Blokada zrootowanych smartfonów przez Netfliksa to dopiero początek

Zainteresowanie tematem blokowania aplikacji Androida dla konkretnych urządzeń rozpoczęło się po tym, jak Netflix ograniczył możliwość pobierania swojej najnowszej wersji wyłącznie do certyfikowanych przez Google urządzeń. Wykorzystano w tym celu nowe narzędzia w Konsoli Programisty Google Play, w których prócz smartfonów i tabletów bez SafetyNet, można także wykluczyć urządzenia z konkretnymi procesorami i pamięcią operacyjną.

Blokada zrootowanych smartfonów przez Netfliksa to dopiero początek
Oskar Ziomek

19.05.2017 18:05

Wszystko to znalazło się w ramach nowego Zarządzania regułami wykluczania urządzeń, gdzie (prócz dotychczasowych marek i modeli) od teraz programiści mogą szczegółowo wskazać na te parametry sprzętu, które mają dyskwalifikować go, jako odpowiedni do działania konkretnego programu. Ustalić można minimalną wymaganą ilość RAM-u, wykluczyć konkretne układy SOC i wreszcie: zdecydować, jak postępować w związku z SafetyNet.

Nowe opcje w Konsoli Programisty Google Play pozwolą na zarządzanie wykluczeniami SafetyNet
Nowe opcje w Konsoli Programisty Google Play pozwolą na zarządzanie wykluczeniami SafetyNet

W tym przypadku do dyspozycji pozostają trzy opcje. Po pierwsze (i domyślnie), kwestię certyfikatu SafetyNet można zignorować, pozwalając na instalację aplikacji na dowolnych (w tym zrootowanych) urządzeniach, ale skorzystać można również z ograniczeń. Tutaj wykluczyć można sprzęt, który nie przechodzi podstawowych testów integralności, ale także bardziej restrykcyjnie: dodać do tego certyfikację Google.

W efekcie, od teraz każdy twórca androidowych aplikacji może samodzielnie zdecydować, czy chce, aby jego dzieło mogło być instalowane na sprzęcie z dostępem roota. Ale czy na pewno? Certyfikację można przecież „oszukać”, ale to jest już temat na osobny materiał, który wkrótce ukaże się na łamach dobrychprogramów.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (129)