HDMI 2.1 w telewizorach LG OLED na rok 2019 – tryb 4K@120 i multum funkcji dla graczy
LG chce być pierwszym producentem, który wprowadzi złącze HDMI 2.1 do wszystkich telewizorów OLED, jakie trafią do oferty produktowej na rok 2019. To bardzo cenna informacja dla wszystkich fanów topowego sprzętu audio-wideo, zważywszy na dotychczasowe problemy (opieszałość?), towarzyszące wdrażaniu nowego interfejsu.
04.01.2019 10:38
Producent wyjawił, że rok 2019 upłynie pod znakiem trzech głównych technologii: właśnie HDMI 2.1, zmiennej częstotliwości odświeżania (VRR – ang. variable refresh rate) oraz automatycznego trybu niskich opóźnień (ALLM – ang. automatic low latency mode). I to tak naprawdę cały ten pakiet pojawi się w nadchodzących telewizorach LG OLED, wraz jeszcze z opartą na algorytmach uczenia maszynowego logiką, która ma dopasowywać obraz do odtwarzanego materiału.
Pierwsze nowe modele mają zostać zaprezentowane już w ciągu kilku najbliższych dni, na zaplanowanych na dni 8 - 12 stycznia targi CES w Las Vegas.
HDMI 2.1: koniec z cięciem jakości kolorów
Tym, co wyróżnia HDMI 2.1 na tle poprzednika, HDMI 2.0, jest istotnie zwiększona przepustowość, a precyzując – 48 Gb/s, zamiast 18 Gb/s. Efekt jest taki, że podczas gdy obecnie przy rozdzielczości 4K, 60 Hz i HDR (10-bitowa głębia koloru) trzeba ścinać chrominancję do 4:2:0, HDMI pozwoli uzyskać nieskompresowany obraz 4K w modelu 4:4:4 i aż 144 Hz.
A jeśliby doliczyć do tego wreszcie uwzględnioną w standardzie technikę kompresji strumienia (DSC – ang. Display Stream Compression), to złącze poradzi sobie nawet z 8K i 120 Hz.
VRR i ALLM: akronimy, które ucieszą graczy
Mało tego, HDMI 2.1 wprowadza do specyfikacji również zmienną częstotliwość odświeżania, VRR, przez co podobnie jak AMD FreeSync czy NVIDIA G-Sync eliminuje rozdarcia obrazu. Na dzień dzisiejszy wsparcie dla HDMI 2.1 VRR zapowiedziało już AMD, mając na myśli swoje karty Radeon RX. Wiemy ponadto, że z obsługą rozwiązania poradzi sobie konsola Xbox One X. Nawiasem mówiąc – rodzi się świetna alternatywa dla stale opóźnianych ekranów wielkoformatowych NVIDII.
Zwłaszcza, że niczym w wizji „zielonych”, przyszłe telewizory LG zaoferują pełną automatykę trybu gry. Za to odpowie z kolei funkcja ALLM, która automatycznie rozpozna rodzaj źródła obrazu i zastosuje odpowiednie ustawienia, minimalizując ewentualne opóźnienia. I ten mechanizm trafi do Xboksa One X, ponieważ – jak zapewniają producenci – może być z powodzeniem stosowany na wybranych urządzeniach przygotowanych z myślą o standardzie HDMI 2.0. Zresztą, analogicznie jest w przypadku zmiennej częstotliwości odświeżania obrazu.
Gaming wkracza na salony (do salonu?)
Abstrahując już od samych telewizorów LG, trochę przy okazji warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię: wdrożenie HDMI 2.1 to pierwsza tak duża zmiana na rynku audio-wideo, która niemalże w całości motywowana jest potrzebami graczy. Nawet zdolność tego złącza do transmisji metadanych HDR w czasie rzeczywistym zostaje jakby przemilczana. Liczą się głównie gry.
To intrygujący trend, który dobitnie obrazuje, jak zmieniła się branża elektroniki użytkowej w ciągu kilku ostatnich lat. Panie i panowie, gaming wkracza na salony... i do salonu, dosłownie.