Komisja Prawna Europarlamentu przyjęła „podatek od linków” i „filtrowanie platform”
Komisja Prawna przy Parlamencie Europejskim zaakceptowała projekt reformy prawa autorskiego, łącznie z artykułami 11. i 13. Nie brakuje opinii, według których stanowić mają one nową odsłonę umowy o zwalczaniu obrotu towarami podrabianymi (ACTA) i koniec Internetu, jaki znamy. Od kilku dni trwa intensywna kampania, w której internauci zachęcani są do kontaktowania się z eurodeputowanymi czy podpisywania petycji. Pod adresem saveyourinternet.eu zapoznać można się ze szczegółami inicjatywy i pobrać materiały informacyjne.
20.06.2018 | aktual.: 20.06.2018 21:16
Podatek od linków
Najwięcej emocji w przyjętej właśnie przez Komisję Prawną reformie praw autorskich wzbudza artykuł 13., jednak sporo kontrowersji wywołuje także artykuł 11., znany szerzej jako „podatek od linków”. Z jego pełną treścią można zapoznać się na łamach serwisu eu-lex.europa.eu w wersji polskojęzycznej. Odnosi się on do dyrektywy 2001/29/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 maja 2001 r. i gwarantuje tym samym wydawcom wyłączne prawo do zwielokrotniania utworu:
Art.2 Państwa Członkowskie przewidują wyłączne prawo do zezwalania lub zabraniania bezpośredniego lub pośredniego, tymczasowego lub stałego zwielokrotniania utworu, przy wykorzystaniu wszelkich środków i w jakiejkolwiek formie, w całości lub częściowo: a) dla autorów — w odniesieniu do ich utworów;
Filtrowanie platform
Więcej kontrowersji wzbudza Artykuł 13., nazywany w mediach zapowiedzią „filtrowania platform”. Zobowiązuje on szeroko pojętych dostawców usług społeczeństwa informacyjnego, a zatem największych internetowych graczy, do współpracy z organizacjami zrzeszającymi właścicieli praw autorskich:
Chodzi zatem o uruchomienie algorytmów automatycznie rozpoznających i blokujących treści chronione prawami autorskimi, podobne do tych, jakie dziś funkcjonują na YouTube. Rzecz w tym, ze skanowane miałyby być wszystkie treści dostępne w Internecie dla obywateli państw członkowskich UE. Krytycy takiego mechanizmu wskazują między innymi na mierną skuteczność wspomnianych algorytmów na YouTube czy… śmierć memów, wykorzystujących często pojedyncze klatki z chronionych prawem autorskim filmów.
Co dalej?
Przyjęcie reformy przez Komisję Prawną daje nowemu prawu silną legitymację, ale nie stanowi zwieńczenia procesu legislacyjnego. Przeciwnicy nowego prawa chcą doprowadzić do zwołania sesji plenarnej, na której Parlament Europejski będzie mógł w pełnym składzie, niezależnie od wcześniejszej decyzji Komisji Prawnej, zagłosować w tej sprawie. Konieczny jest do tego wniosek poparty przez 76 eurodeputowanych.