Fairphone 3. Rozbierzesz go w kilka minut, ale czy jest wart tej ceny?

Fairphone to wyjątkowa marka smartfonów. Urządzenia są wykonane z materiałów pochodzących z etycznych źródeł, skonstruowane wbrew zasadom planowanego postarzania i z poszanowaniem środowiska. Ich największą zaletą jest modularna budowa, dzięki czemu można wymieniać pojedyncze komponenty. To znacznie ułatwia naprawę i przedłuża czas życia Fairphone'ów.

Fairphone 3. Rozbierzesz go w kilka minut, ale czy jest wart tej ceny?
Fairphone 3. Rozbierzesz go w kilka minut, ale czy jest wart tej ceny?

Jak to wygląda w praktyce? iFixit potwierdził, że konstrukcja jest doskonale przemyślana. Twórcy smartfonu Fairphone 3 świetnie sobie poradzili z projektowaniem tego urządzenia. Specyfikacja wymienia ekran IPS 5,65 cala (1080 × 2160), SoC Qualcomm Snapdragon 632, 4 GB RAM-u i 64 GB na dane, 12-megapikselowy aparat z tyłu i 8-megapikselowy z przodu, akumulator 3060 mAh, czytnik linii papilarnych, gniazdo jack na słuchawki i złącze USB-C. Fairphone 3 ma wymiary 158 × 71,8 × 9,89 mm i waży 189 g.

Fairphone 3 – ani grama kleju!

Podczas gdy najwięksi producenci smartfonów stają na głowie, by utrudnić naprawę swoich smartfonów, rozebranie modelu Fairphone 3 jest banalnie proste. Nie ma tu ani trochę kleju. Wszystko trzyma się dzięki śrubkom i zatrzaskom. Jak za starych, dobrych czasów, wystarczy zdjąć tylną obudowę, by wymienić akumulator. Nie potrzeba do tego żadnych narzędzi.

By wyjąc ekran, wystarczy łatwo dostępny wkrętak Philips #00. Moduły można odłączyć zwykłym otwierakiem serwisowym. Każdy moduł został wyraźnie podpisany, by można było łatwiej złożyć układankę. Każdy moduł można rozłożyć na czynniki pierwsze, używając otwieraka i wkrętaka Torx T5. Tylko kilka części zostało przylutowanych, większość można wymienić samodzielnie bez specjalnego wysiłku.

  • iFixit
  • iFixit
[1/2] iFixit

Co więcej, na stronie producenta znajdują się wszystkie instrukcje, niezbędne do samodzielnej naprawy dowolnej usterki smartfonu. Pozostaje pytanie, czy ten luksus wart jest aż 450 euro. Fairphone 2 także kosztował za dużo i raczej się to nie zmieni.

Fairphone 3 – wzór godny naśladowania

Fairphone 3 dostał najwyższą ocenę za łatwą naprawę – iFixit przyznało mu 10 na 10 punktów. Nie ma drugiego producenta, którego iFixit oceniałoby równie wysoko. iPhone'y zwykle dostają 6 punktów, Samsung i Huawei dostają 4 punkty lub mniej.

Mam nadzieję, że producenci należący do głównego nurtu będą wzorować się na Fairphone. Walka o możliwość samodzielnej naprawy urządzeń trwa i mam nadzieję, że konsumenci odniosą w niej sukces. Apple już zrobił pierwszy krok, ułatwiając naprawy w zewnętrznych serwisach i zapewniając aktualizacje kilkuletnim iPhone'om. Jednak przed nami jeszcze długa droga, zanim przestaniemy bezmyślnie wytwarzać tony elektrośmieci.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)