Huawei Ark OS. Znamy nazwę i wstępny wygląd interfejsu zamiennika Androida
Huawei złożył do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (UEIPO) wniosek o zastrzeżenie nowej nazwy handlowej. Do wniosku dołączonych jest kilka zrzutów ekranu. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że chodzi o autorski system operacyjny, przynajmniej w wersji dla urządzeń mobilnych, określany wcześniej jako Hongmeng.
Pełna nazwa oprogramowania to Huawei Ark OS, aczkolwiek producent z Shenzhen wnioskuje także o zastrzeżenie form alternatywnych: Huawei Ark, Ark OS oraz po prostu Ark.
Dokumenty zostały złożone 24 maja, ale są w nich ponoć wzmianki świadczące o tym, że Huawei przygotowywał się już od końca kwietnia. Jeśli tak – musieli z wyprzedzeniem wiedzieć o ruchach amerykańskich władz, co jednak w przypadku tak dużej sprawy nie powinno dziwić.
W papierach pojawia się także termin "Android Green Alliance". Jest to nazwa chińskiego zrzeszenia producentów, którzy niezależnie od Google'a działają na rzecz poprawy Androida i aplikacji na niego. W przedsięwzięciu udział bierze nie tylko Huawei, ale m.in. Tencent i Baidu. Wskazuje to na użycie otwartoźródłowego AOSP, ale bez potwierdzenia można tylko domniemywać.
Huawei Ark OS – zrzuty ekranu
Mało tego, dziennikarz Roland Quandt z "WinFuture" odkrył jeszcze załączone do dokumentacji zrzuty ekranu. Niemniej nie przywiązywałbym do nich zbyt dużej wagi. Mają różną rozdzielczość. Niektóre są monochromatyczne, inne – jakby niepełne. Wyglądają na pochodzące z wczesnej kompilacji.
Wydaje się, że Huawei chciał tylko pokazać urzędnikom, że nad czymś pracuje. Choć, z drugiej strony – widać inspirację znaną nakładką EMUI i zapewne producent pójdzie w tym kierunku.
Według aktualnych informacji, Hongmeng aka Ark OS zadebiutuje w Chinach przed końcem 2019 r., a w Europie pojawi się w roku 2020. Otrzyma własny sklep z aplikacjami i ekosystem pozwalający na synchronizację z laptopami Huawei, też działającymi, docelowo, na autorskim systemie.