Atari VCS – długo zapowiadana retro konsola na Linuksie wreszcie w przedsprzedaży
Wrzesień 2017 r. Wtedy to Atari po raz pierwszy wspominało o retro konsoli na Linuksie, jeszcze pod nazwą Ataribox. Potem nastąpił kilkumiesięczny okres milczenia, zwieńczony zbiórką funduszy w serwisie "Indiegogo". Zebrano ponad 4 mln dol., ale projekt cały czas był przesuwany w czasie. Nareszcie mamy konkret. Sprzęt trafi do sklepów w marcu 2020 r.
13.06.2019 07:00
Jak się okazuje, pierwotna wizja platformy uległa sporej zmianie. Tak, będzie autorska dystrybucja Linuksa, o niezbyt wyszukanej nazwie Atari Custom Linux OS – dodajmy. I tak, będą komponenty od AMD. Jednak inne niż pierwotnie zakładano. Najpierw producent obiecywał dość archaiczny już układ A1, jeszcze w mikroarchitekturze Jaguar. Później mówił o Ryzenie Embedded V1000. Stanęło na Ryzenie Embedded, ale R1000 – czyli nie cztero-, lecz dwurdzeniowym.
W pewnym stopniu zmodyfikowano także ilość pamięci RAM. Miało być jej 8 GB, a tymczasem tyle pamięci otrzyma tylko droższy wariant konsoli, oznaczony symbolem VCS 800 Onyx. Bazowa wersja, VCS 400 Onyx, musi zadowolić się 4 GB RAM. Choć oczywiście do emulacji klasycznego Atari 2600 z ogromną nawiązką wystarczy i jeden, i drugi model.
To de facto niewielki pecet
Ale producent idzie o krok dalej. Atari VCS to nie tylko emulator retro sprzętu, ale także, a może przede wszystkim małe HTPC. Ryzen Embedded R1000 obsługuje wideo w rozdzielczości 4K i 60 kl./s, z efektem HDR. Z kolei samo Atari obiecuje pełną otwartość platformy pod kątem programowym. Według oficjalnych danych, konsola obsłuży Ubuntu i SteamOS, a nawet Windowsa 10. Może tym samym, po podpięciu myszki i klawiatury, służyć za pełnoprawny pecet.
Wymiary obudowy to 29,5 x 15 x 4,8 cm. Za pamięć masową odpowiada moduł eMMC o pojemności 32 GB, a za łączność – port GbE, Wi-Fi 802.11b/g/n i Bluetooth 4.0. Do tego dochodzą cztery porty USB 3.1 Gen 1, jak również HDMI 2.0. Niestety, z jakiegoś powodu nie ma złącza microSD, choć w pierwszych zapowiedziach takowe obiecywano. Pozostaje dysk zewnętrzny.
Atari VCS – gdzie? za ile?
Póki co umowy na dystrybucję podpisano z sieciami GameStop i Walmart, ale jeśli sprzęt spotka się z dużym zainteresowaniem, to zapewne trafi do większej liczby sklepów. Ponadto, zakupu można dokonać bezpośrednio na stronie internetowej Atari. Nic nie wiadomo o wysyłce do Polski.
Cena modelu Atari VCS 400 Onyx z 4 GB RAM to 250 dol., a Atari VCS 800 Onyx z 8 GB RAM – 280 dol. Dżojstik i pad są sprzedawane oddzielnie w cenie, odpowiednio, 50 oraz 60 dol. Alternatywnie za 390 dol. można stać się posiadaczem całego kompletu – VCS 800, dżojstik, pad. W przypadku obydwu konsol w cenę wliczonych jest około 100 gier, pochodzących z klasycznego Atari 2600.