WebSite X5 Evolution 10 - czy warto używać kreatora www?
Wśród wielu metod projektowania stron internetowych, najprostszym sposobem jest użycie kreatora. Takie narzędzia dzielimy na dwie grupy:
- programowe - działające na komputerze klienta;
- webowe - dostępne przez przeglądarkę, działające na serwerze usługodawcy.
Kluczowa różnica
Gdy używamy kreatora webowego, nie ważne z jakiego systemu korzystamy - czy to Linuks, czy Windows, rozwiązanie będzie działało. Jednakże nie mamy kontroli nad oprogramowaniem - aktualizacja może je drastycznie zmienić i nie mamy na to wpływu.
Gdy korzystamy z odpowiedniego programu, musimy korzystać z przeznaczonej dla niego platformy. Mamy jednak kontrolę nad kodem tworzonym przez program, jak i nad funkcjami oprogramowania. Nie musimy się martwić, że niegotowy projekt wycieknie do Internetu.
WebSite X5 Evolution 10 - szybki test
Postaram się przyjrzeć programowi WebSite X5 Evolution 10, tworzonemu przez firmę Incomedia. Czy posiada odpowiednie funkcje i możliwości? Zaraz się to okaże.
Kryteria punktacji testu:
- dostępność na różne platformy - 5 pkt;
- prostota obsługi - 10 pkt;
- waga programu - 5 pkt;
- dostępne projekty - 15 pkt;
- łatwość publikacji witryny - 10 pkt;
- konfiguracja szczegółów projektu - 15 pkt;
- inne aspekty użytkowania - 15 pkt.
Razem do zdobycia w teście: 80 punktów.
Dostępność na różne platformy
Program dostępny jest niestety tylko na najpopularniejszy system - Windows. Na pingwinku nie użyjemy go (chyba, że poprzez WIne). Ocena: 4/5 punktów
Prostota obsługi
Obsługa programu jest bardzo prosta - wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami kreatora. Każdy powinien sobie poradzić z jego obsługą. Ocena: 9,5/10 punktów
Waga programu
Instalator programu waży 340 MB. To dość dużo, jednakże zawiera też bardzo dużą ilość gotowych szablonów. Podczas użytkowania program zużywa ok. 60 MB pamięci RAM. Ocena: 4/5 punktów
Dostępne projekty
Ilość dostępnych szblonów jest bardzo duża. Na tyle, iż trzeba chwilę poczekać na wczytanie wszystkich miniatur.
Z takiej ilości szablonów wynika jeden problem - cieżko się zdecydować, który wybrać ;) Ocena: 15/15 punktów
Łatwość publikacji
Opublikowanie witryny jest bardzo łatwe. Wystarczy wybrać miejsce zapisu, podać parametry dostępu, a program wyśle pliki przez FTP.
Ocena: 9/10 punktów
Konfiguracja szczegółowa projektu
Mamy bardzo dużo dostępnych elementów do dodania na naszą stronę. Od mapy zaczynając, na widżecie sieci społecznościowych kończąc.
Bardzo prosto możemy edytować nagłówek i stopkę strony. Ogranicza się to do kilku kliknięć.
Można też edytować menu strony i inne szczegóły.
Ocena: 14/15 punktów
Inne aspekty użytkowania
Postaram się ocenić pozostałę aspekty programu:
- przejrzyste menu - 3 pkt;
- możliwość zarządzania reklamami na stronie - 3 pkt;
- kanał RSS - 3 pkt;
- możliwość prowadzenia strony internetowj jako bloga - 3 pkt.
- ogromna ilość szablonów - 2 punkty bonusowe.
[item]Ocena: 14/15 punktów[/item]
Łączna ocena i kilka uwag
Program WebSite X5 Evolution 10 w moim teście zdobył 67 punktów na 75 możliwych. Są pewne niedociągnięcia, ale program jest na pewno wart uwagi.
Jestem jednakże zawiedziony jedym - iż Incomedia nie zdecydowała się na udostępnienie narzędzia analizy witryny, które posiada wyższa wersja Professional, w wersji Evolution. Brakuje tu także możliwości tworzenia własnych szablonów. Mimo takiej różnorodności projektów, może zdarzyć się, iż nie znajdziemy odpowiedniego, gdy nasza strona będzie poruszała specyficzną tematykę.
Brakuje także integracji z systemami dostarczania treści. Popularny WordPress pozwalał (za pomocą odpowiedniej wtyczki) na filtrowanie adresów IP gości za pomocą bazy danych jednej z sieci CDN. Tutaj czegoś takiego nie doświadczymy.
Przykładowe witryny, wykonane tym narzędziem, można zobaczyć na stronie producenta.