zapewniając bardzo dobrą jakość nagrań. Trochę gorzej wygląda kwestia pracy w warunkach zewnętrznych, obraz jest mniej ostry, poza tym niestety nie ma możliwości zapisywania nagrań w chmurze. To znaczy wprawdzie Reolink posiada usługę Reolink Cloud która za darmo oferuje schowek o pojemności 1GB, do którego możemy przypisać jedną kamerę, ale usługa skierowana jest wyłącznie z USA, Kanady, Australii, oraz Nowej Zelandii. Być może za jakiś czas usługa zostanie włączona także dla innych regionów, ale w najbliższym czasie nie ma na to co liczyć.
Wady rekompensują spore możliwości konfiguracji i personalizacji kamery, oraz inteligentny czujnik PIR, który pozwala wyeliminować fałszywe alarmy, i co ważne wydłużyć czas pracy urządzenia. Moim zdaniem za 110€ Reolink Argus 2 stanowi ciekawą propozycję dla osób szukających kamery w cenie do 500 zł. Jeśli kogoś zainteresowała ta kamera, mam dobrą wiadomość :)
UWAGA!
Firma Reolink przygotowała kod promocyjny, dzięki któremu możemy uzyskać dodatkowy rabat w wysokości 20%, kod: doreo20off, można wykorzystać w oficjalnym sklepie producenta.