cz. 4 | Siła konsoli w systemach Uniksowych
Witam. Znalazłem nieco wolnego czasu a także doskonały przykład zastosowania konsoli w systemach Uniksowych który z wielką chęcią Wam przedstawię.
[color=#007aff]Przykładowe zastosowanie dziesiąte - dodawanie aplikacjom ciekawych funkcjonalności
Ostatnio szukałem dobrej klawiatury ekranowej którą bym mógł swobodnie używać tak jak tą w windows xp tablet edition. Znalazłem wiele programów pasujących Mi jednak były one dla większego środowiska graficznego takiego jak GNOME czy KDE4, jednak ja używam ręcznie zbudowanego środowiska dlatego żaden z tych programów Mi nie odpowiadał ze względu na integrację tylko z oryginalnym środowiskiem czy pociągnięcie wielu nie potrzebnych zależności.
Postawiłem wymagania odnośnie klawiatury ekranowej - musi być rozsuwana poprzez przycisk na panelu czyli to najważniejsze, także musi jakoś estetycznie wyglądać.
Wybrałem matchbox-keyboard dlatego, że jest klikalna, konfiguralna i nie pociąga żadnych zależności. Ale pojawił się haczyk, a mianowicie klawiatura pojawia się w oknie na środku ekranu, no cóż rozwiązałem to w bardzo świetny sposób korzystając z przywilejów jakie daje Mi środowisko Uniksowe.
W Konfiguracji Fluxboksa (~/.fluxbox/apps) ustawiłem aby okno pojawiało się w wybranym przeze mnie miejscu o ustalonej wielkości i bez obramowania.
Na panelu XFCE4-PANEL dodałem ikonę uruchamiając mój prosty skrypt który chowa i pokazuje klawiaturę dzięki czemu osiągnęłem dodatkową funkcjonalność programu jaką jest właśnie chowanie i pokazywanie klawiatury na ekranie - jest to Moim zdaniem bardzo ważna i wygodna funkcja dla komputerów typu Tablet PC.
Dla czepialskich: Stan baterii wynosi 0 ponieważ bateria jest naładowana i odłączona, schowana w szafce - nie potrzebuję używać baterii (wytwarza dodatkowe zbędne ciepło i się zużywa) w domu kiedy trzymam tablet na biurku. "Autorski skrypt WebNuLL'a" - prawda, to nie jest skrypt - był skryptem, ale udało Mi się skrócić go do jednej linii ponieważ zapisałem konfigurację okna na stałe w pliku konfiguracyjnym Fluxboksa.
@edit Ulepszyłem skrypt z pokazywaniem/ukrywaniem klawiatury:
#!/bin/bash if [ `pidof matchbox-keyboard` ] then wmctrl -a "Keyboard" -b toggle,hidden else matchbox-keyboard & fi
[color=#007aff]Przykładowe zastosowanie jedenaste - własne powiadomienia
W aplecie pokazywania statusu baterii dla XFCE4-PANEL jest ciekawa opcja, a mianowicie wywołanie polecenia gdy poziom baterii osiąga ustalony przez nas procent.
Ponownie możliwości konfiguracji są prawie nie ograniczone, co możemy zrobić?
- Pokazać zwykłe okienko z informacją "Niski stan baterii" używając zenity (np. zenity -‑info -‑text="Niski stan baterii" - Wywołać jakiś dźwięk, może to być np. nagranie naszego głosu "Uwaga, uwaga, kończy Ci się bateria!" - Przejść w stan hibernacji - Wyłączyć komputer - Przejść w stan wstrzymania - Przyciemnić matrycę - Wyłączyć zbędne programy działające w tle, urządzenia - Pokazać powiadomienie w którymś rogu ekranu poprzez np. notify-send - Pokazać wielki napis na środku ekranu np. "Bateria na wyczerpaniu" - Wyświetlić menu z powyższymi opcjami w celu ograniczenia poboru energii
Oczywiście na powyższych przykładach to się nie kończy, można zrobić co tylko przyjdzie nam do głowy - możemy także pomieszać wiele przykładów ze Sobą.
Oto mój skrypt do baterii: http://wklej.org/id/429130/