Google Chrome 78: ciemny motyw na każdej stronie i lepsze zabezpieczenia
Przeglądarka Google Chrome została wydana w wersji 78. To wydanie ucieszy głównie osoby korzystające z ciemnego motywu wszędzie, gdzie tylko się da – Chrome 78 pozwala go łatwo wymusić na każdej stronie. Ponadto w nowej wersji przeglądarki Google wbudowane zostało narzędzie do sprawdzania bezpieczeństwa haseł, wstępna obsługa DNS Over HTTPS i wiele innych zmian.
Google Chrome 78: wyższe bezpieczeństwo
By sprawdzić, czy twoje hasło nie zostało wykradzione przez cyberprzestępców, nie musisz już instalować rozszerzenia. Google Chrome 78 ma wbudowane narzędzie do kontroli bezpieczeństwa haseł. Możesz więc odinstalować rozszerzenie i włączyć wbudowaną ochronę z użyciem flagi chrome://flags/#password-leak-detection.
Chrome 78 to pierwsza wersja przeglądarki Google, w której wbudowany został protokół DoH (DNS-over-HTTPS), szyfrujący zapytania do serwera nazw, co pomaga zachować prywatność w sieci. Implementacja Google'a jest jednak inna niż w Firefoxie. Przeglądarka Mozilli domyślnie korzysta z serwera nazw Cloudflare. Google zaś nie modyfikuje ustawień DNS komputera, ale korzysta z szyfrowania, jeśli jest dostępne.
Google Chrome 78: zmiany w interfejsie
Wymuszanie ciemnego motywu na każdej stronie było obecne w testowych wersjach Google Chrome od kilku wersji. Eksperymentalna flaga chrome://flags/#enable-force-dark pozwala włączyć nie tylko ciemny wygląd dowolnej strony, ale też inwersję kolorów grafik i innych elementów. Do wyboru mamy kilka możliwości. Moja ulubiona to inwersja selektywna, która odwraca kolory tylko wybranych części strony.
Ta funkcja nie ingeruje w kod strony ani sposób jej pracy. Inwersja kolorów odbywa się na poziomie wyświetlania.
Poza możliwością wymuszenia ciemnego motywu na każdej stronie Chrome 77 i 78 daje też szersze możliwości zmiany wyglądu strony powitalnej, wyświetlanej w nowej karcie przeglądarki oraz dopasowania kolorów całego okna. Możesz ją włączyć eksperymentalnymi flagami chrome://flags/#ntp-customization-menu-v2 i chrome://flags/#chrome-colors (konieczne jest przestawienie obu). Wygląd okna możesz zmienić, wybierając jedną z palet kolorów.
Warto też rzucić okiem na flagę chrome://flags/#tab-hover-cards – pozwala ona włączyć inny styl podpowiedzi po najechaniu kursorem na otwartą w przeglądarce kartę.