Intel Core 10. generacji. Premiera pierwszych procesorów Ice Lake

Zapowiadali, prezentowali i w końcu wypuścili na rynek. Wraz z nadejściem sierpnia 2019 roku debiutują pierwsze procesory Intela z rodziny Ice Lake, wykonane w procesie litograficznym klasy 10 nm, wedle założeń mikroarchitektury Sunnycove. Na start niebiescy serwują 11 modeli, podzielonych na dwie serie różniące się zapotrzebowaniem energetycznym.

Ice Lake, fot. Materiały prasowe
Ice Lake, fot. Materiały prasowe
Piotr Urbaniak

O mikro- i makroarchitekturze Ice Lake'ów mogliście już czytać na dobrychprogramach przy okazji Computex 2019. W telegraficznym skrócie są to pierwsze czipy Intela w procesie litograficznym klasy 10 nm. Na dodatek wchodzą w skład tzw. Projektu Atena, czyli swoistej wizji supernowoczesnej platformy mobilnej – z wbudowanym Wi-Fi 6, Thunderbolt 3 i nową, znacznie wydajniejszą grafiką Gen 11, wspierającą Adaptive-Sync.

Generacja rozpoczyna się sześcioma modelami z serii U i pięcioma z serii Y. Różnią się one TDP. W tym pierwszym przypadku współczynnik cieplny jest konfigurowalny w przedziale od 15 do 25 W, pomijając flagowy 28-watowy model Core i7-1068G7, w tym drugim zaś – od 9 do 12 W. Przy czym jednostki dzielą się na czterordzeniowe i ośmiowątkowe z 8 MB lub 6 MB pamięci cache, a także dwurdzeniowe i czterowątkowe z 4 MB cache.

Obraz

Warto zwrócić uwagę, że w oznaczeniach procesorów pojawia się sufiks świadczący o mocy karty graficznej. I tak, dla G7 liczba jednostek wykonawczych iGPU wynosi 64, dla G4 – 48, a dla G1 – 32. To istotna zmiana względem dotychczasowej 8. generacji, gdzie specyfikacje kart były tylko dwie: 48 lub 24 potoki. Poza tym teraz łatwiej się w tym wszystkim połapać.

A skoro już o nomenklaturze mowa – zwróćcie uwagę, że Intel ponownie podaje maksymalne turbo dla wszystkich rdzeni, a nie tylko jednego z nich. Ponownie, jest jakby czytelniej.

Obraz

Według obietnic Intela, do końca miesiąca powyższa lista układów zostanie rozszerzona o modele dla laptopów wysokowydajnych. W kuluarach mówi się o sześciu rdzeniach, ale to niepotwierdzone. Bądź co bądź, teraz pozostaje czekać na urządzenia korzystające z Ice Lake'ów. Nieoficjalnie udało się dowiedzieć, że jednym z pierwszych producentów oferujących tego rodzaju sprzęt będzie Dell, który ma wyłączność na pierwszą partię. Nowy XPS 13? Brzmi ciekawie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (36)