ASUS T100 TA, nowe oblicze tabletów x86
Jak większość z was wie dwa tygodnie temu redakcja wraz we współpracy z firmą Intel zaczęła rozsyłać do testów urządzenia z nowymi rozwiązaniami Intela. Ja dostąpiłem zaszczytu przetestowania komputera hybrydowego firmy ASUS oT100TA w podstawowej jego wersji dostępnej na naszym rynku za 1499 PLN.
Cóż ta hybryda w sobie zawiera?
[list] [item]Procesor Intel® Bay Trail-T Quad Core Z3740 1.33 GHz /item] [item]Pamięć 2 GB [/item][item]Ekran 10.1" 16:9 IPS HD (1366x768)[/item][item]Dysk 32GB eMMC [/item][item]Bateria polimerowa o pojemności 31 Whr[/item][item]System Windows 8.1 w wersji 32 bit[/item][item]Doczepialna klawiatura z touchpadem i portem USB[/item][item]Obsługa WiFi 802.11 a/b/g/n[/item]Do tego dochodzą jeszcze porty USB (jeden w tablecie, jeden w klawiaturze), port na kartę mikro SD, wyjście słuchawkowe i przednia kamerka 1,2 Mpix.
Na początek opiszę jak tablet wygląda, jak jest wykonany i jak się na nim pracuje. Nie przez przypadek piszę tablet zamiast hybryda. 90% czasu używałem go jako tabletu, praktycznie tylko ten tekst piszę z wykorzystaniem dołączonej klawiatury w trybie netbooka.
Na początek kilka zdjęć.
Po obejrzeniu zdjęć czas na trochę moich opinii na temat komputera. Cały komputer wykonany jest z tworzywa sztucznego (błędnie nazywanego plastikiem). Zarówno klawiatura jak i tablet są wykonane bardzo dobrze i nie ma się w nich praktycznie do czego przyczepić. Obawiałem się przed otrzymaniem tego komputera że będzie to trzeszcząca zabawka. Ale nic z tych rzeczy, jest to naprawdę porządnie wykonana maszyna. Jedyne zastrzeżenie po dwóch tygodniach mam do przycisków bocznych. Jest to jedyna część która sprawia wrażenie niezbyt dobrze wykonanej, na przyciskach czuć lekki luz, ale przez 2 tygodnie działały wzorcowo, tyle że nie wiem jak to będzie z nimi za 2 lata. Jednak nawet w przypadku awarii da się je zastąpić programowo.
Zatrzask
Ważnym elementem w tego typu urządzeniach jest zatrzask pomiędzy klawiaturą a tabletem. Tutaj jest on wykonany bardzo solidnie i odnoszę wrażenie że szybciej bym połamał klawiaturę niż wyłamał ten zatrzask. Ten element jest więc moim zdaniem bez zastrzeżeń w wykonaniu.
Ekran
Ekran jak pisałem to technologia IPS (taki jak Retina od Apple) więc bardzo ładnie odwzorowuje kolory i co bardzo ważne obraz jest widoczny pod bardzo dużym kontem. Czyli pokazując grupie kolegów czy koleżanek jakiś fotki każdy z nich będzie widział ładny kolorowy obraz bez względu czy będzie z przodu, tyłu czy boku tabletu.
Głośniki
Głośniki są umieszczone po bokach tabletu na jego krótszych krawędziach czyli oglądając film w panoramie słyszymy dźwięk stereofoniczny. Jakość dźwięku z powodu rozmiarów nie powala, ale mimo wszystko zaskoczyła mnie naprawdę pozytywnie. O głębokich basach itp. możemy oczywiście zapomnieć bo głośniki są za małe aby dobrze przenieść niskie tony. Jednak cała reszta spektrum brzmi całkiem dobrze i co najważniejsze nic tam nie trzeszczy. Po prostu dźwięk jest spłaszczony z powodu małych głośników jednak zachowuje czystość. Nie ma tam żadnych przebrzmień czy trzeszczenia. Cała masa laptopów ma znacznie gorsze głośniki niż ten tablet. Tutaj naprawdę muszę przyznać inżynierom z ASUS-a piątkę za wykonanie. Nastawiałem się że bez słuchawek nie ma co podchodzić do tego sprzętu a tu tymczasem taka niespodzianka.
Dołączona klawiatura
Dołączona klawiatura jest rozmiarów tabletu, czyli też ma 10 cali i jest jak dla mnie dość mała, jednak pisało mi się na niej w miarę dobrze. Zdecydowanie wolę pełnowymiarowe klawiatury ale biorąc pod uwagę że ta nie może być większa uważam ją za naprawdę poprawną. Gorzej jest jednak z gładzikiem. Jest po prostu beznadziejny. Po 2 minutach musiałem podłączyć myszkę bo moja cierpliwość już się kończyła (a jestem cierpliwym człowiekiem). Więc dodatkowa mysz jak dla mnie obowiązkowa, na szczęście pełnowymiarowy port USB znajduje się w klawiaturze.
Moc obliczeniowa
A teraz coś z czego ucieszy się sponsor tego cyklu, Intel. Jak pisałem tablet oparty jest o nowy procesor Atom Bay Trail. Jest to zupełnie nowe podejście do tej linii procesorów i nie ma nic (poza nazwą) wspólnego z poprzednikami (których fanem osobiście nie byłem). Procesory te mają na tyle dużą moc obliczeniową aby wykonać wszystkie czynności o jakich myślimy na tablecie. Testowałem filmy z youtube w FullHD, filmy w plikach MKV (odtwarzacz to KMplayer) także w jakości FullHD i wszystko działało bez zarzutu. Mimo że sam tablet ma ekran o mniejszej rozdzielczości to warto to sprawdzić aby po WiDi móc sobie sterując z łóżka obejrzeć jakiś film w FullHD. Sam system operacyjny uruchamiał się błyskawicznie a także jego działanie nie powodowało zatkania komputera (co na poprzednich Atomach nie było niczym zadziwiającym). Przełączanie pomiędzy programami, wszystko super płynnie. Gry z marketu też działały płynnie (wiem nie są to produkcje AAA, ale w te na tablecie grać się nie da i nie będę się nimi katował na tablecie). Jednym słowem to do czego ten tablet został stworzony działa super płynnie. A do tego wszystkiego tablet pozostawał chłodny. Jedynie w miejscu montażu procesora lekko się nagrzewał (san procesor raportował 45 stopni Celsjusza), ale broń boże nie był gorący. Do tego w tablecie brak jakichkolwiek wiatraków, nowe Atomy ich nie potrzebują dzięki czemu są bezgłośne. Jednym słowem mamy tutaj tablet o mocy x86 do tego zużywające minimalne ilości energii dzięki czemu są chłodne jak rozwiązania oparte o ARM.
Jeśli ktoś ma jakieś dodatkowe pytania to serdecznie zapraszam, postaram się odpowiedzieć. A w części drugiej umieszczę moje subiektywne opinie na temat komputera oraz podsumowanie testów.
Odpowiedzi na dodatkowe pytania.
Prędkość dysku.
Odczyt 80 MB\s Zapis 30 MB\s
Wydaje się beznadziejnie mało ale nie ma to znaczenia. Komputer jest przeznaczony do odbioru treści z sieci a na WiFi nawet N nie wyciągnie się tyle żeby przekroczyć prędkość zapisu dysku, wąskim gardłem jest nadal WiFi. U mnie przy kopiowaniu pomiędzy laptopem a ASUS-em prędkość doszła do 3 MB\s (mam sieć w standardzie N i bardzo mało zakłóceń w okolicy), przy kopiowaniu z Internetu pewnie do 10 MB\s bym doszedł ale nie mam takiego łącza w domu :). I właśnie moje nędzne łącze jest tutaj najważniejsze. Systemu się nie wyłącza więc nie trzeba czekać aż się uruchomi, aplikacje z marketu uruchamiają się błyskawicznie (z reguły są znacznie mniejsze) a na te standardowe desktopowe i tak nie ma miejsca. Więc mimo niepowalającej prędkości i tak tego nie czuć.
Gesty w touchpadzie
Są ale sam touchpad działa tak kiepsko że łatwiej jest wyciągnąć rękę i dotknąć ekranu (mimo że nie jest to ergonomiczne). Naprawdę zamiast touchpad-u dodatkowa myszka to podstawa.
Instalacja Linuxa
Nie instalowałem i nie będę instalował. po pierwsze tablet już niestety odesłałem, po drugie nie jestem w tym mistrzem i szkoda mi było poświęcać tygodnia na coś co i tak mi nie jest potrzebne. Ten komputer bardziej przypomina mi smartfon i traktuję go jako całość hardware + system i jestem pewien że większość osób które go kupią tak go będzie traktować. Naprawdę aż się zdziwiłem jak bardzo praca z tym tabletem przypominała mi pracę ze smartfonem a nie komputerem.