Cortana na Raspberry Pi – jest szansa na konkurencję dla Alexy?
Wraz z premierą Creators Update dla Windowsa 10, zaktualizowany został również głosowy asystent Microsoftu – Cortana. Będzie ona obsługiwać nowe polecenia, ale co istotniejsze – może otworzyć drogę do samodzielnego tworzenia domowych asystentów, na przykład na bazie Raspberry Pi. A to za sprawą Windowsa 10 IoT.
Wystarczy więc pobrać odpowiednią wersję Windows 10 Creators Update przy pomocy narzędzia IoT Core Dashboard, by skonfigurować jedno z obsługiwanych urządzeń właśnie z wykorzystaniem Windowsa 10. System trafić może na Raspberry Pi 2 lub 3, ale również Qualcomm DragonBoard 410c, Minnowboard MAX i nie tylko. Wystarczy skonfigurować system i podpiąć mikrofon.
W takich zastosowaniach Cortana będzie w stanie zająć się między innymi przypomnieniami, listą zadań do zrobienia, informacjami o ruchu drogowym, pogodzie i restauracjach, dostarczać tłumaczeń słów czy też działać jako kalkulator. Niestety wciąż w kontekście wykorzystania w domowym asystencie, brakować może co najmniej kilku przydatnych funkcji, takich choćby jak zarządzania odtwarzaną muzyką, czy też opcji ustawienia najzwyklejszego minutnika.
Można się zatem zastanawiać, czy rozszerzenie dostępności Cortany przyczyni się do nagłego wzrostu zainteresowania wykorzystaniem tej technologii? Na rynku istnieją już przecież inne, gotowe rozwiązania, a mowa tu przede wszystkim o Aleksie – asystentce stworzonej przez Amazon z otwartym API. Można z niej nawet korzystać jak z aplikacji na Maka, Androida oraz iOS-a.
Czy zatem implementacja Cortany w Windowsie 10 również dla urządzeń w Internecie Rzeczy może cokolwiek zmienić? Od wysuwania takich wniosków jesteśmy dalecy, jednak pojawienie się kolejnej konkurencji może przyczynić się do szybszego rozwoju możliwości wszystkich asystentów, co koniec końców dla użytkowników będzie przecież korzystne. Oczywiście nie dla tych, którzy z asystentów chcą korzystać w języku polskim. Nadal nie mają oni bowiem żadnych możliwości.