AQQ, czyli przyjazny zamiennik dla popularnego GG
09.08.2011 | aktual.: 16.08.2011 15:21
Sfrustrowany komunikatorem Gadu-Gadu szukałem alternatywy. Niestety w Polsce sieć GG jest jedną z najlepiej rozwiniętych i raczej nie namówię znajomych, aby „przesiedli” się na lepszą w wielu aspektach sieć Jabber. Musiałem, więc uwzględnić w swoich poszukiwaniach także możliwość korzystania z protokołu GG. Naprzeciw moim oczekiwaniom wyszedł multikomunikator AQQ. Obsługiwał on nie tylko Jabbera, Tlena, Gadu-Gadu, ale także wiele innych sieci takich jak GTalk, NKTalk, czy możliwość komunikacji przez naprawdę już popularny Facebook Chat!
[image=img1] [color=#fbfbfb]______________________________Standardowa kompozycja AQQ
Nie będę się rozpisywał jak zainstalować AQQ, czy także jak wygląda pierwsze uruchomienie, bo nie o to chodzi w tej recenzji. Z założenia chciałem napisać ocenę tego, co ten multikomunikator potrafi, a potrafi naprawdę wiele. Przytoczę dla przykładu parę podstawowych funkcji.
Wysyłałeś kiedyś SMS‑y ze swojego komunikatora? Nie? Teraz masz taką sposobność. Bramki SMS popularnych polskich sieci zawarte w AQQ pozwalają nam skontaktować się ze znajomymi, którzy aktualnie nie mają dostępu do swoich komunikatorów, a istnieje duża szansa, że mają telefon komórkowy przy sobie.
Centrum powiadomień obsługuje kanały RSS, dzięki czemu możemy być na bieżąco z wiadomościami z całego świata, ale także mamy możliwość sprawdzić swoje własne wiadomości na skrzynce poczty elektronicznej. W jednym miejscu zbierane są informacje z całej sieci. Prosto, wygodnie i w przejrzysty sposób zostaje nam podane pod sam nos wszystko, czego szukamy.
Real-Time Taping (RTT) i widzisz na bieżąco, co piszę twój rozmówca. Bardzo przyjemna sprawa, szkoda tylko, że wszyscy używają GG, bo ta fajna sprawa działa na bardziej rozwiniętym protokole Jabber. Jeśli ktoś chce więcej się dowiedzieć o RTT to zapraszam do googlowania, a znajdziecie nawet filmik demonstracyjny.
Ogromna baza wtyczek stworzonych przez życzliwych użytkowników programu pozwala ustawić komunikator pod swoje upodobania. Jest ona jednym z największych plusów AQQ. W końcu, jeśli czegoś nie ma, to jest spora szansa, że na uprzejmą prośbę ktoś napiszę wtyczkę, która zaspokoi nasze potrzeby.
Aktualnie korzystam z kilku dodatkowych wtyczek i to całkowicie mi wystarcza. Moją ulubioną wtyczką jest TabKit. Ma tak dużo funkcji, że powinienem o niej napisać oddzielną recenzję. Jedną z jej najważniejszych jest szybkie przejście do ostatnio zamkniętej zakładki. Wystarczy użyć skrótu klawiszowego lub kliknąć na odpowiednią ikonkę i wczytać poprzednią zakładkę. Świetna rzecz szczególnie, jeśli wspomnę, że w przywróconym oknie będzie wszystko to, co napisaliśmy przed jego zamknięciem.
Pozostałe wtyczki, które posiadam chronią mnie przed spamem, sprawdzają poprawność tego, co piszę oraz pokazują mi pogodę w moim mieście. Czego chcieć więcej?
Kompozycji! To jest to, z czym pracujemy na co dzień. Kompozycja to wygląd naszego multikomunikatora i w tej kwestii AQQ także ma nam wiele do zaoferowania. Kolejny raz życzliwi użytkownicy wspierają dzielnego stwórcę programu i są w tym naprawdę świetni. Lubisz ascetyczną oszczędność? W takim razie proponuję kompozycję o nazwie AQQ 7. Może wolisz przepych i bogactwo kolorów? Wybierz Sense Pro! W ogóle, dlaczego kierujesz się moim gustem? Wybierz dowolną kompozycję, bo przecież masz ogromny wybór! Jeśli nie chcesz się bawić w takie rzeczy, to nie musisz, bo dostępne już od samego początku kompozycje są naprawdę świetne.
[image=img2] [color=#fbfbfb]_____________________Kompozycja przygotowana przez jednego z użytkowników
Zgrzeszyłbym, gdybym nie wspomniał o AQQ Portable, czyli pokrótce AQQ na pendrive’ie. Może nie jest to coś innowacyjnego, bo programów tzw. „portable” jest sporo, jednak na naszym rynku to jest grubsza sprawa i naprawdę znakomite rozwiązanie. Coraz więcej ludzi ma przy sobie pendrive’a z ważnymi dokumentami, obrazkami itd. Wystarczy zainstalować na niego specjalnie przygotowaną wersję komunikatora i używać go wszędzie tam, gdzie można podłączyć się do USB. Bez dodatkowych instalacji czegokolwiek możemy poczuć się jak na domowym komputerze i sprawdzić, czy nikt do nas nic nie napisał.
Zalety: + obsługa wielu popularnych w Polsce protokołów + gigantyczna baza dodatków + możliwość wysyłania SMS‑ów + lekkość i jednoczesna funkcjonalność, bo w końcu sami decydujemy, co nasz komunikator ma zawierać + AQQ Portable + prawdziwa rzesza użytkowników na oficjalnym forum, którzy z pewność pomogą uporać się z naszymi problemami
Wady: - twórca programu musi sam zmagać się z jego unowocześnieniem, co nie jest zbytnio widoczne dla zwykłego Kowalskiego, używającego AQQ, bo programista radzi sobie naprawdę dobrze, jednak program mógłby rozwijać się dużo szybciej, gdyby pracowała nad nim więcej niż jedna osoba
Podsumowując, jeśli masz dość użerania się ze swoim starym komunikatorem, nie zapominaj, że jest alternatywa np. w postaci przyjaznego i wielofunkcyjnego, lecz nieprzeładowanego AQQ. Zapraszam wszystkich do przetestowanie programu. Może zwiążecie się z nim na dłużej… _______________________ Oficjalna strona AQQ Stąd możesz pobrać najnowsze stabilne wydanie Kompendium wiedzy o AQQ Najnowsze wieści i dodatki z świata AQQ