Dungeons & Dragons z oficjalną aplikacją. Mistrz gry z tabletem?
Klasyk RPG, rozgrywany na papierze Dungeons & Dragons, w końcu dorósł do XXI wieku. Wydawnictwo Wizards of the Coast zapowiedziało, że pracuje nad aplikacjami towarzyszącymi dla graczy i dla mistrzów gry. Czy ortodoksyjni gracze zgodzą się porzucić papier i notesy na rzecz aplikacji i komunikatora?
14.03.2017 | aktual.: 14.03.2017 16:46
Dungeons & Dragons to gra bardzo stara. Została wydana po raz pierwszy w 1974 roku, obecnie dostępna jest piąta już edycja. Gracze komputerowi mogą znać system D&D dzięki takim pozycjim jak „Baldur's Gate”, „Neverwinter Nights”, „Icewind Dale” czy „Planescape: Torment”, ale w swojej najczystszej postaci system D&D to karta postaci ze współczynnikami, mapa lochów, mistrz gry prowadzący przygodę i bardzo dużo turlania kostek. Kto grał, ten wie, że zabawa wymaga sporo liczenia, kartkowania i notowania, ale z dobrym mistrzem bije na głowę niejednego komputerowego RPG-a.
Aplikacja nazywa się D&D Beyond i latem będzie można skorzystać z bety. Znajdzie się w niej kompendium z oficjalnymi informacjami na temat gry, dostarczanymi przed wydawcę, a także możliwość tworzenia własnych wpisów i przeglądania wpisów innych członków społeczności. Trzeba bowiem wiedzieć, że nad D&D pracuje nie tylko Wizards of the Coast. Na całym świecie powstają lepsze i gorsze modyfikacje oraz interesujące światy, w których można osadzać przygody. Można bawić się w kilku światach fantasy, bazujących na różnych mitologiach, w horrorach, kosmosie albo steampunku. Będzie tu także część poświęcona konstrukcji postaci i dobieraniu współczynników zgodnie z zasadami systemu i czytelna „karta postaci”, z której gracze będą mogli korzystać podczas rozgrywek.
Cyfrowe narzędzia powstają przy współpracy z firmą Curse, kupioną niedawno przez Twitcha, dzięki czemu w tym tygodniu będziemy mogli przetestować betę desktopowej aplikacji do wspólnego oglądania streamów. Aplikacja będzie dostępna na różne platformy (responsywna aplikacja webowa) i zostaną w niej zaimplementowane zasady 5. wydania Dungeons & Dragons. Celem istnienia aplikacji jest ułatwienie zarządzania rozgrywką, co nigdy nie było proste. Twórcy kładą też duży nacisk na możliwość korzystania z niej offline, co docenią miłośnicy wyjazdów i maratonów growych. Korzystanie z aplikacji będzie darmowe, będzie można kupować tylko dostęp do potrzebnych aktualnie modułów. Autorzy zapewniają, że to nie to samo co mikropłatności i nie będzie obowiązkowych abonamentów (choć planowany jest mały abonament dla osób szukających zaawansowanych funkcji). Co ciekawe, choć Curse ma doskonałe warunki, by umożliwić graczom zabawę online, prawdopodobnie wydawcy gdy na to nie pozwolą w oficjalnej aplikacji. Może to i lepiej…
D&D Beyond Announcement Trailer
Należy przypomnieć, że choć pomysł wygląda świeżo, nie jest nowy. Wraz z czwartą edycją D&D wydany został D&D Insider – program z bardzo dobrze zaprojektowanym, uniwersalnym systemem tworzenia postaci, który generował użyteczne karty postaci dla graczy. Było tam też kompendium zasad, tworzenia potworów i narzędzia do generowania walk. Program był naprawdę dobrze przemyślany, poza jednym drobiazgiem – Silverlight. Przez wykorzystanie niegdyś nowatorskiego środowiska Microsoftu nie dało się przenieść D&D insidera na coraz popularniejsze urządzenia mobilne. Program wciąż jest dostępny dla osób mających aktywne konto w serwisie wydawcy, ale oficjalnie został wycofany z użycia w 2012 roku. [img=home6]Dungeons & Dragons Beond ma sporą konkurencję. Ponieważ społeczność graczy jest spora i aktywna, powstało kilka ciekawych narzędzi dla mistrzów gry i graczy. Aplikacje Roll20 i Fantasy Grounds zostały nawet oficjalnie zaakceptowane przez Wizards of the Coast i znajdziemy w nich licencjonowaną zawartość, aktualizowaną na bieżąco przy nowych wydaniach gry. Nie są to jednak typowe aplikacje towarzyszące – służą raczej do grania online. Roll20 ma nawet wbudowany czat głosowy.