Ubuntu games for you - part 3
Nowe wydanie Ubuntu mamy już za sobą i mam nadzieję, że ogólne podniecenie związane z tą dystrybucją powoli opada. Wskutek czego, możemy teraz na spokojnie pomyśleć o odpowiednim oprogramowaniu, które trzeba będzie zainstalować w naszym świeżutkim i odpicowanym systemie. Nie zapominając również o linuksowych grach, których pomalutku pojawia się coraz więcej. Dlatego w dzisiejszym wpisie będzie o kolejnej śladowej dawce polecanych gier, czyli po prostu będą to krótkie recenzje, naturalnie bez zbędnego nawijania makaronu na uszy. Co więcej, to pewnie niektóre tytuły gier są dobrze znane w świecie Linux, ale tak się składa, że niedawno zostały uaktualnione. Tym bardziej warto o nich choćby napomknąć, ponieważ ktoś może zapomniał o ich istnieniu, a obecnie są to bardziej dopracowane gry.
To strategia czasu rzeczywistego w świecie fantasy, która jest wzorowana na bardzo popularnej w swoim czasie grze Settlers II. W skrócie gra polega na tym, że rozpoczynamy na małym skrawku ziemi niczyjej i do dyspozycji mamy tylko kilka niezbędnych surowców. Używając ich odpowiednio wybudujemy sobie potężne imperium, w którym będzie pracować wielu osadników. Ponadto w swojej wędrówce do głównego celu rozgrywki, trzeba będzie wykazać się choćby podstawową wiedzą ekonomiczną i zbudować infrastrukturę gospodarczą. W następstwie tego działania będziemy zmuszeni, co chwila odkrywać nowe horyzonty zamieszkane przez wrogie jednostki barbarzyńców, które po prostu trzeba pokonać.
Moim zdaniem jest to dość przyjemna i wciągająca gierka. Cechująca się może (czasami) nie zbyt dobrą oprawą graficzną, ale po pewnym czasie można ją wręcz pokochać. Tym bardziej, że gra jest całkowicie spolszczona i na domiar tego, całość ładnie opisana, czyli przewodniki wyjaśniające (krok po kroczku) wszystko to, co w dany momencie trzeba zrobić. Poza tym warto również wspomnieć o opcji gry wieloosobowej, w której oczywiście możemy potykać się z kilkoma graczami naraz.
Aby zainstalować grę (z codziennymi aktualizacjami) Widelands w Ubuntu, otwieramy terminal i wpisujemy następujące polecenia:
[code=]sudo add‑apt-repository ppa:widelands-dev/widelands-daily sudo apt‑get update sudo apt‑get install widelands [/code]
Nieznane Horyzonty to kolejna ciekawa gra strategiczna z elementami prawdziwej ekonomii gospodarczej. W grze również trzeba budować od podstaw naszą przyszłą osadę, która w przyszłości stanie się silną i bogatą kolonią. Dlatego poza budowaniem poszczególnych budynków, musimy także robić wszystko w taki sposób, ażeby optymalnie rozwijała się gospodarka, poprzez pobieranie podatków i dostarczania naszym mieszkańcom wszystkich niezbędnych towarów.
Jeśli chodzi sam wygląd gry to już na początku prezentuje się całkiem przyzwoicie (grafika dwuwymiarowa), a następne poziomy posiadają jeszcze lepsze budowle. Toteż myślę, że gra nie jednemu przypadnie do gustu, ponieważ możemy zaliczyć ją do prawdziwych rozgrywek strategiczno - ekonomicznych. Nie zapominając o możliwości grania w sieci, po wcześniejszym stworzeniu gry z pewną ilością graczy.
Jedyną rzeczą, którą mogą niektórzy wytknąć będzie to, że gra jest nie do końca spolszczona. Przez co trzeba będzie troszeczkę dialogów przetłumaczyć, ale chyba to nikogo nie zniechęci, bo byłoby to wielka szkoda przerywać taką zabawę.
Grę w Ubuntu instaluje w następujący sposób, czyli w terminalu:
[code=]sudo add‑apt-repository ppa:christoph-egger/unknown-horizons sudo apt‑get update sudo apt‑get install unknown-horizons [/code]
Ostatnią polecaną grą jest bardzo realistyczny symulator wyścigów samochodowych. Dostarczający nam wielu emocji, dlatego że gra jest wizualnie miła dla oka, jak również podczas jazdy samochodem doznajemy prawdziwego realizmu fizyki. Prócz tego możemy wybrać sobie łatwiejszą lub trudniejszą trasę, na których będziemy się ścigać, a jest tam kilka ciekawych tras do wyboru. Przebierać w markach samochodów, a także upiększać je efektownymi, kolorowymi skórkami.
Intuicyjne jest również samo kierowanie naszego sportowego auta. Sprowadza się to tylko do opanowania kilku klawiszy oraz myszki, za pomocą której wskazujemy kierunek jazdy. Może jest to trochę nietypowe, ale właśnie tak steruje się całkiem wygodnie. Warto wspomnieć o automatycznej i ręcznej skrzyni biegów do wyboru oraz o innych detalach gry, które znajdziemy w opcjach gracza.
Według mnie jest to najlepsza wyścigówka wśród natywnych linuksowych gier, w którą warto zagrać, bo w tym przypadku naprawdę można zaszaleć.
Instalacja gry w Ubuntu to kilka prostych komend w konsoli:
[code=]sudo add‑apt-repository ppa:speed-dreams/ppa sudo apt‑get update sudo apt‑get install speed-dreams[/code]
Podsumowując całość to jak widać znajdzie się kilka gierek na Linuksa, którymi można się pochwalić i to nie tylko ładnymi zrzutami ekranu, ale także całkiem dobrą grywalnością.
Pozdrawiam.