CES 2013: Elastyczne ekrany OLED i eInk

Miały być elastyczne ekrany i są elastyczne ekrany, nawet więcej, niż się spodziewaliśmy. Samsung już w marcu ubiegłego roku zarejestrował znak firmowy Youm, którym opatrzony został dający się wyginać ekran i zgodnie z przewidywaniami na CES zaprezentował propozycje urządzeń wykorzystujących ten produkt. Jednak nie tylko na tym stoisku można było zobaczyć takie wyświetlacze.

Na początek klasyczny smartfon, którego ekran jest jednak zawinięty na jedną z bocznych krawędzi. Ma to umożliwić podglądanie powiadomień i wykonywanie podstawowych operacji bez wyjmowania go z kieszeni, futerału czy torebki. Teoretycznie więc, jeśli wyposażymy się w zestaw słuchawkowy, bez kłopotliwego grzebania po zakamarkach odzieży będzie można odebrać połączenie lub pominąć odtwarzany utwór (więcej zdjęć można znaleźć na The Verge).

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Drugi prototyp był dość oczywisty — wyświetlacz, który można rozwinąć sobie z mniejszego urządzenia. W ten sposób można w niedużej kostce zmieścić pokaźny telefon, a być może również rozwinąć sobie tablet z czegoś przypominającego gruby flamaster — jak w filmach. Trzeci zaś prototyp, prawdopodobnie najbardziej interesujący, to widoczny na slajdzie za prowadzącym tablet składany na pół. Pomysł nowy nie jest i Samsung już coś takiego pokazywał w 2009 roku (przypominam także Sony Tablet P), ale wykonanie z takim ekranem z pewnością zrobi lepsze wrażenie. Warto też zajrzeć na oled-display.net, gdzie znajdują się szczegóły konstrukcji Youm i kolejne zastosowania takich ekranów… znaki drogowe, zastawa stołowa, a nawet bieżnia.

Samsung nie jest odosobniony w swoich próbach wykorzystania elastycznego ekranu, który się nie złamie. Wyginające się wyświetlacze OLED pokazał również Sharp, choć na razie bez prototypowych urządzeń. Tymczasem LG, podobnie jak Samsung, też zaprezentował zakrzywiony telewizor, więc i smartfon o nietypowym kształcie pewnie niedługo pokaże.

Kanadyjski Queen's University, Intel Labs i Plastic Logic opracowali z kolei elastyczny, dotykowy e-papier. Nie będzie on raczej jednak montowany do czytników, gdyż kartki zostały zaprojektowane do pracy w grupie tak, aby każda z nich była osobnym tabletem i aby działała na nim jedna aplikacja. Można między innymi kopiować treść z jednej na drugą poprzez dotknięcie ich czy powiększać sobie obszar roboczy poprzez dokładanie kolejnych arkuszy obok siebie, nawigacja po dokumentach odbywa się przez ich wyginanie. Zostały one zaprojektowane do pracy na specjalnym stole i raczej w naszych domach nie zagoszczą, mogą jednak stanowić ciekawą alternatywę dla stołów multimedialnych do pracy grupowej… jeśli tylko konstruktorom uda się pozbyć tych kabli.

PaperTab: Revolutionary paper tablet reveals future tablets to be thin and flexible as paper.

Przyjemny dla oka prototyp zegarka z kolorowym, elastycznym e-papierem pokazał z kolei E Ink — producent ekranów dla między innymi Kindle'a i Nooka. Aby umożliwić produkcję seryjną zegarków, rozpoczęto zbiórkę na Kickstarterze.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)