LibreOffice: nowe duże wydanie najlepszego darmowego pakietu biurowego

LibreOffice 6.0 już jest. Jak obiecano podczas ostatnichsesji polowania na błędy, najpopularniejszy na świecieotwartoźródłowy pakiet biurowy, wydanie finalne pierwszego wydaniaz tej gałęzi pojawić się miało do końca stycznia 2018 roku – i pojawiło.Użytkowników przyciągnąć mają przede wszystkim znacznieulepszone bliblioteki importu i eksportu, pozwalające m.in.generować e-booki w formacie EPUB3 czy importować dokumentystworzone za pomocą Microsoft Publishera czy Quarka Xpressa.Niewykluczone jednak, że to co najbardziej użytkowników ucieszy,to ulepszona „wstążka”, czyli kontekstowy interfejsNotebookbar, działający nie tylko procesorze tekstu Writer, ale teżarkuszu Calc i narzędziu do tworzenia prezentacji Impress.

LibreOffice: nowe duże wydanie najlepszego darmowego pakietu biurowego

Siedem lat po wydaniu pierwszego wydania LibreOffice, The DocumentFoundation ogłasza dostępność najnowszej wersji 6.0, wydanej naWindowsa, Linuksa, macOS-a, a także w wersji webowej, jako kontenerDockera do zainstalowania na własnym serwerze. Lista zmian zarównow silniku pakietu, jak i jego kluczowych modułach, obejmuje setkipozycji – my przedstawimy najważniejsze i najciekawsze z nich.

Wygląd i interfejs

LibreOffice obsługuje teraz zestawy motywów ikon stworzonychprzez użytkowników poprzez menedżer rozszerzeń i wprowadzawbudowane fonty z rodziny Noto (Noto Sans, Noto Serif, Noto Mono iinne).

Notebookbar we Writerze
Notebookbar we Writerze

Zapisując osadzane obrazki zmodyfikowane przez filtry wdokumencie, LibreOffice pozwala zapisać je albo w formieoryginalnej, albo w formie zmodyfikowanej, zadając użytkownikowipytanie co chce zrobić.

Notebookbar w Calcu
Notebookbar w Calcu

Dzięki unifikacji mechanizmu tworzenia tabel, znacznie lepiejwygląda też wizualizacja ramek tabel – i to we wszystkichmiejscach pakietu. Łatwiej je modyfikować i przystawiać do siebie,lepiej wyglądają też wieloliniowe ramki.

Budzący ogromne zainteresowanie pasek interfejsu Notebookbarpozostał funkcją eksperymentalną, którą włączyć możnapoprzez Tools > Options > LibreOfficeDev > Advanced >Enable experimental features (Narzędzia > Opcje >LibreOfficeDev > Zaawansowane > Włącz eksperymentalnefunkcje). Otrzymał jednak dwa nowe warianty: Grouped Bar Full (pełnezgrupowanie) działający we Writerze, Calcu i Impressie oraz TabbedCompact (zwarte karty) działający we Writerze.

Okno dialogowe znaków specjalnych
Okno dialogowe znaków specjalnych

Poprawiono wstawianie znaków specjalnych, które teraz odbywa sięprzez panel z listą ostatnio użytych znaków oraz znakami dodanymido ulubionych, do okna dialogowego tych znaków dodano wyszukiwarkę,listę ostatnio użytych i listę ulubionych.

Użytkownicy KDE/Plazmy będą zadowoleni z nowejwtyczki dla Visual Components Library, która łączy się zbiblioteką Qt5 i zapewnia pełne wsparcie dla funkcji tej bibliotekiw LibreOffice, w tym obsługi wskaźnika myszy, kursorów i okiendialogowych.

Zrezygnowano wreszcie ze starej pomocy w formacie wikihelp,zastąpiły ją nowe strony internetowe, przystosowane także doprzeglądarek mobilnych.

Writer

Procesor tekstu otrzymał nowe menu Form (formularze). Otwiera onodrogę do łatwego projektowania wszelkiego rodzaju interaktywnychformularzy i na ich podstawie generowania zgodnych ze standardamiformularzy PDF. Usprawniono pasek narzędziowy wyszukiwania, któryoferuje teraz rozwijaną listę typów wyszukiwania. Dodano też nowydomyślny styl wizualny dla tabelek – a jeśli on nie wystarczy, tosięgnąć można do kilkunastu gotowych stylów z autoformatowania,dostosowanych do współczesnych trendów we wzornictwie dokumentów.

Inne ważne zmiany to możliwość wykorzystania dokumentówtekstowych jako źródła danych dla korespondencji seryjnej, dodaniemożliwości rotacji osadzonych obrazków pod dowolnym kątem orazrozszerzenie słowników użytkownika o obsługę złożonejmorfologii – automatycznie rozpoznają one sufiksy, prefiksy izłożenia słów, według określonego dla danego języka modelugramatyki.

Calc

Arkusz kalkulacyjny wprowadził nowe funkcje SEARCHB, FINDB iREPLACEB w imię zwiększenia zgodności ze standardami ISO. Dodanomożliwość eksportu zaznaczonych komórek lub obrazów w formaciePNG i JPG.

Wreszcie można też zaznaczyć niezabezpieczone komórki wzabezpieczonych i niezabezpieczonych arkuszach. Ulepszono teżwklejanie niesformatowanego tekstu, zachowując w pojedynczychkomórkach tabulacje i entery, we wklejeniach wielokomórkowychkonwertując je do spacji. Pojawiło się też polecenie wklejanianiesformatowanego tekstu.

Położono też podstawy pod wielowątkowe przetwarzanie obliczeń w arkuszu, jeśli do dyspozycji nie ma akceleracji OpenCL – trzeba to wciąż włączyć przez zmienną środowiskową CPU_THREADED_CALCULATION, ale w następnych buildach powinno to działać domyślnie.

Impress

Narzędzie do tworzenia prezentacji używa wreszcie jakodomyślnego formatu slajdu 16:9 – wychodząc w ten sposób rynkowymrealiom, gdzie dominują panoramiczne wyświetlacze i rzutniki.Zaktualizowano stare szablony graficzne i dodano dziesięć nowych,całkiem ładnych. Usprawniono też interfejs do zarządzaniaatrybutami warstw.

Bezpieczeństwo

LibreOffice zapewnia teraz pełne wsparcie dla podpisywaniadokumentów za pomocą OpenPGP, wprowadzono także eksperymentalnewsparcie dla ich szyfrowania. By jednak skorzystać z tej funkcji,trzeba mieć w systemie zainstalowaną odpowiednią wersję GPG.

Usprawniono też klasyfikację dokumentów, która dopuszcza terazwiele polityk, eksportowanych do oddzielnego pliku. Można też weWriterze oddzielnie podpisywać poszczególne akapity.

Interoperacyjność

Najważniejsze ze zmian w tym zakresie to wprowadzenie importuobiektów SmartArt z dokumentów Microsoft Office (niezwykle częstoużywanych przecież w prezentacjach PowerPointa). Obsługiwany jestteż import i eksport kontrolek ActiveX, importowanie osadzonychdokumentów tekstowych i arkuszy kalkulacyjnych, eksportowanieosadzonych klipów wideo do prezentacji PPTX, eksportowanie skrośnychodsyłaczy i pól MailMerge do DOCX.

SmartArt z PowerPointa zaimportowane do Impressa
SmartArt z PowerPointa zaimportowane do Impressa

Writer potrafi teraz importować dokumenty QuarkaXpressa iMicrosoft Publishera, lepiej sobie radzi z dokumentami EMF+ zMicrosoft Office, jest też w stanie eksportować dokumenty doformatu ePub – co ucieszy miłośników czytania na czytnikache-booków.

LibreOffice Online

Projekt mający na celu przekształcenie LibreOffice wprzeglądarkowy pakiet biurowy przynosi niezłe rezultaty. W tymwydaniu udało się ujednolicić wiele funkcji z wersją desktopową,szczególnie tam, gdzie użytkownicy oczekują podobnego zachowani.Można wreszcie zapisywać pliki pod określoną nazwą, a Writer,Calc i Impress otrzymały dialog Znajdź i Zamień oraz sprawdzaniepisowni.

Sprawdzanie pisowni w LibreOffice Online
Sprawdzanie pisowni w LibreOffice Online

Co najważniejsze, w przeciwieństwie do konkurencyjnych rozwiązańGoogle’a i Microsoftu, LibreOffice Online każdy może całkiemłatwo zainstalować na swoim serwerze – dostępny jest kontenerDockera, do którego trzeba dodać tylko swój certyfikat SSL.

Przydatne linki

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (229)