Druga młodość osi czasu w Windows 10: Chrome, Vivaldi i Firefox są już obsługiwane
Widok zadań w Windowsie 10 może być od teraz jedną z chętniej wykorzystywanych funkcji w systemie. Mowa o osi czasu, która pojawiła się w Windowsie wraz z ostatnią dużą aktualizacją, i która pozwala synchronizować historię używanych aplikacji i odwiedzanych stron w Internecie pomiędzy kilkoma urządzeniami tego samego użytkownika. Niestety, w przypadku stron obsługiwana była dotąd tylko przeglądarka Edge, ale dzięki dodatkom właśnie się to zmienia – w Widoku zadań można teraz obsługiwać także Chrome'a, Firefoksa i Vivaldiego.
16.07.2018 16:41
Wszystko to za sprawą niezależnego programisty, który niedawno wziął sprawę w swoje ręce i postanowił we własnym zakresie stworzyć dodatek do Chrome'a, który rozwiąże problem integracji przeglądarki z osią czasu Windowsa 10. Pierwsze informacje na ten temat pojawiły się w ubiegłym tygodniu i wtedy programista wspominał jeszcze, że wiele elementów czeka dopiero na implementację.
Okazuje się jednak, że w praktyce na efekt końcowy nie trzeba było długo czekać. Prace zostały w wystarczającym stopniu zakończone, by w edycji beta rozszerzenie trafiło już do Chrome Web Store, a w konsekwencji stało się dostępne dla użytkowników Chrome'a i Vivaldiego. Co więcej, wydana została także wersja przeznaczona dla Firefoksa, a wszystkie pobrać już można za pośrednictwem naszego katalogu. Rozszerzeniom nadano nazwę Windows Timeline Support.
Po zainstalowaniu dodatku konieczne jest zalogowanie się w nim swoimi danymi konta Microsoftu oraz nadanie niezbędnych do działania uprawnień, w tym tych dotyczących odczytywania listy posiadanych urządzeń. Od tego momentu rozszerzenie w przeglądarce działa w zasadzie w tle, ale pozwala wysyłać dowolne karty do innych urządzeń, zaś w podglądzie Widoku zadań prezentowana jest dokładna historia każdej karty (a nie tylko głównego okna przeglądarki).
W niewielkim okienku wyświetlanym po naciśnięciu ikony rozszerzenia w przeglądarce widoczna jest natomiast lista posiadanych urządzeń wraz z informacją o ich aktywności. Dodatkiem jest możliwość wskazania czasu aktywności danej karty, który wymagany jest przed jej pojawieniem się w Widoku zadań. Chodzi tu o filtrowanie stron, które przekierowują użytkownika na przykład podczas logowania i w związku z tym nie ma sensu uwzględniać ich w historii. Domyślne ustawienie to 8 sekund.
Jak wspomniano już wyżej, rozszerzenie Windows Timeline Support dostępne jest dla Chrome'a, Firefoksa oraz Vivaldiego i można je już pobierać za pośrednictwem naszego katalogu oprogramowania. Warto dodać, że autor wyraźnie zaznacza, iż program jest ciągle rozwijany i mamy jak na razie do czynienia tylko z wersją beta. Źródło dodatku jest otwarte, kod można znaleźć na GitHubie. Na liście planowanych na przyszłość ulepszeń znajduje się implementacja własnej listy wyjątków stron, które nie trafią do Widoku zadań.