Jakie „nastroje” mają piosenki? Deezer stworzył sztuczną inteligencję, która je rozpoznaje

Deezer znany dotychczas przede wszystkim ze swojej usługi strumieniowania muzyki w internecie, stworzył sztuczną inteligencję zdolną oceniać nastroje, jakie towarzyszą piosenkom. W publikacji, na którą zwraca uwagę serwis VentureBeat, badacze przedstawiają szkic oprogramowania, które wiąże konkretne piosenki z nastrojami, które normalnie byłby im w stanie przypisać słuchający. Wykorzystywana jest do tego zarówno analiza dźwięków, jak i słów tekstu piosenek.

Jakie „nastroje” mają piosenki? Deezer stworzył sztuczną inteligencję, która je rozpoznaje
Oskar Ziomek

24.09.2018 09:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do działania sztuczna inteligencja wykorzystuje wiele źródeł informacji, co odróżnia ją od wcześniej stosowanych w tym zakresie metod. Za dane źródłowe służą między innymi liczne teksty piosenek z uwzględnieniem rozumienia kontekstu. Ponadto za źródło posłużyły także dane z bazy Million Song Dataset (gdzie znajdują się tagi wykorzystywane przez Last.fm) oraz dodatkowe wskazanie na kilkanaście tysięcy angielskich słów, które zazwyczaj związane są z tym czy innym nastrojem. Oprócz tego pod uwagę wzięte zostały same utwory w kontekście dźwięku.

Odpowiednio przygotowane oprogramowanie zdolne jest w ten sposób oceniać emocje i intensywność towarzyszące piosenkom, choć wyniki nie są jeszcze idealne. Jak się okazuje, póki co rezultaty związane z wykrywaniem pozytywnych i negatywnych emocji są raczej średnie, za to świetnie prezentują się wyniki związane z rozpoznawaniem intensywności i nastroju utworów. W tym zakresie zaprezentowana metoda wykorzystująca SI ma być dużo bardziej skuteczna od dotychczasowych, a w związku z tym może się stać ciekawym materiałem do dalszych badań w przyszłości.

Łatwo sobie wyobrazić jej realne zastosowania. Jak wiadomo, w serwisach strumieniujących muzykę dużą rolę odgrywa system rekomendacji piosenek, dzięki któremu użytkownik korzystający z usługi ma stały dostęp do nieznanych mu jeszcze utworów, które mogą mu się spodobać. Zastosowanie sztucznej inteligencji, która na bieżąco zdolna będzie oceniać nastroje piosenek (a w konsekwencji chwilowe oczekiwania słuchającego) z pewnością może się przydać, by propozycje kolejnych utworów były jeszcze lepiej dopasowane do potrzeb słuchającego.

Programy

Zobacz więcej
Komentarze (13)