Intel Core i9‑9900K uruchomiony i podkręcony do 5,5 GHz na płycie z chipsetem Z170
Według Intela procesory z rodziny Coffee Lake potrzebowały nowych chipsetów, pomimo zachowania tej samej podstawki LGA 1151, z powodu reorganizacji układu zasilania w wyniku zwiększenia liczby rdzeni do sześciu. Niemniej już dawno udowodniono, że wystarczy dodać do BIOS-u odpowiednie mikrokody, aby dowolnego Coffee Lake'a odpalić na płycie wyposażonej w któryś ze starszych układów logiki. A co w przypadku wydanego w październiku tego roku modelu Core i9-9900K, który ma nie sześć, ale osiem rdzeni? Odpowiedź brzmi: dokładnie to samo.
Niejaki „Luumi” zamieścił na YouTubie wideo, w którym przedstawia działanie platformy złożonej ze wspomnianego procesora i płyty głównej ASRock Z170M OC Formula. Jak możemy zobaczyć, ośmiordzeniowy Core i9-9900K nie tylko dał się stabilnie uruchomić na teoretycznie niekompatybilnej płycie głównej, ale nawet podkręcić i to aż do 5,5 GHz. Tak przyśpieszony procesor ukończył testy wydajności w popularnych benchmarkach Cinebench oraz Prime95, co stanowi dobitny dowód na to, że nawet chipy 9. generacji mogłyby spokojnie chodzić na płytach sprzed trzech lat.
Coffee Lake Core i9 9900K + Z170/Z270 setup and overclocking guide to 5.5ghz
Księgowi zadecydowali jednak inaczej. I choć obrońcy „niebieskich” zaraz stwierdzą pewnie, że ASRock Z170M OC Formula nie jest przykładem wzorcowym, gdyż należy do segmentu hi-end i ma mocną sekcję zasilania, stworzoną z myślą o entuzjastach podkręcania, to trzeba również pamiętać o specyficznym charakterze Core i9-9900K. Tak samo jak nie każda płyta z chipsetem serii 100 dysponuje 14-fazową regulacją, tak nie każdy procesor 8. lub 9. generacji legitymuje się ośmioma rdzeniami i fabrycznym turbo dochodzącym do 5,0 GHz. Mniej wyżyłowane jednostki pokroju sześciordzeniowego Core i5-8400 są znacznie mniej energochłonne.