Asystent Google przemówi głosem Johna Legenda i umożliwi naturalną rozmowę

Trwa konferencja Google I/O 2018. Wśród nadchodzących zmian znalazło się wiele, które dotyczą Asystenta Google. Na czele obsługa 6 nowych głosów, wśród których znalazł się także głos amerykańskiego piosenkarza Johna Legenda. Na tym jednak wszystko się nie kończy, głównym celem jest rozbudowanie asystenta o nowe umiejętności, dzięki którym będzie można z nim rozmawiać w naturalny sposób.

Asystent Google przemówi głosem Johna Legenda i umożliwi naturalną rozmowę
Oskar Ziomek

Już wkrótce podczas rozmowy z asystentem nie będzie trzeba każdorazowo powtarzać polecenia Hey Google, a dłuższe prośby i wypowiedzi będą dzielone na części, by dzięki temu odpowiedzieć użytkownikowi na zadane pytanie jak najdokładniej. Samo rozpoczęcie konwersacji z asystentem również będzie łatwiejsze – ma teraz dużo lepiej rozpoznawać polecenie wywołujące, co dotychczas bywało kłopotliwe.

Skomplikowane i rozbudowane pytania do Asystenta Google i trafne odpowiedzi.
Skomplikowane i rozbudowane pytania do Asystenta Google i trafne odpowiedzi.

Podczas rozmowy będzie można natomiast zadawać rozbudowane pytania i prośby, a całą rozmowę prowadzić płynnie, niczym podczas rozmowy z drugim człowiekiem. Asystent Google będzie lepiej rozpoznawać kontekst, by reagować właściwie na polecenia. Możliwości korzystania z Asystenta pojawi się także w Mapach Google. Umożliwi tu na przykład dzielenie się swoją lokalizacją i czasem przybycia na miejsce z wybraną osobą – wszystko oczywiście jedynie za pomocą głosowych komend.

Asystent Google zyska także nowy obszar działania: w tle podczas rozmów głosowych. Dzięki temu po zakończeniu konwersacji, w kalendarzu użytkownika mogą pojawić się automatycznie dodane wydarzenia. Technologia jest w trakcie rozwoju i bazuje oczywiście między innymi na wykorzystaniu uczenia maszynowego i analizy głosu, ale już podczas prezentacji jej możliwości zostały przedstawione jako imponujące.

Asystent Google będzie automatycznie dodawać wydarzenia do kalendarza bazując na treści głosowej rozmowy telefonicznej użytkownika.
Asystent Google będzie automatycznie dodawać wydarzenia do kalendarza bazując na treści głosowej rozmowy telefonicznej użytkownika.

Co istotne, rozmowa głosowa, z której wydobywane są dane do utworzenia nowego wydarzenia w kalendarzu nie musi przebiegać tak, jakby wcześniej napisano jej scenariusz. Asystent Google ma radzić sobie z wieloma niuansami i zmianami decyzji podczas rozmowy. Przykłady zastosowania to umawianie wizyty u fryzjera lub rezerwacja stolika w restauracji.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (14)