Koronawirus. Rzetelne źródła informacji o zakażeniach wirusem
Trwająca niemal na całym świecie epidemia koronawirusa wykorzystywana jest przez wielu do udostępniania nierzetelnych informacji na temat infekcji wirusem z Wuhan. Panikę i dezorientację wielu osób bez skrupułów wykorzystują również oszuści, którzy oferują aplikacje mające w teorii dostarczać informacje o infekcjach SARS-CoV-2 a w rzeczywistości np. wykradają prywatne dane użytkownika. Gdzie zatem szukać aktualnych danych o pandemii?
Poza oficjalnymi komunikatami Ministerstwa Zdrowia czy wiadomościami publikowanymi przez portale informacyjne w sieci znaleźć można kilka aplikacji webowych, które udostępniają interaktywne mapy Polski z naniesionymi danymi o aktualnej liczbie zakażeń, zgonów czy ozdrowień. Jako jedną z najciekawszych pozycji tego typu na chwilę obecną wymienić należy przystosowaną pod prezentowanie danych z naszego kraju platformę COVID-19.
Wspomniana aplikacja opracowana została przez firmę Esri Polska i dostarcza na bieżąco aktualne dane o infekcjach koronawirusem na terenie naszego kraju (dostępne są również informacje o innych obszarach świata, jednak nie tak szczegółowe). Wszelakie prezentowane w jej obrębie dane pobierane są z takich instytucji jak Ministerstwo Zdrowia czy GUS i prezentowane w formie interaktywnej mapy oraz boksów z informacjami.
Znajdziemy wśród nich potwierdzone przypadki zarażeń i przypadki śmiertelne (w Polsce i na Świecie), ilość przypadków względem krajów czy województw. Atutem COVID-19 są częste aktualizacje i dostęp do danych adresowych wszystkich szpitali i oddziałów zakaźnych w naszym kraju.
Idąc dalej, w Sieci znaleźć można także wiele innych aplikacji webowych (do uruchomienia w przeglądarce i bez konieczności instalacji czegokolwiek), które warto polecić i które stanowić mogą rzetelne źródło informacji o koronawirusie w Polsce. Jako najciekawsze i godne uwagi wymienić można pokazwirusa.pl oraz Koronawirus w Polsce.