Bitcoin za 15000 dolarów. To już dawno przestało być zwykłym szaleństwem

Dla Bitcoina nie ma już żadnych granic, kryptowaluta przekraczawłaśnie psychologiczną granicę 15 tysięcy dolarów. Jednocześniew ostatnich dniach kryptowaluta przestała mieć jakiekolwieksensowne zastosowanie jako system płatności – przy takich cenachprowizje za transfery stały się absurdalnie wysokie. Pierwszyzareagował Steam, który oficjalnie zaprzestał przyjmowaniapłatności w bitcoinach, zarazem nie oferując obsługi żadnychinnych kryptowalut.

Bitcoin za 15000 dolarów. To już dawno przestało być zwykłym szaleństwem

Obraz

Trudno nazwać to bańką, to raczej przypomina zdziczałyinstrument finansowy rodem z powieści Accelerando Charlesa Strossa.W ciągu jednej doby wartość Bitcoina wzrosła o 16%, podnoszącswoją kapitalizację do poziomu 260 miliardów dolarów. Oznacza to,że w ciągu jednego tygodnia wszystkie bitcoiny zyskały na wartości92 miliardy dolarów. Jednocześnie wartość całego rynkukryptowalut wzrosła do poziomu 405 mld dolarów. Obrazowe, choćniezbyt sensowne porównanie – kryptowaluty są obecnie wartewięcej niż PKB takich państw jak Czechy, Ukraina czy Norwegia.

Inwestorzy, najwyraźniej potężni gracze zarządzającyogromnymi funduszami kapitałowymi, kupują głównie bitcoiny, bo jeprzede wszystkim znają. Inne kluczowe kryptowaluty, na czele zEthereum, choć w praktyce o wiele bardziej użyteczne, w swojejrynkowej wartości odczuwalnie wobec Bitcoina straciły. Kiedynastąpi krach i po raz kolejny kurs pierwszej kryptowaluty poleci wdół? Nikt nie potrafi tego przewidzieć – zapowiadano kolejnekrachy przy tysiącu, trzech tysiącach, pięciu tysiącach,dziesięciu tysiącach… inwestorzy sterowani lękiem i chciwościągrają przede wszystkim na drobnych spadkach, budując z nich ogromnezyski.

Ta sytuacja doprowadziła do zniknięcia praktycznego pożytku zBitcoina – kryptowaluta stała się magazynem wartości. Płacićrównowartość kilkadziesięciu dolarów za przejście przelewuprzestało mieć jakikolwiek sens. Z tego też powodu Steam ogłosiłzaprzestanie obsługi płatności w bitcoinach, przynajmniej doczasu, gdy kurs się ustabilizuje. Szkoda, że nie zdecydowano sięna obsługę Bitcoin Cash – forkakryptowaluty, powstałego 1 sierpnia tego roku, który znacznielepiej nadaje się do mikropłatności.

Nie tylko Bitcoin przechodzi w ostatnich dniach szalone dni.Ethereum może kursem nie oszałamia, ale jak wspomnieliśmy, jestpotencjalnie znacznie bardziej użyteczne. Pokazała to niesamowitagra CryptoKitties, wktórej kolekcjonujemy i hodujemy wirtualne koty, z całym systememwirtualnej genetyki do tego, oraz platformą handlową, gdzie kotymożna kupować i sprzedawać.

Obraz

Ceny są oszałamiające – za Kota nr #18 zapłaconoostatnio 253 ethery, równowartość niemal 110 tys. dolarów.Wszystkie koty żyją oczywiście w blockchainie Ethereum, całazabawa jest więc zdecentralizowana, nie ma żadnego sterującego niąpodmiotu. To co powstało jako demonstracja możliwoścismartkontraktów, opanowało sieć, obecnie około 17% ruchu wEthereum idzie właśnie na handel kotami.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (194)