Android otrzyma 5 nowych funkcji. Trafią na telefony już wkrótce

Google wprowadzi szereg nowych funkcji do systemu Android. Będą wprowadzane stopniowo od teraz aż do końca marca 2021, wraz z Androidem Auto, który dzisiaj powinien trafić do Polski.

fot. Google
fot. Google

Zmiany dotyczą takich aplikacji, jak:

W Mapach Google otrzymamy nową zakładkę (angielska nazwa "Go"), w której mamy zgromadzone wszystkie nasze ulubione miejsca - więc, w momencie gdy chcemy się do nich dostać, wystarczy tam zajrzeć i kliknąć na jedną z dodanych wcześniej pozycji. Obejdziemy się bez wpisywania adresu.

fot. Google
fot. Google

Mogą to być miejsca takie, jak szkoła, czy praca, ale i standardowe lokacje geograficzne. Zakładka "Go" pomoże nam w nawigacji, ale i poda informacje o ruchu ulicznym i czasie przybycia. Można tam również przypinać ulubione środki i linie transportu publicznego. W ten sposób można porównać, w jaki sposób dostaniemy się gdzieś wcześniej. Zmiana wejdzie w życie w przeciągu najbliższych tygodni.

Klawiatura Gboard z kolei pozwoli krzyżować ze sobą emotikony w znacznie większym stopniu niż dotychczasowo - do 14 tysięcy wariacji (a było ich zaledwie kilkaset). Możliwe jest stworzenie albo mieszanych emoji albo emotki o większej intensywności (gdy skrzyżujemy dwie takie same).

Jeśli chodzi o Książki Google Play, zmiana dotyczy tylko rynku w USA i UK. Tamtejsi użytkownicy Androida będą mogli skorzystać z opcji automatycznego tworzenia audiobooków dla książek, które nie mają oficjalnych wersji.

Aplikacja Voice Access, która pozwala na kontrolę telefonu głosem (nie chodzi tutaj o Asystenta Google, tylko regularne użycie smartfona) także doczeka się usprawnień. Voice Access ma teraz lepiej rozpoznawać ikony i etykiety, które widzi wewnątrz aplikacji, aby sprawniej nawigować po nich głosowo.

Funkcjonalność Nearby Share natomiast wkrótce pozwoli nam przesyłać aplikacje z Play Store innym użytkownikom znajdującym się w pobliżu nas. Wydaje się być to ciekawa funkcja, jeśli chcemy polecić komuś przydatną aplikację, z której często korzystamy.

Przesyłać można przez Bluetooth, Bluetooth Low Energy, WebRTC albo Wi-Fi. Cały proces wymaga wejścia do Play Store, a następnie wejścia do menu sklepu i wybrania zakładki "Moje aplikacje" i opcji udostępnienia danej aplikacji - wtedy znajomy otrzyma stosowne powiadomienie, po czym będzie mógł pobrać przesyłany program.

Większość omawianych aplikacji wejdzie do użytku publicznego w przeciągu najbliższych tygodni i będzie wymagać Androida w wersji minimum 6.0.

Oprócz tego Android Auto jest teraz dostępny w kolejnych 36 krajach, w tym Polsce. Platforma jest dostępna dla Androida 10 - wtedy wystarczy podłączyć telefon do jednego z 500 kompatybilnych aut oraz Androida 9 - w tym przypadku musimy pobrać aplikację.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)