Android Oreo po roku działa na 10% urządzeń. Nieźle, ale wciąż wolno
Tempo adopcji nowych wersji Androida zwykle pozostawia wiele do życzenia. W Świetle starszych statystyk Android 8.0 Oreo radzi sobie całkiem nieźle, jednak fragmentacja platformy może mieć pewne negatywne konsekwencje. Niebawem zmienią się zasady przyjmowania nowych aplikacji do sklepu Google Play.
Google udostępnił statystyki z Google Play, zebrane podczas ubiegłego tygodnia. Pod uwagę wzięte zostały tylko urządzenia, które w tym okresie łączyły się ze sklepem z aplikacjami, mogą więc nie odzwierciedlać dokładnie stanu Androida. Według lipcowych statystyk, które dostarczył Google, roczny Android Oreo zyskał 5,7% udziału w rynku od maja. To dobry wynik, ale wciąż najnowsza dostępna wersja Androida ustępuje starszym… nawet dużo starszym.
Oreo (8.0 i 8.1 łącznie) jest obecnie zainstalowany na 12,1% urządzeń. W zasadzie to niewiele więcej niż… Android 4.4 KitKat, obecny na 9.1% sprzętów. Ten system w październiku skończy 5 lat. W notowaniach wciąż pojawiają się jeszcze starsze wersje – nawet Android 2.3 Gingerbread.
Popularniejszy od Oreo jest także Android Lollipop (5.0 i 5.1) z udziałem 20,4%, Android 6.0 Marshmallow z udziałem 23,5% i Nougat (7.0 i 7.1) z rekordowym udziałem 30,8%. Nougat skończy 2 lata za miesiąc. W zasadzie, biorąc pod uwagę model dystrybucji Androida i fakt, że to producenci smartfonów mają kontrolę nad aktualizacjami, jest całkiem nieźle. Oreo zyskuje popularność szybciej niż Nougat w analogicznym okresie. Oczywiście Android nie ma szans na przyjmowanie nowych wersji w takim tempie, jakim może pochwalić się iOS, dostarczany przez jednego producenta na relatywnie wąską gamę urządzeń.
Fakt, że Android Oreo przekroczył symboliczny próg instalacji na 10% urządzeń to dobry znak. W sierpniu zmienią się bowiem zasady przyjmowania aplikacji do Google Play. Wszystkie nowe pozycje będą musiały być budowane dla API poziomu 26, czyli Androida 8.0 Oreo. Oczywiście minimalne wymagania mogą być niższe, więc właściciele urządzeń ze starszymi systemami nie mają powodów do obaw. Deweloperzy powinni jednak korzystać z najnowszych zdobyczy w dziedzinie zabezpieczeń.
To samo kryterium będzie dotyczyć aplikacji aktualizowanych po listopadzie 2018 roku. Ponadto, jako że około 40% urządzeń z Androidem ma już 64-bitowe procesory, aplikacje wykorzystujące natywne biblioteki będą musiały mieć także wariant 64-bitowy. Powinno to zapewnić wyższą wydajność. To wymaganie wejdzie w życie w sierpniu przyszłego roku.