IBM, Google i Microsoft jednoczą siły. Biały Dom powołał wyjątkowe konsorcjum naukowe

Biały Dom ogłosił uruchomienie specjalnego konsorcjum naukowego. W jego skład wchodzą organizacje rządowe, jak i prywatne firmy. Cel jest oczywisty - walka z koronawirusem. Najpotężniejsze amerykańskie superkomputery zostaną wykorzystane do analizy badań naukowych.

IBM, Google i Microsoft jednoczą siły. Biały Dom powołał wyjątkowe konsorcjum naukowe
Arkadiusz Stando

24.03.2020 12:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amerykanie stają w obliczu wielkiego wyzwania. Już ponad 46 tysięcy osób choruje na COVID-19 w Stanach Zjednoczonych. To trzecie największe ognisko wirusa na świecie. W związku z tym, Biały Dom podjął decyzję o wprowadzeniu środków nadzwyczajnych, w celu maksymalnego przyśpieszenia tempa badań.

Superkomputery stają do walki z koronawirusem - IBM, Google, Microsoft czy NASA pracują razem

Biały Dom powołał nadzwyczajne konsorcjum naukowe. Obejmuje 14 najbardziej zaawansowanych technologicznie firm, instytucji i uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych. Celem jest zbudowanie sieci superkomputerów. Pieczę nad konsorcjum stanowi Biały Dom, Departament Energii Stanów Zjednoczonych oraz IBM.

W skład organizacji wchodzą:IBMAmazon Web ServicesGoogle CloudMicrosoftHewlett Packard EnterpriseMassachusetts Institute of TechnologyRensselaer Polytechnic InstituteArgonne National LaboratoryLawrence Livermore National LaboratoryLos Alamos National LaboratoryOak Ridge National LaboratorySandia National LaboratoriesNational Science FoundationNASA

Taka sieć superkomputerów będzie w stanie przeprowadzić taką ilość obliczeń w ciągu godzin czy dni, która normalnie zajęłaby tygodnie czy miesiące - twierdzi Biały Dom. Wśród potencjalnych pól badań wyróżnia się bioinformatykę, epidemiologię czy modelowanie molekularne. Naukowcy mają opracować odpowiedzi na przeróżne kwestie powiązane z COVID-19.

Każdy zespół naukowców, który opracował obiecujące badanie i potrzebuje symulacji, otrzyma dostęp do mocy obliczeniowej za darmo. Przy działaniu superkomputera ma pracować także specjalnie oddelegowany zespół, który zadba o to, aby sprzęt jak najefektywniej wykonywał obliczenia. Warto zaznaczyć też, że należący do IBM Summit kilka dni temu wskazał 77 substancji, które mogą ochronić przed zainfekowaniem przez koronawirusa. Superkomputery okazują się niezbędne w walce z pandemią.

"Przetwarzanie danych i sztuczna inteligencja mają do odegrania ważną rolę w zapanowaniu nad pandemią Covid-19" - powiedział Christopher Hill z MIT. "Chcemy odegrać naszą rolę, udostępniając dwie najpotężniejsze maszyny MIT, Satori i TX-GAIA naukowcom" - dodaje Hill.

Programy

Zobacz więcej
Komentarze (29)