Dziś premiera macOS Mojave. Co przyniesie nowy system?

Zgodnie z zapowiedziami, dziś wieczorem dostępne będzie kolejne wydanie systemu macOS. Wersja 10.14 została nazwana Mojave, tak samo jak amerykańska pustynia, a najlepiej znaną nowością jest przepiękna tapeta z widokiem wydmy, która zmienia się z wersji dziennej na nocną z upływem czasu.

Dziś premiera macOS Mojave. Co przyniesie nowy system?

Warto tu zaznaczyć, że pustynna tapeta nie jest jedyną dynamiczną tapetą, z jakiej możemy skorzystać. W zestawie znalazła się też minimalistyczna tapeta z prostym gradientem, przypominającym niebo. Ponadto Apple rozwinął ciemny motyw wizualny systemu. W Mojave możemy korzystać z bardzo dobrze przygotowanego, ciemnego wyglądu praktycznie wszystkich programów. Poza estetyką i niższą emisją światła ten motyw zapewnia również doskonałą prezentację materiałów graficznych.

okno wyboru tapety, ciemny motyw systemu
okno wyboru tapety, ciemny motyw systemu

Tapeta, choć imponująca, nie jest najpraktyczniejszą zmianą w systemie. Po aktualizacji przede wszystkim warto sprawdzić nowości w Finderze. Menedżer plików dostał nowy widok podglądu, a ponadto może korzystać z różnych akcji, dostępnych zależnie od kontekstu – w tym przypadku zaznaczonych i przeglądanych plików. Podczas pracy z cyfrowymi dokumentami bardzo przydaje mi się możliwość szybkiego łączenia pojedynczych stron w jeden plik PDF. Przy przeglądaniu obrazów zaś można skorzystać z prostych narzędzi edycji. Podczas przygotowywania artykułów dla dobrychprogramów wykorzystuję głównie możliwość szybkiego zaznaczania istotnych elementów na zrzutach ekranu. Pozwala to pracować szybciej, niż gdybym otwierała te pliki w osobnym edytorze grafiki. Fotografów zainteresuje możliwość szybkiego przeglądania metadanych zdjęć bezpośrednio w Finderze, bez włączania inspektora pliku.

Analogicznie nagrania dźwiękowe i filmy można szybko przyciąć. Ponadto Apple umieścił tu narzędzie, które przyda się kręcącym filmy smartfonem – łatwe obracanie kadru. Jeśli zdarzy nam się przypadkiem nagrać film pionowo zamiast poziomo, można go jednym kliknięciem przekonwertować do odpowiedniej orientacji. Dla takich drobiazgów warto zaktualizować system.

  • widok edycji plików graficznych
  • widok metadanych i akcji w Finderze
[1/2] widok edycji plików graficznych

Od strony programistycznej warto zainteresować się możliwością łatwego przenoszenia aplikacji z iOS-a na macOS-a dzięki frameworkowi AppKit. Zapewni on aplikacjom, które w założeniach miały działać na urządzeniach mobilnych, możliwość korzystania z typowo desktopowych funkcji. Mowa tu o gestach gładzika, skrótach klawiszowych czy możliwości zmiany rozmiaru okna. Trzeba też pamiętać, że Mojave to ostatnie wydanie systemu macOS, które będzie w stanie uruchamiać aplikacje 32-bitowe.

Jak skorzystają z AppKit programiści, zobaczymy niebawem. Póki co Apple pokazał nam cztery własne aplikacje, które zostały w ten sposób przeniesione z iPhone'a – News do czytania wiadomości, Stocks (Giełda) do śledzenia kursów akcji, Home (Dom) do sterowania automatyką w mieszkaniu i Voice Memo (Dyktafon). Trzy ostatnie można było testować już w wydaniach beta Mojave. W praktyce obecność łatwo dostępnego dyktafonu okazała się pomocna w pracach redakcyjnych, a korzystanie z niego jest łatwiejsze niż nagrywanie dźwięku z pomocą QuickTime'a.

Dyktafon, Giełda i Dom
Dyktafon, Giełda i Dom

Jeśli testowaliście betę Mojave, na pewno zauważyliście, że system dostał nowe kontrolki prywatności. Nowe programy proszą o dostęp do różnych zasobów systemu, jak zdęcia, położenie, kamera czy nagrywanie dźwięku i możemy im tego odmówić. W Preferencjach znajduje się dział poświęcony konkretnym ustawieniom, gdzie można przejrzeć nadane już uprawnienia i wycofać niepotrzebne już bądź nadane przez pomyłkę. Może się jeszcze zdarzyć, że starszy program nie będzie w stanie wykorzystać tego mechanizmu i „poprosić” o dostęp do zasobów. W takim przypadku można nadać mu uprawnienia ręcznie z poziomu ustawień.

Obraz

Nowe narzędzia chroniące prywatność i ograniczające śledzenie znajdziemy także w Safari. Apple zamierza walczyć z fingerprintingiem, udostępniając na zewnątrz jedynie uproszczony profil przeglądającego, dając reklamodawcom ograniczony zestaw informacji. Przeglądarka będzie też ostrzegać przed używaniem słabych haseł i wykorzystywaniem tych samych haseł w różnych miejscach. Ponadto mechanizm System Integrity Protection zostanie rozszerzony na aplikacje zewnętrznych deweloperów, co ochroni je przed wstrzykiwaniem szkodliwego kodu i niektórymi innymi atakami. Ponadto poprawiony został system plików APFS, dostaniemy też obsługę nawet czterech zewnętrznych jednostek eGPU.

Mojave będzie można zainstalować na komputerach:

  • iMac z 2012 i nowsze
  • iMac Pro od 2017
  • MacBook z 2015 i nowsze
  • MacBook Pro z 2012 i nowsze
  • MacBook Air z 2012 i nowsze
  • Mac mini z 2012 i nowsze
  • Mac Pro z 2013 (z połowy 2010 i 2012 pod warunkiem, że mają kartę graficzną zdolną obsłużyć API Metal)

System powinien pojawić się w Mac App Store w poniedziałek około 19:00 naszego czasu. Będzie dostępny za darmo.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (116)