Łódź dostanie pierwszą w Polsce sieć 5G dzięki współpracy z Ericssonem
Łódź będzie pierwszym polskim miastem, w którym uruchomiona zostanie sieć 5G. Będzie to możliwe dzięki zgodzie Ministerstwa Cyfryzacji, wspólnym działaniom władz i firmy Ericsson, które podpisały list intencyjny. Wprowadzenie 5G do Łodzi ma charakter pilotażowy, a przy okazji podkreśla rolę Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Sieć 5G będzie bardzo atrakcyjnym dodatkiem do możliwości, jakie zapewnia firmom ŁSSE. Dzięki niej region zyska na atrakcyjności i powinien przyciągać kolejne inwestycje. Z punktu widzenia Ericssona i parku jest to też sposób na wspieranie małych i średnich firm w budowie nowych rozwiązań, wykorzystujących 5G – w końcu sieć będzie niczym bez rozwiązań, które wykorzystają jej możliwości. Podczas konferencji zapowiedziano także utworzenie akceleratora o nazwie S5, który będzie wspierał młode firmy w ich budowie i pozyskiwaniu finansowania na realizację. S5 to rozwinięcie działającego już programu Startup Spark, inkubującego startupy w regionie.
Pamiętacie, jak Bogusław Linda powiedział, że Łódź to umarłe miasto meneli? W raporcie Ministerstwa Cyfryzacji wygląda zupełnie inaczej. Miasto jest atrakcyjnie położone i jest ważnym węzłem komunikacyjnym, co jest niezbędne podczas testów sieci 5G na większą skalę. Ponadto ma silne ośrodki akademickie, szybko się rozwija, a władze są dojrzałe i gotowe do współpracy przy eksperymencie. Dlatego to Łódź otrzymała przywilej uruchomienia pierwszej sieci 5G w Polsce.
Nie wiemy jednak jeszcze, kiedy sieć ruszy. Póki co pracownicy parku przeszli kompleksowe szkolenie, zapewnione przez firmę Ericsson, a kolejnym krokiem będzie pokazanie przedsiębiorcom potencjału, jaki niesie ze sobą szybkie, bezprzewodowe łącze z niewielkimi opóźnieniami. Korzyści jest sporo, także dla miasta Łódź i jego mieszkańców. Obecność rozwijających się, innowacyjnych firm powinna stymulować cyfrowy rozwój miasta i wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań w przestrzeni publicznej. Mowa tu między innymi o systemie kontroli ruchu drogowego, systemach parkowania, komunikacji służby zdrowia i zarządzania kryzysowego, badania jakości wody i tak dalej, aż po szybką transmisję danych w naszych domach. Miejmy nadzieję, że oczekiwania zostaną spełnione, a ci mityczni menele przeniosą się gdzieś indziej.
Ministerstwo Cyfryzacji zakłada, że sieć 5G w Polsce ma być użyteczna już w 2020 roku, a do 2025 ma obejmować obszary miejskie i główne szlaki transportowe w Polsce.