Cisco uwolni kodek H.264, by mógł być wykorzystany przez WebRTC
W przyszłym tygodniu Internet Engeneering Task Force zdecyduje, jaki kodek stanie się standardem w przesyłaniu wideo w czasie rzeczywistym w Sieci na potrzeby WebRTC. Środowisko jest podzielone i wielu ekspertów chętnie widziałoby w tej roli bardzo popularny kodek H.264, którym zakodowana jest obecnie większość materiałów dostępnych w Internecie, a w wielu urządzeniach można znaleźć dedykowane do odtwarzania takich materiałów układy. Jest to jednak niemożliwe, gdyż chronią go patenty licencjonowane przez MPEG LA. Jeśli już producent oprogramowania zdecydowałby się na wykupienie licencji, jej warunki zabraniają dystrybucji kodeka z oprogramowaniem otwartoźródłowym, przez co wiele produktów, w tym niektóre wiodące przeglądarki internetowe, nie może z niego skorzystać.
30.10.2013 18:18
Jednym ze zwolenników H.264 w Sieci jest firma Cisco. W jego zastosowaniu w WebRTC widzą możliwość ujednolicenia komunikacji między wieloma platformami, w tym mobilnymi, bez potrzeby transkodowania przesyłanego materiału. Zapewnienie jednolitego przesyłania danych na różnych poziomach między wieloma platformami to cel, który Cisco postawiło sobie już dawno temu.
Dlatego właśnie firma udostępni darmową, otwartą implementację kodeka H.264 — OpenH.264 — wraz z binarnymi modułami. Kod stosu H.264 zostanie udostępniony na licencji BSD, a towarzyszyć mu mają kompilacje modułów przeznaczone dla wszystkich popularnych platform lub wszystkich tych, których długoterminowe wspieranie jest wykonalne. Moduły te można będzie pobrać z serwerów Cisco i załadować do dowolnych aplikacji. Tym sposobem otwartoźródłowe projekty będą mogły skorzystać z H.264, zaś koszty licencji na rzecz MPEG LA ponosić będzie Cisco.
W przygotowaniu tego rozwiązania pomagała Mozilla. Fundacja już zapowiedziała, że Firefox będzie automatycznie pobierał i instalował odpowiednie moduły, jeśli zajdzie taka potrzeba, chyba że użytkownik wyłączy tę funkcję w ustawieniach. Obecnie odtwarzanie materiałów zakodowanych H.264 w Firefoksie jest możliwe, jeśli platforma, na której działa, została dostarczona z odpowiednim kodekiem. Do szczęścia brakuje tylko pasujących dekoderów AAC…
Mozilla zapewnia, że nie zrezygnuje z obsługi kodeka VP8, tak w materiałach w HTML5, jak i w WebRTC, na wszystkich platformach, dla których dostępny jest Firefox. Jednocześnie Fundacja będzie dążyć do realizacji wizji idealnego świata, w którym kodeki, tak samo jak technologie leżące u podstaw Internetu, jak TCP/IP, HTTP czy HTML, są otwarte i każdy może je modyfikować bez żadnych umów i opłat licencyjnych. Dlatego nie przestaje pracować nad kodekiem Daala, który ma wyprzedzić nadchodzące H.265 i VP9. W zespole pracującym nad Daalą znalazła się śmietanka spośród twórców kodeków: Jean-Marc Valin, współtwórca Opusa, Tim Terriberry, kierownik projektu Theora, Jack Moffitt, autor serwera Icecast oraz współzałożyciel Xiph oraz Monty Montgomery, autor Ogg Vorbis i również współzałożyciel Xiph.