AMD Epyc 7002. Nadchodzą 64‑rdzeniowe Epyc drugiej generacji
W czasie nocnej konferencji Epyc Horizon AMD wreszcie zaprezentowało procesory Epyc drugiej generacji, Epyc 7002. To 19 nowych modeli procesorów serwerowych w mikroarchitekturze Zen 2, w tym 14 do konfiguracji dwuprocesorowych, które staną w szranki z układami Intel Xeon Scalable Cascade Lake SP. Topowe konstrukcje mają po 64 rdzenie, czyli dwukrotnie więcej niż Epyc 7001.
08.08.2019 | aktual.: 08.08.2019 14:39
Patrząc z technicznego punktu widzenia, Epyc 7002 to Zen 2, a co za tym idzie proces litograficzny klasy 7 nm i do 15 proc. lepszy współczynnik IPC względem poprzednika. O zmianach w samej mikroarchitekturze przeczytacie szerzej w publikacji poświęconej konsumenckiemu modelowi Ryzen 9 3900X. Inna natomiast jest makroarchitektura, przez co należy rozumieć organizację czipu i nie chodzi tylko o to, że większa liczba rdzni oznacza więcej kompleksów procesorowych.
128 MB pamięci L3 zostało przerzucone do bloku logicznego, więc procesor stanowi jedną domenę NUMA, a nie cztery jak poprzednio. W rezultacie średnia szybkość dostępu do cache ulega istotnej poprawie. W przypadku pierwszej generacji tylko czwarta część pamięci podręcznej działa z pełną przepustowością. Teraz nawet przy dwóch procesorach każdy rdzeń jest ekwiwalentny.
Podobnie jak pierwowzór, Epyc 7002 dysponuje 128 liniami PCI Express, ale są to linie w standardzie Gen 4 o dwukrotnie częstszym sygnałowaniu. I na tym nie koniec. Producent płyty głównej ma szansę zrezygnować z części połączeń międzyprocesorowych, oddając użytkownikowi kolejne 32 linie PCIe Gen 4. Łącznie: 160. Dla odniesienia, Cascade Lake ma ich 48 na jedną sztukę procesora.
Do tego dochodzi jeszcze ośmiokanałowy kontroler pamięci DDR4-3200, potrafiący obsłużyć do 4 TB RAM na procesor. Czerwoni chwalą się przepustowością rzędu 410 GB/s dla konfiguracji dwuprocesorowej, w odniesieniu do 340 GB/s dla dwóch Epyc 7001 z kontrolerami DDR4-2666.
Jak już zostało wspomniane, procesorów jest 19, w tym 14 mogących działać w konfiguracji z dwoma jednostkami. Co istotne z perspektywy klienta, czipy różnią się tylko liczbą rdzeni, ilością pamięci podręcznej, taktowaniem i wyjściowym TDP, z czego to ostatnie jest konfigurowalne. Specyfikacje platformy, takie jak kontrolery PCIe i RAM, pozostają niezmienne.
Już teraz wiemy, że wsparcie swoimi płytami głównymi zadeklarowali m.in. Asus, ASRock, Gigabyte, Supermicro i Tyan. Wiemy też, że wkrótce pojawi się, albo już się pojawiło kilka serwerów z Epyc 7002 spod szyldów Della, HP, Lenovo i Cray. Google oraz Amazon z kolei deklarują udostępnienie chmury z tymi układami, a Microsoft i Twitter chcą je wprowadzić do wewnętrznej infrastruktury. Dla czerwonych szykuje się bardzo owocny okres. Pierwszy Epyc pozwolił im zwiększyć udziału w rynku centrów danych o ponad 10 p.p. Ile odbije Intelowi Epyc generacji drugiej? Sam jestem ciekaw.