Android z obsługą gestami – jak iPhone X, ale ma więcej opcji
iPhone X nie jest doskonały, ale wprowadził kilka bardzo pomysłowych rozwiązań, które warto wypróbować. Jednym z nich jest świetny sposób nawigacji bez przycisków fizycznych, wymagający jedynie gestów, doskonale pasujący do wysokiego ekranu i wąskich ramek po bokach. Na Androidzie też mamy kilka sposobów, by osiągnąć taki efekt.
Zanim przystąpimy do głębszego ingerowania w system, warto zajrzeć do ustawień, bo być może producent już zadbał o gesty tego typu. OnePlus 5T na przykład dostanie takie gesty, jeśli użytkownik zapisał się do programu betatestów Oxygen OS. Podobny sposób obsługi znajdziemy we Flyme OS, instalowanym na urządzeniach Meizu, tylko tu musimy pogodzić się z obecnością „kropki” odpowiedzialnej za te gesty. MIUI na smartfonach Xiaomi także ma wbudowanego asystenta dotyku, tylko tu będzie widoczny dyskretny łuk z boku ekranu.
Jest do tego aplikacja
Najprostszą metodą, by osiągnąć ten cel, jest instalacja aplikacji, która zapewni nam obsługę gestów. W Google Play znajdziemy ich kilka, a jeśli chcecie przetestować darmową, polecamy All in one Gestures. Pozwala ona ukryć przyciski programowe z dołu ekranu i wprowadza możliwość kontrolowania urządzenia kilkoma prostymi gestami.
All in one Gestures przenosi funkcje przycisków programowych na wybrane przesunięcia palcem od krawędzi ekranu – na przykład z dołu powrót do ekranu domowego, z lewej lista ostatnio uruchamianych aplikacji, z prawej zaś „wstecz”. Możemy ponadto ustalić sobie gesty wykonywane z rogów ekranu i skorzystać z takich dodatków, jak włączanie latarki, wyłączanie ekranu na życzenie, uruchamianie wybranej aplikacji i ewentualnie ponowne przywołanie paska z przyciskami.
All in one Gestures pozwala również dodać podwójne dotknięcie paska statusu i dłuższe przytrzymanie przycisków sprzętowych, co zapewnia aż nadto możliwości. Interfejs aplikacji trochę trąci myszką, ale wszystko działa jak należy.
Dla zrootowanych Magisk, dla Oreo – Substratum
Jeśli dysponujecie zrootowanym urządzeniem, najprostszym rozwiązaniem będzie Magisk – otwarty projekt, bazujący na popularnym Xposed, pozwalający modyfikować zachowanie systemu. Ma on moduły do ukrywania paska z przyciskami programowym.
Jeśli jesteś w gronie szczęśliwców, którzy mają już na swoich smartfonach Androida 8.0 Oreo, możesz skorzystać z menedżera skórek Substratum i wgrać kosztujący niecałe 9 złotych mod Andromeda. Tam także znajdziemy potrzebne ustawienia, których jest nawet więcej, niż potrzeba do odtworzenia zachowania iPhone'a X.