Linux i gry: gdzie szukać rozrywki, by nie było tęskno do Windowsa

Korzystanie z linuksowego systemu operacyjnego do gier możewydawać się wyrafinowaną formą masochizmu. Nie tylko liczbadostępnych na „pingwina” gier jest znacznie mniejsza niż naWindowsa, ale też i zwykle wydajność sterowników grafiki nie jesttak duża, a dodatkowych narzędzi do optymalizacji, streamingu czykonfigurowania gamingowego sprzętu praktycznie nie ma. Z jakiegośjednak powodu, rok po roku coraz więcej ludzi instaluje na swoichpecetach którąś z dystrybucji Linuksa, nierzadko już bez Windowsana partycji obok. Czy oni wszyscy mają sobie odpuścić granie? Nictakiego! Po niemal 25 latach rozwoju Linux stał się wygodny iprzyjazny nawet dla nietechnicznych użytkowników, oferuje teżnaprawdę niezły potencjał zabawy. Dla niejednego użytkownikapotencjał wystarczający do tego, by o graniu na Linuksie pomyślećna poważnie. A w co można grać i skąd brać gry? Zapraszamy doprzeglądu tego, jak można się bawić z „pingwinem” w 2017roku, na przykładzie popularnego Linux Minta.

Linux i gry: gdzie szukać rozrywki, by nie było tęskno do Windowsa

27.08.2017 | aktual.: 12.10.2017 12:30

Menedżer oprogramowania

Po zainstalowaniuLinux Minta, bezpośredni dostęp do repozytoriów oprogramowaniatej dystrybucji uzyskamy z poziomu aplikacji Menedżeroprogramowania. Wśród wyświetlanych na jego głównym ekraniekategorii szybko znajdziemy oznaczone ikoną pada Gry. Pod spodeminformacja – dostępne miałoby być niemal 2 tys. pakietów. Nieliczcie jednak aż na tyle gier, w rzeczywistości znajdziecie ichmoże setkę, z czego kilkanaście jest naprawdę wartych uwagi, apozostałe, no cóż, są raczej dla fanatyków.

Menedżer oprogramowania Minta: dobry na początek, by sobie w coś pograć
Menedżer oprogramowania Minta: dobry na początek, by sobie w coś pograć

Kliknięcie kategorii Gry odsłania podkategorie: Gry planszowe,strzelanki pierwszoosobowe, strategie czasu rzeczywistego, strategieturowe, emulatory oraz symulacje i wyścigi. Pod spodem widzimy zaślistę najpopularniejszych pozycji (posortowaną według liczbyrecenzji) oraz ocenę jaką przyznali im użytkownicy Minta. Jakprzewiniecie listę w dół, zrozumiecie skąd te niemal dwa tysiącepakietów – jest tu niemal wszystko związanego z grami, w tympakiety takie jak Neverball-dbg – wersja gry Neverball dodebugowania. Takie uroki Open Source.

Instalacja gier z Menedżera oprogramowania nie może byćłatwiejsza: po wybraniu interesującej nas gry zobaczymy jej widok zopisem, zrzutami ekranu, panelem szczegółowych informacji orazpanelem recenzji – gdzie możemy umieścić też swoją recenzję.Znajdujący się po prawej stronie przycisk Instaluj pozwolizainstalować grę. Później wystarczy znaleźć skrót do jejuruchomienia w systemowym menu Gry i kliknąć myszką.

Hedgewars w repozytorium Minta: jeże momentami lepsze niż oryginalne Wormsy
Hedgewars w repozytorium Minta: jeże momentami lepsze niż oryginalne Wormsy

Minecraft na wyciągnięcie ręki Ciekawostka: dzięki Menedżerowi oprogramowania możnabłyskawicznie w Mincie zainstalować klienta popularnego Minecrafta.W tym celu instalujemy pakiet Minecraft-installer, a następnieklikamy ikonę Minecraft w systemowym menu Gry. Instalator uruchomisię, pobierze pliki gry i uruchomi ją.

Na co warto zwrócić uwagę w zasobach menedżera oprogramowania?To wszystko kwestia upodobań, ale z tych najjaśniejszych gwiazdpolecić można przede wszystkim: Wesnoth, Hedgewars i 0ad. Z tychmniej znanych ciekawe są Singularity, 20000 Light Years Into Space,Colobot, Endless-sky, berusky2, Astromenace, Lordsawar i Kiki thenanobot.

Steam

Oczywiście opensource’owe gierki z menedżera oprogramowanianie zaspokoją bardziej wymagających graczy (choć nad takim Wesnothczy 0ad można naprawdę wiele godzin życia stracić). Naturalnympierwszym krokiem linuksowego gracza do rozszerzenia swojejbiblioteki gier jest sięgnięcie po klienta Steam. Nie ma się cooszukiwać, gdyby nie starania Valve, linuksowe granie wciążograniczałoby się do garstki opensource’owych gier i możliwychdo zliczenia na palcach portów gier komercyjnych z Windowsa.

Tymczasem na dziś dzięki klientowi Steam otrzymujemy na Linuksiedostęp do ponad 3,5 tysiąca gier. Jasne, to w większości nie sąprzecież gry AAA, najświeższe pozycje dostępne na Windowsa 10 ikonsole – ale jest w czym wybierać, nie tylko wśród „indyków”,ale też gier najgłośniejszych.

Obraz

Dzięki Steamowi linuksowi gracze mogą więc zagrać dziś m.in.w Civilization VI, Dying Light: the Following, Deus Ex: MankindDivided, Hearts of Iron IV, Total War: Warhammer, Europa UniversalisIV, DiRT Rally, GRID Autosport, Alien Isolation, ARK: SurvivalEvolved czy Borderlands 2.

Nawet jeśli nie mamy zbyt wiele pieniędzy na gry, to dziękiSteamowi na Linuksie można grać w darmowe (Free to Play) gry, wśródnich DOTA 2, War Thunder, Robocraft, Star Conflict czy Strife.

Obraz

Zainstalować Steam najłatwiej z Menedżera oprogramowania –instalator umieszczono nawet w kategorii Polecane. Później jużwszystko przebiega tak samo jak na Windowsie – kliknięcie PlayGame na stronie opisu gry rozpoczyna proces pobierania i instalacji,potem już tylko kliknąć Play – i gramy. Dostarczone przez Steamgry nie wymagają żadnych modyfikacji czy instalacji zależności.

Robocraft: dobrą darmową rozrywkę znajdziemy też w sklepie Steam
Robocraft: dobrą darmową rozrywkę znajdziemy też w sklepie Steam

GOG

Steam jest niewątpliwie numerem jeden, jeśli chodzi o sklepy zgrami na Linuksa, ale nie zapominajmy o Gog.com – sklepie, w którymkupiona kopia gry będzie należała naprawdę do nas. W Steamie taknaprawdę gry jedynie wypożyczamy, dostęp do nich regulowany jestprzez system DRM firmy Valve. GOG oferuje nam gry wolne od DRM, wcenach niekiedy atrakcyjniejszych od tych ze sklepu Steam. Obecnielinuksowy katalog liczy 2111 pozycji

Linuksowe gry w Gog.com – zostaje tylko przeglądarka, niestety klienta Galaxy wciąż brak
Linuksowe gry w Gog.com – zostaje tylko przeglądarka, niestety klienta Galaxy wciąż brak

GOG dla użytkowników Linuksa jest dostępny poprzez stronęinternetową gog.com. Niestety dotej pory nie pojawił się klient Gog Galaxy, mimo że jest to jednaz najpopularniejszychpróśb użytkowników. Najwyraźniej CD Projekt, do któregonależy ten sklep, nie potrafi pisać oprogramowania na Linuksa.

Oferowane przez GOG gry na Linuksa też nie będą tak łatwe iprzyjemne do uruchomienia, jak to jest w wypadku klienta Steam.Bardzo często są to pobierane przez przeglądarkę skryptyinstalacyjne. Jak je uruchomić?

Pobierzmy przez sklep GOG darmowe obecnie klasyczne RPG, EschalonBook I. Przeglądarka zapisze plik gog_eschalon_book_i_2.0.0.5.sh.Następnie znajdujemy go menedżerze plików (np. Nautilus), prawymprzyciskiem myszy otwieramy menu kontekstowe, wybieramy Właściwości,przechodzimy do zakładki Uprawnienia i włączamy opcjęWykonywanie: Zezwolenie na wykonywanie pliku jako programu. W końcupodwójnym kliknięciem ikony uruchamiamy instalator.

Obraz

Jeśli z jakiegoś powodu to by nie zadziałało, pozostaje namotworzyć systemową konsolę, nadać uprawnienia wykonywania plikowiinstalacyjnemu, a następnie go uruchomić:

chmod +x gog_eschalon_book_i_2.0.0.5.sh ./gog_eschalon_book_i_2.0.0.5.sh.

Next, next, next – z takim instalatorem poradzi sobie każdy
Next, next, next – z takim instalatorem poradzi sobie każdy

Instalatory GOG-a są dość schematyczne, instalacja gry polegana klikaniu przycisku Next. Jeśli tego chcemy, w trakcie instalacjizostanie utworzony skrót na pulpicie i wpis w menu, by łatwo byłogrę uruchomić.

A potem już można grać w staroszkolnego RPG-a
A potem już można grać w staroszkolnego RPG-a

Itch.io

Sklep dla niezależnych twórców gier od samego swojego początkuwspiera Linuksa. Znajdziemy tu tysiące „indyków”, częstotakich, o których nikt nigdy nie słyszał. Co ciekawe, setki z nichsą dostępne za darmo, inne w cenach lepszych niż na Steamie.

W przeciwieństwie do Gog.com, Itch.io dostępny jest nie tylkopoprzez swoją stronę internetową,ale też oficjalnego linuksowegoklienta. Oferowane są pakiety .deb, .rpm oraz AUR – czyli wpraktyce dla każdej popularnej dystrybucji Linuksa. Dla Linux Mintanajprościej pobrać taką paczkę .deb z serwisu bintray.com,ale nie jest to najlepsze rozwiązanie, Itch.io nie będzie sięwówczas aktualizował wraz z systemem.

Oficjalny klient Itch.io ułatwia aktualizowanie gier i zarządzanie nimi
Oficjalny klient Itch.io ułatwia aktualizowanie gier i zarządzanie nimi

Lepiej dodać repozytorium i zainstalować klienta za pomocąpoleceń

curl https://dl.itch.ovh/archive.key | sudo apt-key add - ITCHIO_DEB="deb https://dl.bintray.com/itchio/deb xenial main" echo $ITCHIO_DEB | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/itchio.list sudo apt update && sudo apt install itch

Dzięki temu zawsze będziemy dysponowali aktualną wersjąklienta sklepu.

Instalacja gier przebiega bardzo łatwo – wybieramy to co nasinteresuje, klikamy Instaluj, następnie Uruchom.

Taki sobie dziwny „indyk” z itch.io – niezależna scena twórców gier pracuje pełną parą
Taki sobie dziwny „indyk” z itch.io – niezależna scena twórców gier pracuje pełną parą

Inne sklepy

Oprócz Steama, GOG oraz Itch.io, w sieci znajdziemy kilka innychlegalnych źródeł gier na Linuksa. Pokrótce je przedstawimy:

PlayDeb 2– serwis z darmowymi, wolnymi grami i aplikacjami dla graczy,oferujący pakiety .deb oraz własne repozytorium do podpięcia dosystemu (będzie można wtedy instalować gry przez Menedżeraoprogramowania). W środku sporo ciekawostek: polecamy sprawdzićtytuły takie jak Pioneer, Syndicate Wars, Yo Frankie!, Uebergame,Terasology, StuntRally oraz kultowe… Prince of Persia.

Feral Store –to studio, które specjalizuje się w przenoszeniu na Linuksanajsłynniejszych gier PC. To dzięki Feral na Linuksie mamy takiegry jak Warhammer 40000: Dawn of War III, Total War: Shogun 2,HITMAN: The Complete First Season, Mad Max, Life is Strange, XCOM 2,Company of Heroes 2, Middle Earth: Shadow of Mordor, GRID Autosportczy F1 2015. Ceny bywają bardzo atrakcyjne – np. w momenciepisania artykułu, Alien: Isolation – The Collection można byłokupić za niespełna 19 euro, które na Steamie kosztowało 46 euro.

GamersGate– oferuje obecnie około 600 komercyjnych linuksowych gier,większość z nich jest zabezpieczonych DRM, nierzadko trafia sięceny lepsze niż na Steamie.

Xenonauts: jedna z najlepszych gier „ufopodobnych”, w natywnej wersji na Linuksa
Xenonauts: jedna z najlepszych gier „ufopodobnych”, w natywnej wersji na Linuksa

Gamejolt –sklep głównie z „indykami”, oferuje gry także dlaprzeglądarek. W katalogu natywnych gier na Linuksa zawiera niespelna300 pozycji, z czego wiele dostępnych jest za darmo.

HumbleBundle – najlepiej chyba znany serwis z pakietami gier watrakcyjnych cenach. Prowadzony jest tu także sklep, w którym naLinuksa znajdziemy niemal 1900 pozycji, z czego ponad 700 jestwolnych od DRM. Można trafić na atrakcyjne wyprzedaże.

FireflowerGames – w większości „indyki”, wszystkie wolne od DRM,połowa zysków idzie na dobroczynność. Na Linuksa mamy tu jakieś60 gier, co pewien czas niektóre są oferowane za darmo.

The Talos Principle: linuksowa wersja słynnej gry dla filozofów – śmiga dzięki nowemu interfejsowi grafiki Vulkan
The Talos Principle: linuksowa wersja słynnej gry dla filozofów – śmiga dzięki nowemu interfejsowi grafiki Vulkan

BundleStars – pakiety gier w bardzo atrakcyjnych cenach. Obecnie naLinuksa mamy 21 takich pakietów, dostarczanych poprzez klientaSteam. Niestety, wiele z tych pakietów zawiera tylko pojedyncze gryna „pingwina”, trzeba więc sprawdzać zawartość. Jednak np.taki Indie Legends Bundle za 3,59 euro zawiera kompatybilne wersjegier takich jak Goat Simulator, The Final Station, Shadowrun:Dragonfall, Clustertruck, Chroma Squad i Vanguard Princess, łączniena Steamie kosztujących ponad 100 euro.

A to nie wszystko!

Jeśli interesującej nas gry nie ma na Linuksie, to zapewnedostępna jest jej na Windowsa. W wielu wypadkach jednak Windowswcale nie jest potrzebny do tego, by grać w windowsowe gry:środowisko uruchomieniowe Wine osiągnęło taki poziom dojrzałości,że jest w stanie poradzić sobie nawet z najnowszymi gramiwykorzystującymi Direct3D 11. W następnym artykule z tego cykluprzyjrzymy się temu, jak najwygodniej instalować i uruchamiaćwindowsowe gry na Linux Mincie i jak optymalizować ich wydajność.

Mass Effect 3: wszystkie części słynnego kosmicznego RPG bezbłędnie działają na Linuksie pod Wine
Mass Effect 3: wszystkie części słynnego kosmicznego RPG bezbłędnie działają na Linuksie pod Wine

Nie zapomnimy też o emulatorach – na Linuksie dostępne sądziś przecież niemal wszystkie emulatory zarówno starychkomputerów, jak i konsol, w tym nawet PlayStation3, Xbox 360 czy NintendoWii U. Im także poświęcimy oddzielny wpis.

Jak więc widzicie, granie na Linuksie nigdy nie miało sięlepiej – nie tylko praktycznie wszystkie nowe gry „indie”wychodzą ze wsparciem na linuksowe systemy, ale też coraz więcejnowych gier AAA zapowiadanych jest z wersją linuksową gotową zarazpo wydaniu wersji na Windowsa.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (430)